Uspořádání života a domova může být povzbuzující a povznášející.

Nedávno jsem se vrátila domů z krátkého výletu a hned jsem si vybalila a vyprala oblečení a všechno uklidila. Byl to příjemný pocit.

Druhý den ráno jsem se cítila trochu nesvá. Začala jsem tedy uklízet. Uklízela jsem v kuchyni i venku na dvoře a zametla jsem garáž. Cítila jsem se tak dobře.

Uvědomila jsem si, že úklid, organizování a vyklízení jsou pro mě formou péče o sebe. Tyto činnosti mi pomáhají cítit se vyrovnaně a jako bych se starala o svůj život.

Ano, úklid a organizování mohou být zdrcující a často se jim vyhýbám. Ale pokud si na úklid vyhradíte malý koutek a necháte se úklidem jen bavit, můžete se v něm ztratit. Je příjemné dělat věci hezčími.

Ano, vždycky je toho víc, co je třeba udělat – ale takový způsob uvažování vás zbavuje síly. Proč záleží na tom, že vždycky bude co dělat? Znamená to jen, že je k dispozici více péče o sebe.

Udělejte si teď jen malou část a užijte si ji. Dobré přirovnání je, že vždycky bude víc čaje, který se dá vypít. Soustředím se vždy jen na jeden šálek čaje – a plně si ho vychutnám.

Jak budete uklízet, možná budete mít pocit, že se věci čistí. Když budete uklízet, možná budete mít pocit, že děláte trvalý pokrok směrem k lepšímu bydlení. A když budete vyklízet, můžete pocítit osvobození, které přichází se zbavením se přebytečných věcí.

Tuto péči o sebe sama, tedy úklid a organizaci, můžeme rozšířit do všech oblastí našeho života.

Dnes jsem se věnovala uspořádání svých financí. Opravovala jsem drobnosti v domácnosti. Dnes ráno jsem z telefonu vymazala několik aplikací a vypnula spoustu oznámení, abych si zjednodušila práci s telefonem. Také jsem se odhlásila z několika newsletterů a začala čistit svou e-mailovou schránku.

O vyřazení úkolu ze seznamu úkolů můžete přemýšlet jako o formě této péče o sebe – jedna položka po druhé, péče o svůj život.

Může to být zdrcující a hrozné, nebo to může být výživné a krásné. Je to volba a já si vybírám pocit péče, který vnáším do každého pohybu koštětem nebo hráběmi.

Z původního článku přeložil M. K.