Bez Ruska to zřejmě nepůjde: EU letos dováží z této federace rekordní množství zkapalněného zemního plynu. Aktivní jsou zejména Belgie a Španělsko.
Navzdory politice sankcí Evropská unie nadále dováží z Ruska velké množství fosilních paliv. V případě zkapalněného zemního plynu (LNG) se letos hovoří o rekordním množství v EU.
Od ledna do července včetně byly Belgie a Španělsko druhým a třetím největším dovozcem ruského LNG na světě, hned za Čínou, uvádí Financial Times. Údaje pocházejí z analýzy nevládní organizace Global Witness.
Celkově je EU zdaleka největším odběratelem ruského LNG. Za prvních sedm měsíců letošního roku státy EU dohromady odebraly 21,6 milionu metrů krychlových ruského LNG. Celosvětově EU od ledna do července dovezla 133,5 milionu metrů krychlových LNG. To znamená, že přibližně 16 procent pocházelo z Ruska.
Zatím žádné sankce za LNG
Po zahájení války na Ukrajině v únoru 2022 EU postupně zavedla sankce na dovoz ruských surovin, jako je uhlí, ropa a nafta. Ty byly podle n-tv hlavním zdrojem příjmů ruského státu. Na ruský zkapalněný zemní plyn však zatím žádná omezení uvalena nebyla.
Aby nahradily nedostatek ruského plynu z plynovodů, evropské společnosti proto výrazně zvýšily dovoz LNG z Ruska. Francouzský energetický gigant TOTAL je s 4,1 milionu metrů krychlových od začátku roku nejlepším zahraničním odběratelem LNG z Ruska.
O 40 procent vyšší dovoz
Celkově se dovoz zkapalněného plynu do EU do konce letošního července zvýšil o 40 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 (rok před začátkem války na Ukrajině). Dovoz ruského zkapalněného zemního plynu ve stejném období celosvětově také vzrostl – ale o mnohem méně, o šest procent.
Největším dovozcem ruského LNG v EU je Španělsko se 7,47 milionu metrů krychlových. Následují Belgie se 7,08 a Francie se 4,51 milionu metrů krychlových. Španělsko i Belgie dovezly v roce 2023 z Ruska více zkapalněného plynu než v roce 2022. Francie naopak snížila objem dovozu o více než třetinu.
Jonathan Noronha-Gant, vedoucí aktivista pro fosilní paliva ve společnosti Global Witness, označil tento vývoj za „šokující“. Vždyť právě ty země EU, které by se tak rády „odnaučily dodávat ruský fosilní plyn, jej nyní nahrazují dodávaným ekvivalentem“. Noronha-Gant dodává: „Nezáleží na tom, zda pochází z plynovodu nebo z lodi.“ Při přepravě velkými tankery je ekologická a finanční bilance horší, protože spotřebovávají další těžký topný olej a jsou dražší.
Se zvýšeným dovozem z EU rostou i příjmy Moskvy, jak uvádí Tagesschau. Pro letošní rok Global Witness předpokládá, že státy EU investují do ruského LNG přibližně 5,3 miliardy eur (127,2 miliardy Kč).
V květnu: 6,3 miliardy metrů krychlových LNG ze zámoří
Podle listu Handelsblatt čeká Evropu premiéra: je to první rok, kdy státy EU budou muset zcela nahradit ruský plyn z plynovodů.
Do léta 2022 proudil plyn dvěma plynovody Nord Stream – přibližně 55 miliard metrů krychlových ročně, jak uvedl Berliner Zeitung. Poté Kreml dodávky zastavil a v září 2022 byl Nord-Stream 2 vyhozen do povětří.
Ruské dodávky LNG překonávají pouze dodávky z USA – a to výrazně. Jen v květnu Evropa obdržela ze zámoří celkem 6,3 miliardy metrů krychlových plynu. Tato množství jsou již uvedena v normálním stavu plynu, tj. po přeměně LNG na normální zemní plyn.
Alex Froley, hlavní analytik LNG v poradenské společnosti ICIS, očekává, že současný trend bude pokračovat: „Dlouhodobí odběratelé v Evropě tvrdí, že budou nadále odebírat nasmlouvané objemy. Pokud to politika nezakáže.“
Zákaz dovozu ruského LNG by podle jeho odhadu způsobil určité narušení lodní dopravy, protože by se musely změnit struktury globálního obchodu, „ale nakonec by si Evropa mohla najít jiné dodavatele a Rusko jiné odběratele“.
Pozorovatelé z odvětví vylučují, že by v Evropě v příštích měsících nastal nedostatek energie. V současné době jsou evropské zásobníky plynu naplněny z 92 procent, zatímco německé zásobníky jsou již naplněny z 94 procent (k 30. srpnu 2023), uvádí NDR. K menšímu tlaku na trhu vede také oslabení čínské ekonomiky.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila Gabriela Kalinová.