Sheramy Tsai

24. 1. 2024

Možná si myslíte, že jste ve sprše sami, ale výzkumy ukazují, že sprchy jsou oblíbeným místem, ve kterém se shromažďují mikrobi.

Osm minut denně. Tak dlouho v průměru trvá náš každodenní očistný rituál – čas na omlazení, peeling a nadechnutí se hydratovaného vzduchu. Nejspíš vás nikdy nenapadlo, že tyto drahocenné minuty vás mohou vystavit nežádoucím bakteriím a mikrobům, ale je tomu tak.

Neviditelný svět vaší sprchové hlavice

Sprchové hlavice jsou téměř ideálním prostředím pro mikroby. Vlhkost, teplo a tma spolu se stopami živin a organismů podporují mikroby k vytváření odolných biofilmů, které odolávají obvyklým sterilizačním metodám a antimikrobiálnímu ošetření.

Studie Coloradské univerzity v Boulderu zkoumala 45 sprchových hlavic v devíti amerických městech. Výzkumníci využili pomoc nejmodernějších molekulárních technik k identifikaci bakterií, které v nich žijí. Dospěli k závěru, že „sprchové hlavice mohou představovat významné riziko vystavení aerosolizovaným mikrobům“.

Výzkumníci objevili specifickou bakterii Mycobacterium avium, netuberkulózní mykobakterie (NTM). Obsah této bakterie byl v některých sprchových hlavicích stokrát vyšší než v běžné vodě. Objevila se ve 20 procentech testovaných vzorků a při použití pokročilejších testovacích metod byla zjištěna v 78 procentech.

NTM postihuje především osoby s oslabeným imunitním systémem. Dle NTM Info & Research postihuje ve Spojených státech plicní onemocnění způsobené NTM až 220 000 lidí, přičemž tento počet ročně stoupá o 8,2 % u osob starších 65 let.

Profesor mikrobiologie Joseph O. Falkinham III z univerzity Virginia Tech sdělil The Epoch Times, že skupiny nejvíce ohrožené onemocněním NTM zahrnují kuřáky, jedince s chronickou obstrukční plicní nemocí, osoby s plicním postižením způsobeným pevnými částicemi a lidé s oslabeným imunitním systémem, včetně pacientů s HIV. Zvýšenému riziku jsou také vystaveny vysoké, štíhlé a starší ženy.

Příznaky spojené s infekcemi NTM mohou být závažné. K příznakům patří chronický nebo opakující se kašel, pocení v noci, úbytek hmotnosti a stálá únava.

Při sprchování se uvolňují kapičky vody a páry, díky nimž se NTM může dostat do ovzduší. I když se tyto bakterie běžně vyskytují v prostředí, které tvoří například půda, jejich účinky mohou být škodlivější, když se při sprchování dostanou do aerosolu.

Autor studie Norman Pace z University of Colorado-Boulder v rozhovoru pro Talk of the Nation v roce 2009 vysvětlil, že tyto bakterie jsou oportunní patogeny. Vyskytují se všude v našem prostředí, ale obvykle jsou neškodné. Problémem sprchování je podle něj způsob, jakým se tyto organismy dostávají do těla. Při sprchování vznikají jemné aerosoly, z nichž mnohé jsou menší než 20 mikrometrů a mohou se dostat do našich plic a nést bakterie ze sprchové hlavice.

Chlór bakterie NTM neodstraňuje. Podle výzkumu z roku 2018 bylo zjištěno, že domácnosti napojené na městské vodovody měly více než dvojnásobné množství mykobakterií než ty, které používaly vodu ze studní. Co je zajímavější, tyto bakterie preferují kovové sprchové hlavice před plastovými, jak ukázala studie.

Od kohoutku k vaně – záhada kvality vody

Většina lidí dbá na filtraci pitné vody, ale příliš nepřemýšlí o vodě ze sprchových hlavic. Výzkumy však naznačují, že chemikálie ve sprchové vodě se rychleji dostávají do krevního oběhu vdechováním a absorpcí kůží během sprchování než přímým pitím.

Chlór se používá jako důvěryhodný nástroj k čištění vody. Zaměřuje se na škodlivé bakterie a zajišťuje, aby voda byla bezpečná pro konzumaci. Avšak, když se chlor dostane do našich domovů, přináší i nežádoucí účinky.

Chlór se při zahřátí může přeměnit a vypařit do podoby, kterou vdechujete při sprchování. Následky této přímé expozice plic by se mohly lišit od důsledků pití téže vody.

Chloraminy vznikají ze směsi chloru a amoniaku. Jsou dezinfekčním prostředkem využívaným v mnoha městských úpravnách vod. Setrvávají déle než jejich protějšky obsahující pouze chlor a pomáhají snižovat množství škodlivých vedlejších látek.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obecně považuje tyto těkavé organické chemikálie (VOC) za bezpečné. Podle ní je voda s obsahem chloraminů při dodržení regulační normy do 4 mg/l vhodná pro pití, vaření, koupání a další použití v domácnosti.

Renomovaný kardiolog a autor dr. William Davis naznačil, že doporučení EPA nemusí být podložena komplexním výzkumem.

