Robert Backer

19. 1. 2024

Na medicínu dnes často myslíme pasivně. Dostanete léčbu – pilulky, injekce, procedury – a ty vás opraví. Osobně se do toho nemusíte ani zapojovat. Jako v myčce aut se jednoduše objevíte a necháte se opečovávat, abyste na druhém konci vyjeli čistí a naleštění.

Rostoucí počet výzkumů však ukazuje, že naše mysl hraje v celkovém zdraví hlubokou, leč přehlíženou roli. Myšlenky a pocity mohou posílit fyzickou i duševní pohodu nebo naopak narušit zdraví, i kdybyste si ho snažili udržet i za pomoci těch nejlepších léčebných postupů, které moderní medicína může nabídnout.

I občasná pozitivita pozvedá imunitu

Kromě lékařské léčby existuje mnoho faktorů, které přispívají k imunitě. Jsou to například věk, genetika, spánek, strava, cvičení, sociální interakce a nálada. Nálada bývá často nedoceněná jako faktor ovlivňující imunitu člověka.

Studie však ukazují, že být zamračený imunitnímu systém vadí, zatímco úsměv ho posiluje. To ovlivňuje jak přirozenou obranyschopnost, tak pravděpodobnost, že zabere očkování proti chřipce. Tato dynamika mysli a těla je obzvláště naléhavá vzhledem k rostoucí míře deprese ve vyspělých zemích.

Přínosů pozitivní mysli je mnoho, tvrdí Americká psychologická asociace. Výzkum ukazuje, že šťastnější jedinci se těší:

  • silnější imunitní reakci
  • menšímu množství chorob
  • snížené bolesti
  • lepším prognózám
  • nižší úmrtnosti

Možná si teď říkáte: „No jo, ale v poslední době se moc pozitivně teda necítím.“ Dobrou zprávou je, že nikdy není pozdě změnit svůj pohled na svět a následně i své zdravotní vyhlídky.

Dokonce i krátké okamžiky štěstí, například při sledování komedie, psaní deníku nebo józe, přispívají ke zlepšení zdravotních ukazatelů. Patří mezi ně lepší parasympatická aktivita centrálního nervového systému („odpočiň si a strav to“ místo „bojuj nebo uteč“), nižší hladina kortizolu („stresového hormonu“), větší počet přirozených zabijáků (imunitní buňky), méně zánětů a méně hlenu.

Jak dobrá nálada potlačuje hrozby pro imunitu

Nálada ovlivňuje imunitní reakci na povrchu, prostřednictvím životních návyků, ale také „zapnutím“ nebo „vypnutím“ řady klíčových biochemických reakcí, zjistil výzkum.

Pokaždé, když se usmějete, váš mozek zapracuje a vyjádří nejen vaše štěstí, ale také podpoří celkové zdraví. Aktivuje to, čemu se říká endogenní opioidní systém – vnitřní mechanismus těla, který vytváří a reguluje pocity potěšení a úlevu od bolesti. Na rozdíl od syntetických opioidů, které mohou být návykové a nebezpečné, tyto přírodní sloučeniny jsou našemu organismu prospěšné.

Pěstování pozitivní nálady pomáhá vrátit tělo do regeneračního stavu, který působí proti korozivním stresovým reakcím. Neurotransmitery dobrého pocitu, jako jsou dopamin a serotonin, umožňují relaxaci zapojením nervu vagus, který je součástí parasympatického nervového systému. Uvolnění umožňuje tělu, aby se samo léčilo a opravilo, zatímco chronická stimulace „bojuj nebo uteč“ způsobuje opotřebení. Uvolnění také prospívá kardiovaskulární soustavě, které má dopad na většinu nemocí.

Nepřítel vašeho nepřítele (stres) je také vaším přítelem. Dobrý pocit potlačuje hormony související se stresem, jako je kortizol a katecholaminy. Při vysoké zátěži tyto sloučeniny zvyšují zánět a omezují produkci imunitních buněk a protilátek.

