ČTK

9. 10. 2023

Zasedání ministrů Evropské unie a Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Ománu je podle českého ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) příležitostí získat další podporu pro ukrajinský mírový plán. Lipavský to dnes řekl novinářům před odletem do Ománu, kde má naplánována i setkání se svými protějšky z hostitelské země a Saúdské Arábie.

Podle ministerstva zahraničí se na jednání EU a GCC bude mluvit o prohloubení vzájemné strategické spolupráce, regionální bezpečnosti či možnostech deeskalace konfliktů. Ministři projednají i otázky klimatických změn a přípravy klimatického summitu COP28, který se letos uskuteční v Dubaji. Část programu se bude věnovat možné spolupráci v projektech humanitární a rozvojové asistence.

Lipavský bude hovořit v bloku, který se týká regionální bezpečnosti. „Původní téma bylo to, co nejvíce trápí Česko v tuto chvíli, a to je ruská agrese proti Ukrajině,“ uvedl. Potřeba úzké spolupráce obou regionů v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině roste. „Také věřím, že i toto jednání bude určitou šancí znovu získat nějakou další podporu pro ukrajinský mírový plán,“ řekl.

Dění v Perském zálivu má podle Lipavského vliv i na celou řadu dalších témat, kterými se EU zabývá. Zmínil migrační trasy, destabilizující vliv Íránu či bezpečnost obchodních cest. V Maskatu se setká se svými protějšky z Ománu a Saúdské Arábie. „Uvidíme, třeba se podaří domluvit i nějaké další schůzky,“ doplnil. Zmínit na jednáních chce aktuální otázky, Ukrajinu, ale i to, že Česko považuje palestinské radikální hnutí Hamás za teroristickou organizaci a společného nepřítele.

Související témata

Související články