„Vyhazujeme neuvěřitelnou sumu za letouny F-35,“ řekl na včerejším semináři v Poslanecké sněmovně bývalý český prezident Miloš Zeman k plánovanému nákupu 24 amerických stíhacích letounů pro českou armádu a přirovnal nákup letounů k nákupu šperků rozmařilou ženou.
„Je to jako žena, která si kupuje náhrdelník, na který nemá peníze,“ říká exprezident a tvrdí, že by pro Českou republiku postačoval nákup švédských stíhacích letounů Gripen. „Gripeny odsouváme stranou jen proto, že chceme mít to samé, co mají ostatní země.“
Podle Zemana by mohla Česká republika „jediným škrtnutím pera ušetřit 100 miliard korun“.
Armáda vyčíslila (pdf) částku, za níž budou letouny pořízeny na téměř 150 miliard korun (včetně DPH).
S letouny F-35 budou podle Zemana po jejich nákupu spojeny další výdaje a investice.
„Na rozdíl od F-35 nepotřebujeme u Gripenů infrastrukturní investice, protože letové dráhy jsou už na Gripeny adaptovány,“ řekl exprezident. „Gripen má šestkrát nižší provozní výdaje a třikrát nižší investiční výdaje.“
Armáda počítá s výdaji 21,5 miliardy na spojené projekty zahrnující „přípravu a výstavbu základny, palivo a personál“, tím myšleno létající, pozemní, IT a bezpečnostní personál. Tato částka je již zahrnuta v ceně 150 miliard (viz výše).
Takzvaná alternativní varianta nebo „jiná platforma“ by byla podle dokumentu armády v celkových výdajích o „21,4 miliardy“ levnější.
V ceně letounů F-35 má být dle armády také výcvik pilotů a techniků, munice, kryptografické prostředky, výstroj pro piloty nebo kompletní vybavení pro provoz letounů a zbraňových systémů a další.
Armáda tvrdí, že F-35 budou „levnější než Gripeny“
„Naše propočty vycházejí z nabídek, které jsme obdrželi od vlády Spojených států a vlády Švédského království. Z těchto materiálů vyplývá, že cena letounu F-35A je nižší než letounu JAS-39 Gripen E,“ uváděla Armáda ČR v září 2023 s tím, že nemůže být konkrétní, ale podle armády byla „cena uváděná v marketingových materiálech společnosti Saab z důvodů, které nám nejsou známy, o desítky procent nižší, než za jakou nám tyto letouny oficiálně nabídla švédská vláda“.
K propočítání nákladů na provoz použila Armáda metodiku porovnání ročních nákladů na provoz 24 letounů daného typu.
„Je pro nás podstatné, kolik nás bude stát celkově provoz, ne jen letová hodina po přepočtení údajů, které máme k dispozici ke Gripenu C/D,“ sdělila naše armáda a dodala, že cena provozu Gripenu E je „podle marketingových materiálů společnosti Saab ještě vyšší“.
Údaje z nabídky vlády USA k F-35 podle Armády ČR uvádějí, že „roční provoz se započtením průměrných nákladů na palivo a munici 24 letounů F-35 je o necelou čtvrtinu vyšší než provoz jiných platforem, například Gripenu.“
Armáda dále uvedla, že letouny F-35 nabízejí výrazně vyšší schopnosti než jiné platformy a zároveň výrazně vyšší životnost. To se má zúročit v budoucnosti, neboť se nebude muset letový park obnovovat tak brzy jako u jiného typu.