Australský ministr financí Jim Chalmers se obává poklesu čínské ekonomiky a upozornil, že to bude mít dopad na australskou ekonomiku.

Chalmers poznamenal, že situace, které Čína nyní čelí, je „velmi odlišnou kombinací problémů ve srovnání s většinou světa“.

Dodal, že druhá největší světová ekonomika „značně ochabuje, ve skutečnosti mají deflaci, maloobchodní sektor je slabý, obavy panují zejména v sektoru nemovitostí, existuje určitá nejistota ohledně vývoje jejich dluhu, zejména dluhu místních vlád, a jejich vývoz je o něco slabší.“

„Všechny tyto věci dohromady vytvářejí o Číně docela znepokojivý obrázek,“ řekl 25. srpna v pořadu ABC RN Breakfast.

Vláda sice předpovídá, že australská ekonomika bude nadále růst, ale „dvěma největšími výzvami pro tento výhled“ jsou vývoj v Číně a zvyšování úrokových sazeb.

„Pokud jde o náš rozpočet, pokud jde o naši ekonomiku, na vyhlídkách v Číně velmi záleží.“

Zhoršující se vyhlídky čínské ekonomiky

Tento komentář přichází v době, kdy čínský vývoz zaznamenává rychlý pokles již tři měsíce po sobě. Podle čínských celních statistik došlo k největšímu poklesu o 14,5 % v červenci.

Podle zprávy Observation of Economic Complexity se v červnu 2023 čínský vývoz do Austrálie snížil o 640 milionů USD, tj. o 9,51 %, zatímco dovoz se zvýšil o 775 milionů USD, tj. o 6,21 %.

Pokles vývozu je pokračováním negativních signálů v čínské ekonomice, která se potýká s následky extrémních covidových lockdownů v posledních 3 letech. Místní vláda také čelí vysokému dluhovému riziku, protože vynaložila masivní výdaje na infrastrukturní projekty, aby zvrátila hospodářský pokles.

Peking se zároveň snaží přeorientovat čínskou ekonomiku na domácí spotřebitele a odklonit se od amerického dolaru. Vláda také zvyšuje svá ekonomická protiopatření a zároveň pokračuje v přísné regulační kontrole zahraničních investic. Důvěra spotřebitelů klesá navzdory slibu vlády, že obnoví poškozený soukromý sektor.

Několik odborníků předpovědělo, že Čína vstupuje do delšího období stagnace, například Christopher Balding, odborník na čínskou ekonomiku z britského Henry Jackson Society.

Balding ve svém stanovisku uvedl, že očekává, že čínská ekonomika bude „velmi, velmi ochablá“.

„Lidé musí pochopit, že dny čínského rychlého růstu – poháněného dluhy, jak tomu bylo – jsou v podstatě pryč,“ řekl deníku The Epoch Times. „A teď se jen snaží zabránit tomu, aby se zhroutili.“

Edward Yardeni, prezident Yardeni Research, globální investiční poradenské společnosti v New Yorku, je ve svých předpovědích konkrétnější. Podle něj se čínská ekonomika dostane do „ekonomické stagnace“, která „by klidně mohla trvat dalších 10 až 20 let“.

Na této zprávě se podílela Terri Wu.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.