ČTK

20. 12. 2023

Ministři zahraničí Spojených států a Finska v pondělí večer podepsali dohodu o obranné spolupráci obou zemí, která posiluje vazby mezi jejich armádami osm měsíců po vstupu Finska do NATO. Šéf americké diplomacie Antony Blinken při podpisovém ceremoniálu oznámil, že do konce týdne budou takto uzavřena i jednání s Dánskem. Dohodu ostře zkritizovalo Rusko. Moskva uvedla, že ujednání vnímá jako posilování přítomnosti NATO na finsko-ruské hranici.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová na dnešní tiskové konferenci uvedla, že Kodaň a Washington dosáhly obranné dohody, která umožní rozmístění amerických vojáků a vojenského vybavení na dánském území. Dohoda s platností na deset let bude podepsána později v tomto týdnu a vstoupí v platnost zhruba za rok, po přijetí potřebných zákonů, dodala Frederiksenová.

Nová dohoda s Finskem se týká mimo jiné společných vojenských cvičení nebo slaďování vybavení obou armád, uvedla agentura AFP. Podle finského ministra obrany Anttiho Häkkänena dává severské zemi “silnou sadu nástrojů” pro společné kroky na podporu plánů Severoatlantické aliance. Stanice BBC podotkla, že ujednání poskytne USA přístup do oblasti finsko-ruské hranice.

Ruské ministerstvo zahraničí dohodu označilo za “zvyšování armádního potenciálu NATO” na finsko-ruské hranici, které představuje ohrožení ruské bezpečnosti. Sdělilo také, že si předvolalo finského velvyslance v Moskvě, kterému vyjádřilo svůj nesouhlas.

Podobné dohody s USA má drtivá většina členských zemí NATO, Česko jednání o bilaterální spolupráci dokončilo letos na jaře. Před necelými dvěma týdny uzavřel Washington dohodu se Švédskem, která umožní USA přístup na všechny vojenské základny v této zemi. Švédsko se stejně jako Finsko ve světle loňské ruské invaze na Ukrajinu přihlásilo do NATO, na rozdíl od Finska však na přijetí stále čeká kvůli neochotě Turecka a Maďarska ratifikovat další rozšíření aliance.

Dánsko začalo o obranné dohodě jednat s Washingtonem v únoru loňského roku. Blinken v pondělí uvedl, že připravovaná dohoda bude podepsána už tento týden. “Máme teď síť dohod o spolupráci v obraně, která se táhne od severní Evropy k jižní, od Norského moře k Černému moři a poskytuje bezpečnost a stabilitu napříč světadílem,” prohlásil.

Finové se k této síti připojili v době zvýšeného napětí na hranici s Ruskem, kam podle nich Moskva s cílem vyvolat migrační krizi přepravuje žadatele o azyl z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí, kteří nemají platné doklady. Finská vláda kvůli tomu v posledních týdnech opakovaně uzavírá hraniční přechody. Rusko obvinění, že využívá migraci jako zbraň, popírá.

Podpis finsko-americké dohody přišel den poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil vytvoření nového vojenského obvodu nedaleko finského území. Rusko je podle něj nuceno u hranic “koncentrovat jisté vojenské jednotky” v důsledku finského vstupu do NATO.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.