Sheramy Tsai

20. 2. 2024

Experiment vědce z Harvardu ukázal, že sušenky Oreo snižují hladinu cholesterolu v krvi lépe než běžné léky na cholesterol.

Podle odborných odhadů trpí v Německu zhruba 4,8 milionu lidí ischemickou chorobou srdeční. Tu podporují rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a lipometabolické poruchy (zejména vysoká hladina LDL cholesterolu).

V současné době nabývá na významu nový model interpretace metabolismu lipidů v lidském těle. Tento model, známý jako lipidově-energetický model, se zabývá účinkem léků snižujících hladinu lipidů (tuků), jako je rosuvastatin ze skupiny statinů. Tyto léky, které jsou v Německu široce užívány, se v souladu s mezinárodními doporučeními používají k prevenci srdečních infarktů a mozkových příhod tím, že snižují hladinu lipidů v krvi na někdy až nepřirozeně nízké hodnoty.

Dr. Nicholas Norwitz, vědec s doktorátem v oboru metabolismu a výživy z Oxfordské univerzity, zkoumal nové způsoby kontroly cholesterolu v inovativním experimentu. Jeho experiment zpochybňuje tradiční předpoklady o metabolismu cholesterolu a tuků a porovnává účinky běžných potravin, na příkladu sušenek Oreo, s účinky léků na hladinu cholesterolu.

Tato inovativní oblast výzkumu má potenciál zásadně změnit léčbu a prevenci srdečních onemocnění.

Cholesterol: nezbytný, ale také nebezpečný

Téma cholesterolu často vyvolává ve zdravotnictví bouřlivé diskuse. Cholesterol je mnohými považován za hlavní faktor srdečních onemocnění, ale zároveň se jedná o základní stavební prvek, který je nezbytný pro tělesné funkce.

V centru této debaty je LDL-C, cholesterol v lipoproteinech o nízké hustotě, často označovaný jako „špatný“ cholesterol. Samotný LDL však není cholesterol, ale jeho transportér. Částice LDL fungují jako dodávkové vozy, které rozvážejí tuky a stavební kameny pro buňky v těle.

Lékaři tradičně spojují nadbytek LDL s hromaděním plaku v tepnách a zvýšeným rizikem infarktu a mrtvice.

Již nějakou dobu se léčba vysoké hladiny LDL cholesterolu provádí především pomocí statinů. Tyto léky snižují produkci cholesterolu v játrech. Do roku 2021 činil celosvětový trh se statiny téměř 14 miliard eur a očekává se, že do roku 2032 vzroste na přibližně 20 miliard eur.

Sušenky Oreo snižují hladinu lipidů v krvi

Dr. Norwitz provedl experiment, jehož cílem bylo ověřit, zda sušenky Oreo při nízkosacharidové ketogenní dietě mohou snižovat LDL-C podobně jako statinové léky. Tento přístup vychází z fenoménu „hyperreaktorů štíhlé hmoty“ (LMHR), kdy někteří jedinci reagují na nízkosacharidovou dietu prudkým zvýšením LDL-C. Dr. William Cromwell, odborník v oblasti poruch metabolismu lipidů, vysvětluje, že tento specifický stav organismu se vyznačuje vysokou hladinou LDL cholesterolu („špatného“ cholesterolu) a HDL cholesterolu („dobrého“ cholesterolu) a nízkou hladinou triglyceridů (dalšího typu tuku v krvi).

Vysvětlení těchto změn nabízí Lipidový energetický model (LEM): Při nízkosacharidové dietě tělo využívá více tuků jako zdroj energie, což může vést ke zvýšení LDL-C a HDL-C. Experiment doktora Norwitze naznačuje, že přidání sacharidů, ať už prostřednictvím banánů, brambor nebo sušenek Oreo, může snížit hladinu LDL-C u osob s hyperreaktivní svalovou hmotností.

Experiment

Dr. Norwitz provedl experiment, při kterém zpočátku dodržoval svou obvyklou dietu, kterou popisuje jako ketogenní s nízkým obsahem sacharidů. Ketogenní dieta je typ stravovacího plánu, který výrazně omezuje konzumaci sacharidů. Místo toho se zaměřuje na konzumaci vysokého množství tuků a mírného množství bílkovin. Cílem této diety je uvést tělo do stavu zvaného ketóza. V ketóze tělo využívá jako hlavní zdroj energie místo sacharidů tuky, což může vést k různým zdravotním přínosům. Experiment doktora Norwitze tedy začal tímto typem diety s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků.

Pak vyzkoušel něco nového: Po dobu 16 dní jedl 12 sušenek Oreo denně, což mu přidalo dalších 100 gramů sacharidů. Aby se udržel v ketóze, užíval ketolátky. Po tříměsíční přestávce na návrat do původního stavu zahájil druhou část experimentu. V této fázi užíval denně lék na snížení cholesterolu zvaný rosuvastatin a zároveň pokračoval v ketogenní dietě.

Výsledky byly jasné: před experimentem měl LDL cholesterol 384 mg/dl. Po přidání sušenek Oreo do jídelníčku klesl na 111 mg/dl, což představuje snížení o 71 %. Po přestávce a při léčbě statiny klesl jeho LDL cholesterol ze 421 mg/dl na 284 mg/dl, což představuje snížení o 32,5 %.

Dr. Cromwell vysvětlil, že tyto výsledky ukazují, jak účinné může být u některých jedinců zvýšení příjmu sacharidů pro rychlé snížení LDL cholesterolu. Doporučuje, aby štíhlí lidé, kteří reagují na ketogenní dietu zvýšením LDL cholesterolu, nejprve zvážili změnu svého jídelníčku, než se uchýlí k lékům.

Další výzkum naznačuje, že klíčovým faktorem pro zvýšení LDL cholesterolu při nízkosacharidové dietě může být nízký index tělesné hmotnosti než nasycené tuky.

Omezení experimentu Oreo

Experiment doktora Norwitze vzbuzuje zájem, ale je důležité si uvědomit jeho omezení. Studie Dr. Norwitze je založena pouze na jeho vlastních zkušenostech člověka, který reaguje zvláštním způsobem na nízkosacharidovou dietu s vysokým obsahem tuků, tzv. „Lean Mass Hyper-responder“. To znamená, že jeho tělo reaguje jinak než u průměrného člověka. Při této dietě má abnormálně vysokou hladinu cholesterolu, přestože je štíhlý a svalnatý. Je důležité si uvědomit, že výsledky této studie jsou specifické pro jeho osobní situaci a nemusí se nutně vztahovat na širokou veřejnost.

Dr. Norwitz zdůrazňuje, že tento experiment nenaznačuje, že sušenky Oreo jsou zdravé pro srdce, ale spíše vyvolává nepříjemné vědecké otázky.

Základní lipidově-energetický model jeho studie je stále ve vývoji a dosud nedosáhl obecného vědeckého konsenzu. Nabízí pohled na to, jak může nízkosacharidová strava v konkrétních případech ovlivnit hladinu cholesterolu, ale nepostihuje všechny faktory, které ovlivňují hladinu LDL cholesterolu v různých dietách a populacích.

Tento článek nenahrazuje lékařské doporučení. V případě jakýchkoli zdravotních otázek se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.