Ondřej Horecký

18. 1. 2024

ČTK dnes přinesla zprávu, že odborníci z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně vytvořili nové slovní vysvědčení pro základní školy, které má mít šest stran.

Současné vysvědčení se výzkumníkům z fakulty nelíbí, protože je „neúplné a neodráží dovednosti a schopnosti žáků“, píše ČTK a dodává, že ministerstvo školství chce, aby školy tento typ vysvědčení mohly rozdávat už na závěr letošního školního roku, jak uvedl ředitel odboru předškolního a základního vzdělávání ministerstva Michal Černý.

Šestistránkový návrh nového vysvědčení hodnotí silné stránky žáka, jeho chování i vztah k druhým, jeho pokrok a prostor je dokonce i na sebehodnocení.

Podle ředitelky jedné ze škol, která byla zapojena do tvorby nového vysvědčení, Martiny Raiserové jde o změnu myšlení učitelů. „Musí přenastavit procesy a opustit tradici známek. Je to stejně časově náročné, pokud chtějí být dobrými učiteli. Nám vysvědčení pomohlo ujasnit si smysl a cíl hodnocení a v souvislosti s tím i změnu přístupu k žákovi. Znalosti jsou samozřejmě důležité, ale chceme, aby děti měly radost z učení a nesly za něj odpovědnost,“ citovala ředitelku ČTK.

Vlastní zkušenost vztahující se k novému vysvědčení komentoval na svém facebookovém profilu podnikatel v IT a spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra: „Vysvědčení bude mít šest stránek a budou se tam malovat obrázky. Přijde mi to naprosto absurdní. Dcera vystřídala za 5 let základky tři učitelky a několik způsobů výuky. Teď má učitelku ze staré školy, která je přísná, hodně zkouší a dává dětem špatné známky, tak jako se to dávalo za mého mládí, a přesně vyplavalo na povrch, jak to ‚liberální‘ učení nefungovalo.“

Základní školy dnes mají možnost hodnotit děti buď známkami nebo rozsáhlejším slovním hodnocením. Představený projekt je vlastně jakousi střední cestou, podotkl Černý. Ministerstvo zároveň do budoucna plánuje kompletně zrušit známkovací vysvědčení u 1., 2. a 3. tříd.

Přesně na tuto otázku, tedy rušení známek na vysvědčení u tří nejnižších tříd, se zeptala televize CNN Prima News paní Sylvy Knedlové, která je ve svých 90 letech nejdéle působící učitelkou v České republice zapsanou v české knize rekordů. (Pro zajímavost, nejdelší pedagogickou kariéru vykonával podle Guinessovy knihy rekordů jistý Alaric P. Jacobs, který vyučoval 72 let).

Tato úctyhodná žena z Fryštáku na Zlínsku letos započala 71. rok své pedagogické praxe. V přenosu na CNN z dubna 2023 se vyjádřila proti rušení známek. „Dítě od malička pozná, co je to jednička, co je to dvojka a tak dál, a dělat nějaké slohové práce o tom, jaký je žák, to je pro učitele, podle mého, zatížení. Dneska už mají učitelé tolik práce, že ještě psát slovní hodnocení je pro ně šílenost, podle mého názoru.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.