Conan Milner

1. 3. 2024

Onemocnění se může jevit jako smůla. Příznaky, jako je bolest v krku, rýma, bolest hlavy a kašel, jako by se objevily z ničeho nic, jen aby nás potrápily. Toto trápení se může táhnout týden i déle a nutí nás vzít si volno nebo pracovat přes nemoc.

Infekce však nejsou způsobeny onou smůlou, ale mikrobiálními patogeny. Každý den se setkáváme s mnoha patogeny způsobujícími nemoci – neustále se měnící směsicí chřipkových a respiračních virů, které se nacházejí ve vzduchu, který dýcháme, a na místech, kterých se dotýkáme. Proč se však zdá, že někteří lidé zůstávají bez příznaků, zatímco jiní neustále sahají po kapesníčku?

V posledních několika letech je nejpropagovanější strategií lékařského establishmentu očkování proti chřipce. Tato obrana je však z podstaty věci zaměřena pouze na několik každoročně vybraných typů virů. Neslibuje žádnou ochranu proti mnoha dalším vyvíjejícím se chřipkovým typům, které v našem prostředí přetrvávají. A podle Centra pro kontrolu nemocí (CDC) „neexistuje žádná vakcína, která by vás ochránila před běžným nachlazením“.

Naštěstí existují jednoduché a účinné kroky, které můžeme následovat, abychom posílili svou ochranu před jakýmkoliv patogenem, kterému můžeme čelit.

Základní hygiena

Nejúčinnější strategie proti onemocnění je ta nejzákladnější: omezte expozici. Lékařka funkční medicíny dr. Lisa Ona Ballehrová doporučuje, abychom si dávali pozor na kontaminované prostředí a snažili se minimalizovat nákazu, kterou šíříme na ostatní.

„Snažte se vyhýbat veřejným místům, zakrývejte si kašel a kýchání, pravidelně si myjte ruce a nedotýkejte se běžných předmětů na veřejných místech, jako jsou telefony, pulty a klávesnice,“ řekla Ballehrová. „Vyvarujte se dotýkání se obličeje bez předchozího umytí rukou.“

CDC uvádí, že správné mytí rukou trvá nejméně 20 sekund. Ujistěte se, že jste provedli všech pět kroků (namočení, napěnění, drhnutí, opláchnutí a osušení). Naučte děti tuto rutinu a pomozte jim pochopit, proč je důležitá.

Stravování pro zdraví

I když se snažíme vyhýbat nákaze, viry se do našich životů stále vkrádají. Naštěstí má každý z nás vrozenou obrannou sílu, která nás má chránit. Náš imunitní systém je však jen tak silný, jak silné jsou materiály, které používáme k jeho konstrukci. A naše základní stavební kameny pocházejí z potravy.

Podle chemika a odborníka na doplňky stravy Paula Jenkinse hraje výživa zásadní roli v účinnosti reakcí imunitního systému.

„Nejčastější příčinou imunitní nedostatečnosti je skutečně podvýživa,“ řekl Jenkins.

Jenkins uvádí dlouhý seznam živin, které přispívají k posílení imunity – vitamíny A, C, D, E, B-6, kyselina listová či minerály, jako je měď, železo, selen a zinek. Říká se jim mikroživiny, protože k tomu, aby náš systém správně fungoval, jich potřebujeme jen malé množství. V optimálním množství se nacházejí v různých druzích ovoce a zeleniny.

Potřebujeme však i mnohem více jiné živiny, kterou si s imunitou obvykle nespojujeme: bílkoviny. Jenkins říká, že nedostatek bílkovin často vede ke zhoršení našeho obranného systému.

Podle registrované dietoložky Alicie Galvinové jsou bílkoviny důležité, protože imunitní systém je tvořen převážně bílkovinami, které produkují naše bílé krvinky a které se nazývají protilátky. Konzumace potravin bohatých na bílkoviny pomáhá vytvářet protilátky, které naše tělo potřebuje k boji proti infekcím.

„Když tělo uvidí vetřelce, který se mu nelíbí, tyto protilátky se na něj přichytí. Tato vazba je signálem pro imunitní buňky, aby jej pohltily a zlikvidovaly z našeho systému,“ řekl Galvin.

Jestliže konzumace správných potravin může posílit náš imunitní systém, konzumace nesprávných potravin ho může oslabit. Galvin říká, že když jíme stravu s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů, cukrů a zpracovaných potravin, výrazně to oslabuje naši obranyschopnost.

Odbornice na výživu a autorka Lisa Richardsová říká, že pro silnou imunitu se máme zaměřit na protizánětlivou stravu s nízkým obsahem cukrů. Doporučuje ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky a libové bílkoviny.

„Živiny, které jíme, mají na náš imunitní systém větší vliv, než si myslíme, a to nejen vitamín C,“ řekl Richards. „Barevné potraviny bohaté na antioxidanty, jako je brokolice, kurkuma, červená paprika, česnek a špenát, pomohou posílit vaši imunitu.“

Jedním z Richardsových oblíbených jídel na posílení imunity je klasický lék proti nachlazení a chřipce.

„Kuřecí polévka a vývar se po staletí používají k zahnání nachlazení a jeho příznaků,“ říká. „To je z velké části způsobeno přítomností cysteinu v kuřecím mase. Cystein je aminokyselina, o které je známo, že rozkládá hlen a zároveň má v těle protivirový a protizánětlivý účinek.“

Dalším snadným doplňkem stravy pro posílení imunity je horký bylinný čaj. Bylinný čaj přispěje k dobré hydrataci, ale Richards dodává, že byliny obsahují také přírodní rostlinné sloučeniny známé jako polyfenoly, které v těle působí jako antioxidanty.

