Kulaté břicho může být známkou zdravého těhotenství, ale jinak obvykle nebývá symbolem zdraví. Samotné hubnutí však vystouplé břicho dostatečně nezpevní.
V klinické praxi tradiční čínské medicíny často slýcháme od svých pacientů: „Chci si zhubnout stehna a paže.“ Toho se dá dosáhnout. Cvičení v posilovně vám pomůže zvýšit svalovou hmotu a zhubnout, jelikož hlavním důvodem vzniku tlustých stehen a paží je hromadění tuku. Vystouplý podbřišek je oproti tomu složitější.
4 důvody, proč nemůžete shodit odolný břišní tuk
Vystupující spodní část břicha, která se nezmenšuje hubnutím, klinicky ukazuje na hlubší problémy.
1. Smažená a studená jídla
Hodně lidí v dnešní době jí rádo smažená jídla, nemá dostatek pohybu a dlouho sedí v klidu. Tyto návyky hromadí tuk v pase a na břiše a vytvářejí „plovací kruh“. Bohužel tyto návyky mají z dlouhodobého hlediska dopad i na kardiovaskulární zdraví, protože tyto tuky se dostávají do krevního oběhu kde cirkulují, což může způsobit hyperlipidémii a ovlivnit průtok krve. V důsledku toho se mohou objevit nepříjemné věci, jako například arteriální embolie, infarkt myokardu, mrtvice, vysoký krevní tlak a mnoho metabolických problémů.
Pití studených nápojů nebo konzumace ledově studených jídel může rovněž způsobit zvětšení podbřišku. Konzumace studených jídel vyvolává stažení trávicího traktu, což způsobuje stažení cév a ovlivňuje metabolismus. Žaludek dává přednost teplu a nemá rád vlhko a chlad. Tyto z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM) „studené“ a „mokré“ potraviny se hromadí ve střevech, což způsobuje zažívací potíže a otok podbřišku a to vede k bolestem břicha, nadýmání a vyboulenému podbřišku.
Chcete-li se vyhnout vystouplému bříšku, měli byste odstranit špatné stravovací návyky. Vyhýbejte se konzumaci tučných nebo studených jídel a volte teplá jídla, a to i v létě. Ke zdravému životnímu stylu patří více chodit a cvičit, pít teplý čaj, vyhýbat se pozdním nočním jídlům, chodit brzy spát a brzy vstávat. Důsledná dodržování zdravých pravidel pomůže odstranit i ten nejodolnější tukový pás na břiše.
2. Menopauza
Během menopauzy dochází k poklesu estrogenu a zpomalení metabolismu, což vede k nárůstu hmotnosti. Následuje hromadění tuku v dolní části břicha, takže pas začne být výraznější. Děložní myomy mohou také způsobit, že ženám vystoupí břicho.
Pokud během menstruace jíte syrové nebo studené potraviny nebo trávíte hodně času v chladném prostředí, krev se může srážet a stagnovat, což může způsobit gynekologické potíže, jako jsou menstruační bolesti, bolesti v podbřišku nebo dokonce děložní cysty.
3. Pokles vnitřních orgánů
Visceroptóza (ptóza-pokles, viscera-vnitřní orgány) se často objevuje spolu se sníženým vstřebáváním živin, únavou, průjmem a dalšími příznaky. V závažných případech může visceroptóza vést k posunu orgánů, jako je tomu v případě gastroptózy, poklesu dělohy, poklesu střev a kýly.
Lidé s poklesem vnitřních orgánů mají obvykle postižený trávicí systém. Při poruše funkce trávicího traktu se člověk cítí unavený, slabý a má pocit povislého podbřišku. Jejich břicho se také zvětší.
Odvar Bu Zhong Yi Qi je nejpoužívanějším klinickým receptem na léčbu visceroptózy. Tento odvar využívá kozinec blanitý a ženšen k povzbuzení životní energie a ploštičník hroznatý a prorostlík k pozvednutí.
4. Nadýmání a zácpa
Stolice hromadící se ve střevech způsobí zácpu a nafouknutí břicha, což má za následek vystupující podbřišek. Klinickými projevy jsou nadýmání a bolest břicha, zažívací potíže, hromadění zbytků potravy, říhání a kyselý zápach, nevolnost, zvracení, nechutenství, neklid a poruchy spánku a mastný povlak na jazyku.
K zácpě dochází, když stolice zůstává ve střevě příliš dlouho, čímž se prodlužuje cyklus vyprazdňování. Pokud je stolice příliš suchá, je obtížné ji vyprázdnit, a i když je vyprazdňování časté, nemusí mít hladkou konzistenci. Pokud máte stolici jednou za dva nebo tři dny, i když je stolice
suchá, pokud nemáte potíže s vyprazdňováním nebo jiné břišní potíže, zácpou netrpíte.
Při nadýmání břicha a zácpě v klinické praxi často předepisuji prášek Fang Feng Tong Sheng a prášek An Zhong a pilulky Bao He. Protože prášek Fang Feng Tong Sheng je studené povahy, nelze ho dlouhodobě užívat samostatně. V kombinaci s práškem An Zhong a pilulkou Bao He však pomůže
upravit žaludek a střeva a může zmírnit chladnost prášku Fang Feng Tong Sheng.
Nedávno ke mně přišla sedmadvacetiletá paní Wangová a říkala, že má nafouklé břicho, nechuť k jídlu, otoky v podbřišku, častou zácpu a mírně vypouklý podbřišek. K léčbě jsem použil prášek Fang Feng Tong Sheng, prášek An Zhong a pilulky Bao He. Řekl jsem jí, aby je užívala ráno a večer. Po několika měsících mi řekla: „Mám teď normální stolici a podbřišek je také o hodně menší. Už můžu lehce chodit..“ To je pravda. Když jsem ji pak dál vyšetřoval, zjistil jsem, že má normální puls a její celkový zdravotní stav se zlepšil.
„Některé bylinky uvedené v tomto článku mohou být neznámé, ale v asijských supermarketech jsou běžně k dostání.“
Poznámka: Protože různí lidé mají různou konstituci, doporučujeme konzultaci s lékařem nebo odborníky na TČM.
Z anglického originálu přeložila K. K.