Prezident Petr Pavel přijal 7. srpna pozvání z Ústavního soudu (ÚS) odcházejícího předsedu JUDr. Pavla Rychetského k návštěvě nejvyšší soudní instanci v zemi, kde sdělil, že jmenování JUDr. Fremra, kolem kterého se strhla „velice emotivní diskuze“, odkládá.

Prezidentově návštěvě předcházelo jeho páteční jmenování nového předsedy ÚS, kterým se od zítřka stává Josef Baxa. Senátem čerstvě „posvěcenou“ kandidátku Kateřinu Ronovskou jmenoval místopředsedkyní.

Na dnešním společném brífinku s prezidentem ČR a Josefem Baxou vyjádřil Pavel Rychetský spokojenost s řadou nových soudců, které prezident na ÚS vybral: „Chtěl bych blahopřát a děkovat panu prezidentovi za něco, co bych nazval šťastnou rukou. Že skutečně vybírá naše nástupce s vědomím odpovědnosti, s vědomím toho, že ÚS zde není jenom proto, aby chránil ústavu, ale zejména, aby chránil občany této země před veřejnou mocí, která má občas tendence do jejich práv a svobod zasahovat, zejména, když jim to umožní pandemie covidu nebo podobně.“

Po projevu odcházejícího předsedy ÚS se ujal slova prezident Pavel, který se, kromě jiného, vyjádřil i k soudci Fremrovi.

„A pokud jsem řekl v Senátu, že nemám žádné informace, které by mě vedly k tomu, abych stáhl nominaci, tak ta situace platí. Ale zároveň vnímám, že se objevily nové informace, že se objevilo mnoho faktických a mnoho emotivních vyjádření, a já rozhodně nechci tuto situaci nějak lámat přes koleno nebo nějak uspěchat,“ sdělil prezident s tím, že si chce tyto informace prostudovat a dát prostor senátorům, kteří mu zaslali v této souvislosti dopis.

Dopis si prý zatím nestihl prostudovat. Pravděpodobně se jedná o dopis zaslaný senátory Markem Hilšerem a Hanou Kordovou Marvanovou. Senátorka Marvanová na X (Twitteru) naznačila, že v dopise jsou „nové zásadní informace“ a že Fremr v letech 1983-85 vynesl „přes sto rozsudků“ které jsou podle ní „diskvalifikující pro soudce ÚS“.

Na žádost k detailu dopisu senátoři Hilšer a Marvanová, ani jejich asistenti, do doby publikování zprávy nereagovali.

Prezident po brífinku zodpověděl dotaz novinářů ohledně kritérií pro výběr ústavních soudců, z nichž jako jeden uvedl: „Zároveň by to měli být lidé, kteří požívají vysoké důvěry díky svým osobnostním charakteristikám“.

Soudce Fremr získal minulý týden při tajném hlasování senátního pléna podporu pouze 36 senátorů z 67 hlasujících. Ještě před hlasováním se vůči jeho působení za komunismu ohradilo několik senátorů, kteří jej důrazně nedoporučili.

Minulost Josefa Baxy je také částečně spjatá s komunismem. Na dotaz novináře na dnešním tiskovém brífinku ohledně kontroverzních rozsudků, jako u Fremra s imigranty, Baxa sdělil, že jako řadový soudce „možná soudil jeden případ“, ale „nemá tak dobrou paměť, aby si z těch mnoha tisíc případů, které rozhodl, pamatoval na všechny“.

Dnes jmenoval prezident Pavel do řad ÚS i minulý týden Senátem schválenou Veroniku Křesťanovou.