„Chloramin je na rozdíl od svého protějšku chlóru velmi odolný,“ uvedl Davis. „Zatímco chlór lze odstranit varem, chloramin přetrvává a trvá až čtyři dny, než se rozptýlí.“

Podle něj může být vystavení chloraminu během sprchování spojeno s některými zdravotními potížemi, od dermatologických problémů po gastrointestinální poruchy. Opakovaný kontakt může zesílit dýchací potíže, jako např. podráždění plic a bronchitidu, což vede k příznakům, jako je kašel a dušnost.

Jiné předběžné studie spojují dlouhodobou expozici VOC se zhoršením respiračních onemocnění, jako je astma. A společně s potenciálním poškozením DNA, které bylo zaznamenáno při pokusech na zvířatech.

Plíseň: Nevítaný host

Kde voda nachází útočiště, tam se objevují i plísně – zejména v našich koupelnách, epicentrech spotřeby vody. Tyto černé skvrny ve spáře na stěnách sprchového koutu nebo žlutozelené zbarvení sprchového závěsu mohou znamenat přítomnost plísní, díky nimž se mohou do ovzduší uvolňovat mikroskopické spory.

Spory plísní představují při vdechování zdravotní riziko, zejména pro alergiky, astmatiky nebo osoby s oslabeným imunitním systémem. Symptomy se mohou lišit od ucpaného nosu a podráždění hrdla až po kožní vyrážky a zhoršení plicních onemocnění.

Určité druhy plísní, např. černá plíseň, produkují mykotoxiny – toxické sloučeniny, které mohou mít nepříznivý vliv na lidské zdraví. Při dlouhodobém vystavení může zhoršovat respirační problémy, narušovat sliznice a mít neurotoxické účinky, vedoucí ke ztrátě paměti nebo kognitivním poruchám.

Pátrání laboratoře INHALE

Ve 250-metrové laboratoři na Pittsburské univerzitě je denně v provozu devět sprchových hlavic, které slouží jako testovací místo pro poznání mikrobů přítomných ve sprchách. Zásadní otázkou je: jak různé designové prvky ovlivňují koncentraci patogenů souvisejících s pitnou vodou ve vodě ve sprše a v aerosolech, které se při sprchování vytvářejí?

Janet Stoutová, odbornice na mikrobiologii infekčních chorob a prezidentka Special Pathogens Laboratory, objasnila poslání tohoto projektu: „Laboratoř INHALE nám pomůže pochopit, jaké mikroby se v našich sprchách vyskytují, jak se šíří, a hlavně jak je můžeme kontrolovat za podmínek, jež replikují vaši vlastní sprchu.“

Dr. Janet Lee, primářka oddělení plicní medicíny a kritické péče a spoluřešitelka studie, z klinického hlediska uvedla: „Tyto poznatky umožní jednotlivcům vybírat si sprchy, u nichž je prioritou jejich zdraví.“ Poznatky studie slibují čistší sprchu a zdravější budoucnost pro její uživatele.

Za hranice čistoty: Upřednostňování zdraví ve vaší sprchové rutině

Abyste si udrželi každodenní svěží očistu, dodržujte tyto základní pokyny:

Péče o sprchovou hlavici

 • Jednou za měsíc namočte sprchovou hlavici přes noc do roztoku bílého octa a vody, to pomůže snížit hromadění bakterií.
 • Pro snížení rizika hromadění patogenních mikroorganismů vyměňujte staré sprchové hlavice každých několik let.
 • Vyměňte sprchové hlavice s jemným rozprašovačem za ty s většími otvory, ideálně o průměru přesahujícím 1 mm.
 • Zvolte sprchové hlavice, které se snadno rozeberou a vyčistí, minimalizujete tak skrytá místa, kde se mohou množit mikroby.

Dezinfikujte sprchové hlavice

Podle Falkinhama je nejlepším způsobem čištění a dezinfekce sprchové hlavice:

 • Odšroubujte hlavici.
 • Co nejlépe vyčistěte vnitřek vatovou tyčinkou.
 • Na deset minut ponořte hlavici do kbelíku s roztokem čisticího prostředku a vody v poměru 1:10.
 • Následně na 30 minut namočte do kbelíku s neředěným bělidlem.
 • Vyjměte ji z bělidla a před opětovným nasazením hlavici důkladně opláchněte.

Zlepšit kvalitu vody

 • Zvažte instalaci vodního filtru určeného pro sprchy. Takové filtry mohou snížit koncentraci škodlivých chemických látek a patogenů.
 • Jestliže používáte vodu z městského zdroje, zjistěte si, jakým způsobem se voda upravuje. Mohou vám pomoci při výběru správného filtru.
 • Pravidelně testujte vodu ve sprše, ať už využíváte studnu nebo městský zdroj.
 • Zkuste studené sprchy, které omezují odpařování těkavých organických látek.

Odstranění plísní

 • Dbejte na řádné větrání koupelny, abyste minimalizovali vznik plísní. Používejte odsávací ventilátory nebo otevřená okna, zejména po horké sprše.
 • Pravidelně čistěte dlaždice, spárovací hmoty a další povrchy roztokem ničícím plísně.
 • Kontrolujte případné netěsnosti a neprodleně je opravte. Trvalá vlhkost je magnetem pro šíření plísní.
 • Po sprchování utřete sprchu a závěs suchým hadříkem nebo stěrkou.
 • Používejte sprchové závěsy, které lze snadno vyměnit, pokud začnou vykazovat známky plísně.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Článek byl redakčně upraven.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.