Jack Phillips

24. 8. 2023

Šéf ruské žoldnéřské skupiny Wagner Group, Jevgenij Prigožin, byl mezi pasažéry letadla, které se 23. srpna zřítilo severozápadně od Moskvy. Podle ruských představitelů nehodu nikdo nepřežil.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace sdělilo TASS News a RIA Novosti, že všech 10 lidí na palubě soukromého letadla zahynulo při havárii v Tverské oblasti a že Prigožin byl na seznamu cestujících na palubě letadla. Fotografie havárie ukazují, co vypadá jako trosky letadla v plamenech na poli.

Později 23. srpna Ruský federální úřad pro leteckou dopravu v prohlášení na Telegramu uvedl, že Prigožin zemřel při letecké havárii. Úřad vyjmenoval všech 10 cestujících na palubě, mezi nimiž byl i Dmitrij Utkin, bývalý důstojník ruské armády, o němž se má za to, že Wagner Group založil, a Sergej Propustin, o němž se na internetu objevily zprávy, že patří k wagnerovcům.

„Bylo zahájeno vyšetřování havárie letadla Embraer, ke které došlo dnes večer v Tverské oblasti. Podle seznamu cestujících je mezi nimi jméno a příjmení Jevgenij Prigožin,“ uvedl podle agentury TASS dopravní úřad.

Telegramový kanál Grey Zone, který je podle některých spojován s wagnerovci, tvrdil, že letadlo bylo sestřeleno ruským systémem protivzdušné obrany „ruského ministerstva obrany v Bologovském okrese v Tverské oblasti“.

„Před havárií letadla slyšeli místní obyvatelé dva charakteristické výbuchy protivzdušné obrany, což potvrzují kondenzační stopy na obloze na jednom z videí, stejně jako slova přímých očitých svědků,“ uvedl kanál.

The Epoch Times nemohl okamžitě ověřit tvrzení Gray Zone.

Ruský federální úřad pro leteckou dopravu v prohlášení pro tisk uvedl, že „podle předběžných údajů bylo na palubě letadla, které bylo na cestě z Moskvy do Petrohradu, sedm cestujících a tři členové posádky“.

Vyšetřovatelé na místě „začali shromažďovat faktické materiály o výcviku posádky, technickém stavu letadla, meteorologické situaci na trase letu, práci dispečerských služeb a pozemním rádiovém vybavení,“ stojí v prohlášení.

Několik hodin po nahlášené smrti šéfa žoldáků přišli někteří nejvyšší ukrajinští představitelé s tvrzením, že za havárií stojí ruská vláda. Prigožin „sám sobě podepsal speciální rozsudek smrti“, když odvolal svůj pochod na Moskvu, napsal na sociálních sítích jeden z poradců ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Demonstrativní odstranění Prigožina a velení wagnerovců dva měsíce po pokusu o převrat je signálem od Putina ruským elitám před volbami v roce 2024,“ napsal Mychajlo Podoljak na X (bývalý Twitter).

Prezident Joe Biden, který je momentálně s rodinou na dovolené, odvětil na dotaz novinářů, zatímco popíjel smoothie po hodině Pilates, že ho smrt Prigožina nepřekvapuje, a žertem připomenul svůj komentář z minulosti. „Možná si vzpomínáte, když jste se mě na to ptali, řekl jsem, že bych byl opatrný, v čem jezdím,“ prohlásil americký prezident a dodal: „Vlastně nevím, co se stalo, ale nepřekvapuje mě to.“

Na dotaz, zda by do nehody mohl být zapleten ruský prezident Putin, Biden odpověděl: „V Rusku toho není moc, co se přihodí, za čím by Putin nebyl. Ale nevím toho dost, abych znal odpověď. Poslední hodinu a půl jsem cvičil.“

Vzpoura v červnu

Prigožin inicioval v červnu to, co někteří analytici označují za neúspěšný puč proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, než ruští představitelé uvedli, že šéf žoldáků opustí zemi a zamíří do Běloruska.

Začátkem tohoto týdne zveřejnil Prigožin své první video, kde je vidět, jak stojí v pouštní oblasti v maskáčích a s puškou v rukou. Ozbrojeni byli i lidé v pozadí klipu. Není jasné, kde přesně byl, ale komentáře Prigožina a několik příspěvků na pro-wagnerovských kanálech naznačovaly, že klip byl natočen v Africe. V komentářích zveřejněných na konci července Prigožin uvedl, že jeho skupina je připravena dále zvyšovat přítomnost v Africe.

Ruské vedení, včetně prezidenta Putina, nekomentovalo hlášenou smrt Prigožina. Moskva využívá Wagner Group od roku 2014 k rozšíření ruské vojenské přítomnosti v Africe a na Blízkém východě. Začátkem tohoto léta strávil Prigožin týdny kritikou ruského výkonu na Ukrajině a tvrdil, že v těžkých bojích chybí podpora.

V červnu vyzval k vojenskému povstání proti Kremlu s cílem svrhnout ruského ministra obrany Sergeje Šojgu a vedl své síly z východní Ukrajiny směrem k Moskvě. Díky dohodě s ruským vedením zprostředkované běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem bylo povstání ukončeno výměnou za amnestii pro Prigožina a jeho bojovníky. Wagner poté údajně předal své zbraně a vybavení ruské armádě.

V té době Putin označil pana Prigožina za zrádce a řekl, že žoldáky i Prigožina tvrdě potrestá. Později bylo trestní řízení proti Prigožinovi staženo.

V červenci bylo na videu údajně vidět šéfa wagnerovců v Bělorusku. Později byl vyfotografován na rusko-africkém summitu v Petrohradě.

V této zprávě byly použity informace agentury Reuters.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.