V souvislosti s letošním výročím počátku násilných represí čínského režimu proti duchovnímu hnutí Falun Gong, které připadá na 20. července, uveřejňujeme sérii článků, které toto téma a s ním spojené aktuální události pokrývají.

Na pokojném protestu před čínským velvyslanectvím v Praze se objevil čínský azylant z provincie Šan-tung, který v roce 2012 přijel do Německa na stáž jako vysokoškolský student právní fakulty. V té době byla jeho matka v Číně zatčena za to, že se věnuje meditační praxi Falun Gong.

Pan Le-pin Ting spustil akci za její záchranu a podařilo se mu vyburcovat německé zákonodárce i europoslance, aby mu pomohli matku dostat z vězení. Na základě mezinárodního tlaku byla paní Ma Žuej-mej v červenci 2013 skutečně propuštěna. (zdroj) Potom už mu nezbývalo, než v Německu zůstat.

„Kdybych se teď vrátil do Číny, buď by mě zatkli v letadle, nebo nejpozději na letišti a možná by mě mučili. Čínská vláda ví, co tady dělám,“ sdělil Ting v roce 2019 německému časopisu donaukurier.de. (zdroj)

Na začátku května 2023 si čínská policie přišla pro jeho rodiče znovu. Pan Jüan-te Ting a paní Žuej-mej Ma byly zadrženi asi desítkou policistů kolem páté hodiny ranní pekingského času. (zdroj)

Zatčení údajně provedl Úřad veřejné bezpečnosti města Ž’-čao za přítomnosti prokurátora a státních úředníků, kteří přijeli v civilních vozech společně s místním tajemníkem komunistické strany.

Když pan Ting uslyšel svoji matku, jak do telefonu říká: „Jsou tu nějací zlí chlapi,“ pochopil, že probíhá další zatčení jeho rodičů. V telefonickém rozhovoru, který trval pouhých 33 vteřin, byla jeho matka ještě schopna sdělit: „Nasazují mi pouta…“ Poté se kontakt přerušil a další pokusy o telefonní spojení už byly neúspěšné.

Dnes před čínským velvyslanectvím prohlásil, že ti, kteří v Číně pronásledují příznivce Falun Gongu, tak činí v rozporu s čínskými zákony a v rozporu s mezinárodní deklarací lidských práv, které člověku garantují svobodu myšlení, svobodu vyznání a svobodu projevu. „Běžte za svými dětmi a řekněte jim, co nám provádíte, a ony budou vidět, kdo je zlý a kdo je mírumilovný.“

Žena zapaluje svíčky před fotografiemi lidí, kteří v Číně zemřeli v důsledku násilných represí. Protest před čínským velvyslanectvím v Praze, 20. července 2023. (Milan Kajínek / The Epoch Times)

Podle předsedkyně Asociace Falun Gong ČR, která byla na protestu také přítomna, může člověk praktikováním Falun Gongu dosáhnout hlubšího duchovního rozvoje a svobodného myšlení, což je pravděpodobně komunistické straně v Číně na obtíž.

Situace v Číně

„Já sám se v současné době cítím v bezpečí a jsem za to velmi vděčný, protože Německo je demokratická země,“ říká Ting, který zde získal oficiální azyl. V Číně je podle něho „porušování lidských práv na denním pořádku“.

„V Číně skutečně existuje ústava se základními právy, jako je svoboda vyznání. Komunistická strana ji však ignoruje a všechna základní práva vážně porušuje,“ říká Ting.

Podle Tinga, který se narodil a žil v Číně, místní komunistická strana „nechce nikoho, kdo svobodně myslí“.

„Každý by měl věřit jen straně. Abyste například v Číně dostali místo na univerzitě, musíte vyplnit formulář, ve kterém potvrdíte, že nejste praktikující Falun Gongu,“ říká Ting.

Foto z Číny před rokem 1999

A proč se Ting a jeho maminka věnují Falun Gongu? „Základem Falun Gongu je starobylé buddhistické učení. Věřící se chovají podle zásad pravdivosti, milosrdenství a tolerance, aby se stali lepšími lidmi,“ vysvětluje Ting. „Člověk žije touto filozofií v každodenním životě a cvičí pět jemných tělesných cvičení, podobných čchi-kungu nebo józe.“

V roce 1999 podle vládních statistik dosáhl v Číně počet příznivců Falun Gongu 70 až 100 milionů a tehdejší generální tajemník komunistické strany o něm začal hovořit jako o „hrozbě absolutní moci“.

Informační centrum Falun Dafa, které dlouhodobě monitoruje vývoj represí v Číně, uvádí, že od 20. července 1999, kdy tehdejší čínský vůdce Ťiang Ce-min prosadil zákaz meditační praxe, byly až čtyři miliony následovníků Falun Gongu zadržovány ve vězeňském systému. Ve své zprávě se odvolává na více než 100 000 zdokumentovaných případů mučení a více než 5 000 zdokumentovaných obětí na životech. (zdroj)

Zpráva americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (pdf) z roku 2023 uvádí, že v roce 2022 bylo mezi stoupenci Falun Gongu zdokumentováno 172 úmrtí v důsledku pronásledování, 7 331 případů pronásledování a zatčení a 633 trestů odnětí svobody.