„Antioxidanty v těle působí proti zánětům a mají také antivirové účinky,“ řekl Richards.

Jednou z historicky nejlepších bylin posilujících imunitu je zázvor. Starověké sanskrtské, čínské, řecké, římské a arabské texty si tohoto oddenku velmi váží. V tradiční medicíně se zázvor často používá k léčbě příznaků nachlazení a chřipky, protože zklidňuje bolesti v krku a ředí hlen, takže se snáze vypudí.

Většina moderních výzkumů zázvoru se zabývá jeho schopností zmírňovat nevolnost, ale několik studií naznačuje, že může také podporovat imunitní systém. Výzkumy z Japonska a Indie ukazují, že zázvor může stimulovat imunitní faktory a potlačovat množení virů. Výzkumy z Velké Británie ukazují, že výtažky ze zázvoru inhibují virus běžného nachlazení.

Cvičení

Cvičení si obvykle představujeme jako způsob, jak se udržet v kondici, ale pravidelné cvičení může také pomoci posílit sílu našeho těla v boji proti nemocem. Podle doktorky Sashini Seeniové, praktické lékařky ze společnosti DoctorOnCall, je cvičení spolehlivým způsobem, jak posílit náš imunitní systém.

„Předpokládá se, že cvičení může zvýšit rychlost cirkulace protilátek a bílých krvinek – strážců našeho těla – takže napadající organismy mohou být rychleji eliminovány,“ uvádí Seeni. „Kromě toho náš mozek při cvičení uvolní hormony endorfiny. Jeho úkolem je udržovat nás veselé a šťastné. Uvolňuje naše tělo od stresu, protože stres je jedním z hlavních rizikových faktorů častého onemocnění jedince.“

Abyste při cvičení získali co nejvíce energie pro boj s nemocemi, je klíčová rovnováha. Výzkum ukázal, že sportovci, kteří trénují příliš tvrdě, mohou být častěji nemocní, a to v důsledku oslabení imunity. Například protilátka v lidských slinách – imunoglobulin A (sIgA) – je první linií obrany proti mikrobiální infekci. Těžké cvičení však může snížit tvorbu sIgA, což má za následek zvýšené riziko infekce.

Odpočinek a spánek

Když jsme zaneprázdněni, je těžké najít si čas na odpočinek. Pokud však spánek nepovažujeme za prioritu, může to z dlouhodobého hlediska způsobit ztrátu produktivity.

Podle registrované onkologické zdravotní sestry a obhájkyně pacientů Gail Traucoové může nedostatek spánku vést k vyšší hladině stresových hormonů a zánětu, což často vede k narušení naší obranyschopnosti.

„Když málo spíte, je větší pravděpodobnost, že se nachladíte nebo dostanete jinou infekci,“ řekla Traucoová. „Imunitní systém můžete posílit tím, že dospělý člověk bude spát sedm až devět hodin každou noc. Je to klíč k dobrému zdraví.“

Potřeba spánku se může zdát samozřejmá, ale někteří lidé na sebe často opakovaně tlačí, než si uvědomí, jak jsou vyčerpaní. Když onemocníme, zdá se, že naše tělo touží po spánku ještě víc, ale výživová poradkyně a wellness koučka Lynell Rossová říká, že mnoho lidí si stále nedokáže poradit a odmítá zpomalit. V důsledku toho jim trvá déle, než se zotaví, a nakonec nakazí další osoby.

„Žijeme v kultuře, která nám říká, že máme pokračovat v práci, ale není to fér vůči kolegům nebo ostatním studentům, když přijdete kašlající, kýchající a šířící bacily,“ řekla Rossová. „Změňme koncept zaneprázdněnosti a práce během nemoci na odpočinek, dokud se neuzdravíme. Není vůbec nic čestného na tom, když pracujete při nemoci nebo když nakazíte své spolupracovníky.“

Myslete pozitivně

Infekce nejsou důsledkem smůly, ale špatných návyků. A čím více špatných návyků máme, tím méně účinný je náš imunitní systém. Podle akupunkturisty Jamieho Bacharacha platí, že čím destruktivnější a nezdravější je náš životní styl, tím více musí naše tělo čerpat z našich omezených zdrojů, aby to kompenzovalo.

„Například zotavení po konzumaci alkoholu vyžaduje od našeho těla energii, kterou bychom jinak mohli věnovat imunitnímu systému,“ řekl Bacharach. „Stejně tak čím méně kvalitního spánku máme, tím více musí naše tělo pracovat, aby zvládlo celý den. Tento namáhavý proces nám ubírá energii a omezuje množství sil, které má náš imunitní systém v boji proti nemocem.“

Špatný psychický stav se může podepsat i na fyzické kondici. Bacharach odkazuje na článek v časopise z roku 2018, který se zabývá výzkumem, jak naše mysl souvisí s imunitní reakcí našeho těla.

Jedna studie ukázala, že lidé v dobrém duševním rozpoložení měli lepší imunitní indikátory ve slinách, krvi a plazmě, zatímco u těch, kteří byli v psychické nepohodě, se imunitní reakce snížily. Výzkum naznačuje, že vaše myšlenky mohou mít určitý vliv na schopnost vašeho těla bránit se nemocem.

„Je prokázáno, že zlepšení psychiky má schopnost posílit sílu a reakci imunitního systému, což je něco, co si málo lidí uvědomuje, když se snaží zlepšit své zdraví,“ řekl Bacharach. „Zdravá mysl přispívá k silnějšímu a zdravějšímu tělu.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.