11. 12. 2023

Co se čtenáři vybaví jako první, když se setká s pojmem Komenský? Nejčastěji s ním spjaté slovo, pedagog. Zatímco Jednota bratrská již zanikla, teologie se posunula, z filozofie a teorie pedagogiky, kterou sepsal J. A. Komenský, čerpáme dodnes.

Jan se narodil Martinu Segešovi, členovi Jednoty bratrské, a Anně Chmelové 28. března roku 1592. Rodiče mu zahynuli, když mu bylo pouhých 12 let. Následně se o něj starala jeho teta ve Strážnicích, které byly v roce 1605 vypáleny. O tři roky později nastoupí šestnáctiletý Jan do bratrské školy v Přerově, za další tři na akademii v Herbornu. Tím začíná církevní a pedagogická činnost J. A. Komenského. A zbytek je historie.

Ti sečtělejší z nás by si mohli vybavit nejznámější a nejvýznamnější díla J. A. Komenského: Labyrint světa a ráj srdce, filozofickou rozpravu nad smyslem života, či Dveře jazyků otevřené, učebnici latiny. Právě Labyrint působí jako inspirace pro dnešní filozofy a badatele a jako okno do nadčasového smýšlení jedné z nejvýznamnějších postav české historie, učitele národů.

Jan Amos Komenský, Jürgen Ovens, po roce 1650

Tradice J. A. Komenského

Pedagogika je disciplína složitá, plná individualismu, a přitom touhy proces vzdělávání zjednodušit, sjednotit. Nemluvě o problémech externích, jako například financování, či politika daného období. Úkol nelehký, téměř neřešitelný a nevděčný. A proto úvahy a zásady J. A. Komenského žijí dodnes skrze náš školní systém, a to nyní nemyslíme jen povinnou kapitolu o české literatuře 17. století v 8. třídě.

Náš celý školní systém, vyjma teologické (náboženské) složky, lze napasovat na směrodatné zásady, kterých se Komenský sám držel. Školní docházka od 6 let, rozdělení na 1. a 2. stupeň základní školy, univerzita od osmnácti a mnohé další. Organizace dnešního studia stojí na pilířích, které vybudoval před 400 lety. Termíny jako školní rok, školní výlet či letní prázdniny též definoval teprve J. A. Komenský. Odkaz tudíž netkví jen v tom, že se o Janovi učíme, nýbrž v tom, že se učíme podle něho.

Neopomiňme i Den učitelů, který každoročně připadá na den Komenského narození, 28. března.

Druhý život Komenského díla

Krom škol je J. A. Komenskému zasvěceno hned několik kulturních institucí a výstav.

Například projekt Komenský –⁠ Příběhy lidskosti láká malé i velké učně na všelijaké aktivity a dílny s tématem J. A. Komenského. Poskytují i interaktivní stránky s pracovními listy pro žáky a pořádají různé tematicky orientované čtení & dílny. Součástí projektu jsou i často pořádané výstavy pro děti a sbírky pro znevýhodněné děti.

Veřejné čtení organizované projektem Komenský –⁠ Příběhy lidskosti.

Trvalá výstava Na prahu vichřice ve Fulneku nabízí pohled do života mladého Jana jakožto rektora a kněze v roce 1618.

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a expozice Na jevišti světa. Jan Amos Komenský a jeho doba zase nabízí průřez životní prací Komenského a jeho odkazem. I zde se značná část výstavy zabývá právě Labyrintem.

Pro fanoušky venkovních aktivit nechybí ani naučná stezka v Žacléři zvaná Po stopách Jana Amose Komenského, která je doplněna 17 panely o jeho životě.

Dění okolo Jana Amose Komenského stále žije. Nejen v povědomí každého z nás, díky povinné školní docházce, která se odvíjí od stavebních kamenů, které položil, ale i díky pestrému kulturnímu životu, který je s Komenským spjatý. Nezapomínejme tedy na velikána pedagogie, který povznesl výuku na nový standard, ke kterému se vracíme dodnes. Ne jen jako stát, nýbrž jako civilizace.

„Naši učitelé nesmějí být podobni sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale samy nejdou.“

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.