5 způsobů, jak využít pozitivitu k posílení imunity

I kdybyste pro boj s infekcí možná použili celou hromadu receptů, pozitivní nálada je tím nejpřirozenějším výchozím bodem. A přitom prakticky nemá vedlejší účinky. Zde je několik způsobů, jak si posílit imunitní systém pomocí dobré nálady:

Udělejte si čas na komedii

Jak se říká, „smích je nejlepší lék“. Čas věnovaný komedii a humoru vám může změnit těžký den na příjemný a zároveň posílit imunitu. Když se cítíte na dně, může být těžké se z toho vymanit, a sledovat něco zábavného vám může připadat jako neslučitelné s vaší náladou. Přesto, dobrý vtip vám dodá absurdní radost. Hledejte ve všem vtipnou stránku věci. I velmi frustrující situace mohou být zábavné, když se na ně díváte ze správného úhlu a s odstupem.

Vychutnejte si radost

Když věnujete čas záměrnému vychutnání pozitivních momentů, zvýšíte tím jejich hodnotu a prodloužíte emocionální výhody, které z pozitivních zážitků plynou. Od užívání si oblíbeného pokrmu až po obdivování krásného západu slunce, to vše může přispět k budování pozitivnější a odolnější mysli.

Buďte přítomni

Mindfulness (vnímavost) doplňuje vychutnávání si okamžiků a trénuje neposuzující pozornost na aktuální moment, místo aby se člověk zaplétal do lítosti, obav nebo jiných negativních myšlenkových tunelů.

Mindfulness podporuje nereaktivní a přijímající postoj k myšlenkám a pocitům a podporuje vyváženější perspektivu. Praktiky tohoto typu, například meditace a jóga, jsou spojovány se snížením příznaků úzkosti a deprese, zvýšenými pocity klidu, jasné mysli a spokojenosti, jakož i posílením imunity.

Hoďte to na papír

Vedení deníku přináší jasnost tím, že své myšlenky přenesete na papír. Zápisky do deníčku jsou nejen o vděčnosti za to, co vám přinesl daný den. Tato praxe zároveň pomáhá soustředit se na to, co děláme v životě dobře. Když se zamyslíme nad tím, jak žijeme v souladu se svými hodnotami, můžeme zvýšit své odhodlání udělat více a posílit si zdraví. Sladění svého chování s osobními cíli má významné fyziologické důsledky, zejména pro imunitní funkce.

Pěstujte svědomitost

Desítky let výzkumu ukázaly, že snižování příliš negativních nálad je nejúčinnější, když je spojeno s pěstováním svědomitosti – sklonu k pečlivosti, organizaci a orientaci na detaily. K podpoře svědomitého života může pomoci několik nástrojů.

Za prvé se vyplatí věnovat čas plánování svých aktivit a přemýšlet o tom, jak dobře jsme dosáhli svých cílů. Pomůcky, jako jsou kontrolní seznamy, rychlé poznámky a aplikace pro sledování času, nám mohou pomoci lépe se zorganizovat. 

Plánování dopředu, např. pomocí aplikace, jako je Kalendář Google nebo nějakého plánovače, přináší lepší uvědomění o čase a poskytuje nám lepší představu o tom, jak budeme trávit následující dny.

Někdy se život zamotá. Když k tomu dojde, můžete využít terapeutické karty na zvládání situací. Jsou to např. prohlášení typu „když-pak“ („Pokud se stane X, udělám Y“). Tímto způsobem se lze vyhnout úzkosti z nečekaného scénáře a my budeme mít v hlavě jasnější představu, jak se s s takovými výzvami vypořádáme.

Ve složitém tanci mezi myslí a tělem je pozitivita krokem, který můžeme zvládnout my všichni. Proč ten krok neudělat a nesledovat, jak bude zdraví následovat vaše vedení?

Článek byl původně vydán americkou redakcí Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.