Zpráva byla aktualizována 31. srpna 2023, 03:05 hod.
V Gabonu (psáno i jako Gabun) proběhl dnes vojenský převrat. Asi desítka povstaleckých důstojníků tamní armády se objevila na televizním kanálu státní televize, kde oznámili, že ruší výsledky nedávných voleb a rozpouští „všechny instituce republiky“, oznámili víceré tiskové agentury.
Vojáci rovněž oznámili, že přebírají vládu a že dosavadní prezident Ali Bongo Ondimba, který v zemi vládne od roku 2009, je v domácím vězení. Ondimba vládu převzal od svého otce, celkově jejich rodina určovala směrování země 55 let.
Společně s prezidentem bylo zatčeno i několik lidí kolem něj, kteří byli vůdci puče obviněni ze zrady státních institucí, masivní zpronevěry veřejných fondů a zpronevěry mezinárodních financí. Francouzská média uvádějí, že několik příslušníků Ondimbovy rodiny je vyšetřováno ve Francii kvůli praní špinavých peněz, korupce a zpronevěry.
64-letý Ondimba byl nedávno zvolen již potřetí. Opozice tvrdí, že volby byly zmanipulovány. „Volební rámec a zákony Gabonu nezaručují důvěryhodné volby,“ napsala o asi dvoumilionovém národě v roce 2023 organizace Freedom House.
V ulicích hlavního města mezitím podle zpráv agentur zavládla radostná atmosféra, kdy lidé oslavují příslušníky ozbrojených sil a zpívají národní hymnu.
Později ve středu pučisté oznámili, že prozatimním vůdcem země se stane velitel Republikánské gardy, Brice Oligui Nguema. Ten má být podle místních médií bratrancem svrženého prezidenta.
Gabon se nachází v západní Africe, je bývalou francouzskou kolonií a má bohaté zásoby ropy.
Převrat v Gabonu přichází asi měsíc po vojenském puči v Nigeru, který stále není vyřešen. Tamější prezident zůstává v domácím vězení a snahy o násilný zásah proti pučistům ze strany sousedních afrických států vyšly naplano kvůli opozici některých z nich.
Gabon leží v Guinejském zálivu, kde se v posledních třech letech odehrálo šest dalších úspěšných převratů. Od roku 1950 se v Africe uskutečnilo celkem 106 úspěšných převratů, uvedl zpravodajský portál AlJazeera.
Vysoký představitel EU pro zahraniční záležitosti a bezpečnostní politiku, Josef Borell, prohlásil, že „pro Evropu je to velký problém“. Borell, který se nyní nachází na setkání ministrů obrany EU ve španělském Toledu, uvedl, že pokud se převrat potvrdí jako pravdivý, „zvýší to nestabilitu v celém regionu“.
„Celá oblast počínaje Středoafrickou republikou, pak Mali, potom Burkina Faso, nyní Niger, možná Gabon, je to velmi složitá situace a ministři rozhodně… se musí hluboce zamyslet nad tím, co se tam děje a jak můžeme zlepšit naši politiku s ohledem na tyto země,“ řekl podle Reuters šéf zahraniční politiky EU.