TÉMA: Vztahy mezi mužem a ženou

Matka pěti dětí, vzdělávající své děti doma, se rozhodla začít vítat svého manžela každý den po práci u dveří, aby s ním sdílela soukromou chvilku, aniž by tušila, jak obrovský dopad to bude mít.

Pětatřicetiletá Bethany Rose poznala svého manžela, sedmatřicetiletého Jakea Rose, na výletě v Nové Anglii. Na jaře 2011 se vzali na dvoře jejích prarodičů ve východní Pensylvánii. Pár má spolu pět dětí ve věku 8, 6, 3, 2 let a 6 měsíců a vychovává rodinu v Pittsburghu.

Bethany, tvůrkyně obsahu a moderátorka křesťanských podcastů, se pokaždé těšila, až se její manžel vrátí z práce. Avšak všimla si, že ji manžel často musí v jejich rušném domě hledat. Jednoho dne se rozhodla to změnit, a začala ho vítat u dveří.

Bethany Rose s manželem Jakem. Věří, že silná manželství jsou postavena na „malých projevech podpory a lásky“ a že tyto skromné snahy mohou změnit život. (Se svolením Bethany Rose)

„Nevěděla jsem, jestli to pro něj bude vlastně jiné, když věděl, že se na něj těším,“ řekla deníku The Epoch Times. „Samozřejmě jsem se naprosto mýlila! Je doslova vidět, jak se Jakeovo chování a reakce mění, když začíná rozpoznávat tento nový pozdrav u dveří a očekává ho,“ vysvětluje.

„Řekl mi, že když jede z práce domů, začne myslet na to, že stojím u dveří, a začne být nadšený. Říkal, že když mě vidí jako první, předtím, než se pustí do večerního shonu našeho rodinného života, je to taková malá chvilka jen pro nás dva. Rozhodnutí přerušit na pět vteřin přípravu večeře a přivítat manžela rozzářilo jeho tvář víc, než jsem mohla očekávat.“

Rodina Roseových. Manželé moderují křesťanský podcast a provozují internetový obchod, který prodává kartičky s biblickými texty a biblické osnovy. (Se svolením Bethany Rose)

Drobné projevy lásky

Paní Rose si tyto každodenní pozdravy nahrávala, ale hluboké vnější změny u sebe i svého manžela si všimla až po několika týdnech, kdy si záznam zpětně prohlédla. Sestřih sdílela na své stránce na Instagramu a reakce byla okamžitá.

„Obvykle dokážu odhadnout, jak dobře si příspěvek povede,“ řekla. „Věděla jsem, že mé nejbližší publikum ocení tento kolovrátek a bude si myslet, že je to hezké, ale po deseti minutách od zveřejnění jsem se otočila na Jakea a řekla: Tenhle příspěvek se rozjíždí!“

Paní Rose má podezření, že její příspěvek se stal virálním ze dvou důvodů. Zaprvé, nebyl zinscenovaný ani plánovaný a zachycoval skutečnou změnu jak u ní, tak u jejího manžela. Zadruhé, diváci si začali uvědomovat, co by takový malý, jednoduchý čin mohl potenciálně udělat pro jejich vlastní manželství.

Manželé říkají, že Bůh je „v popředí a základem“ jejich rodiny. (Se svolením Bethany Rose)

Paní Rose zvážila i druhou stránku věci a poznamenala, jak ráda se nechává pozdravit manželem, když se vrací domů z pochůzek, když jí pomůže s nákupem nebo když se jí prostě jen na chvíli věnuje. Uživatelé sociálních médií by se s tím mohli ztotožnit.

„Překvapivě převažovaly pozitivní komentáře nad negativními,“ doplnila.

„Jeden z populárních komentářů, který nasbíral téměř tisíc reakcí, se týkal návratu represivních padesátých let a naznačoval, že mě manžel jednou opustí. Jiní však zanechávali pozitivní komentáře. Jedna žena uvedla, že jim to dal jejich konzultant jako radu, jak posílit své manželství; přibývaly komentáře s muži, kteří uváděli, jakou hodnotu to má pro jejich manželství, a tyto obyčejné úkony jsou doslova vším, co chtějí.“

Manželé zastávají názor, že trvalé manželství na celý život nevzniká přes noc, ale vyžaduje upřímné úsilí a čas. (Se svolením Bethany Rose)

Bohulibé manželství

Rodina Roseových od počátku klade svou společnou víru na první místo v manželství a při výchově dětí. Říká, že když se brali, věděli, že „chtějí mít bohulibé manželství“ a že jejich životní rozhodnutí týkající se manželství, dětí a budoucnosti se budou soustředit na víru a Boha.

Manželé provozují internetový obchod, kde prodávají kartičky s Biblickým písmem a biblické učební osnovy, a společně vysílají křesťanský podcast. Jako matka, která učí děti doma, si paní Rose našla čas také na práci on-line spisovatelky a fotografky a na péči o on-line komunitu křesťanských žen na svém Instagramu.

„[Mateřství] rychle změnilo mé priority,“ prohlásila. „Nikdy nic nepřekoná porody našich dětí a to, že jsem viděla svého manžela, jak se pokaždé vrhá do akce k velmi náhlým a rychlým porodům…. Vždy jsem si vážila a usilovala o solidní kariéru a možnost cestovat, ale hned po prvním těhotenství jsem zatoužila být doma se svým synem a časem jsem zjistila, jak může být pobyt doma požehnáním i pro mého manžela a naše manželství.“

(S laskavým svolením Bethany Rose)

Návrat manžela z práce znamená pro zaneprázdněnou matku pěti dětí přechod od práce a domácího vzdělávání k rodině. Manželé také dbají na to, aby jejich děti chodily brzy spát, což znamená kvalitní čas pro ně samotné, který pomáhá udržet jejich partnerství pevné.

Paní Rose uvedla: „Žijeme v kultuře, která je zaměřena na vlastní osobu. Každý chce vědět, co z toho má. Když začneme myslet na druhého a na to, co mu vykouzlí úsměv na tváři, co potřebuje a jak mu můžeme posloužit, sňatky se nejen změní, ale i rozkvetou.“

„Představte si všechny své drobné projevy vzájemné lásky během dne jako drobné uhlíky, které zažehnou plný oheň. Ten nevznikne přes noc; vyžaduje úsilí a čas.¨“

Překlad a redakční úprava původního čánku provedl Petr Matějček.