Juraj Skovajsa

1. 3. 2024

Svobodní ve čtvrtek oznámili, že na seznam jejich kandidátů do Evropského parlamentu přibyl Jiří Hynek, další prezidentský kandidát po Karlu Divišovi.

Hynek je třináctým rokem prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP). Působí i jako vedoucí delegace České republiky při Poradní skupině NATO pro průmysl a člen rady resortu Ministerstva obrany pro aplikovaný výzkum, vývoj a inovace.

Se Svobodnými spolupracuje již dlouhodobě. Jednak měl jejich podporu při kandidatuře na prezidenta v roce 2018 či do Senátu PČR a naopak on podpořil některé kandidáty Svobodných v komunálních a senátních volbách.

„Názorově jsou mi velmi blízko a považuji je za jednu z mála stran, kde se zdravý rozum ubránil bezduché ideologii, touze po zištnosti a mediální masáži,“ sdělil Jiří Hynek pro Epoch Times svůj důvod pro oficiální vstup ke Svobodným.

„Chci být hlasem zdravého rozumu v europarlamentu, který bude bránit naše národní zájmy a hodnoty. Chci také být hlasem obranného a bezpečnostního průmyslu, který je důležitým zdrojem inovací, zaměstnanosti a přidané hodnoty pro naši ekonomiku. Věřím, že Česká republika patří do Evropy, ale ne Evropě, která nám vnucuje své ideologické a byrokratické diktáty,“ citují Svobodní v tiskové zprávě ambice a vizi jejich nového kandidáta.

Podle prezidenta AOBP však český obranný a bezpečnostní průmysl trpí nespravedlivou konkurencí a diskriminací ze strany některých členských zemí EU.

„Původní EU země, jako Německo, Francie či Itálie, ze svého rozpočtu na obranu dávají více než 95 % prostředků svým domácím výrobcům. Ale úřady těchto zemí úzkostlivě hlídají, aby takto nečinily tzv. nové země EU, kam patří i Česko. Když české ministerstvo obrany zadá zakázku domácímu výrobci, bývá oheň na střeše, naši západní sousedé posílají stížnosti na Evropskou komisi či žaloby k Soudnímu dvoru EU,“ konkretizoval Hynek pro Epoch Times některé problémy v jeho oboru.

Kromě toho popsal nový kandidát Svobodných i další úskalí českých výrobců: „Evropské země, přes které musíme tranzitovat vojenský materiál určený na export, dělají obstrukce s udělováním tranzitních licencí. Velké problémy máme v tomto směru s Německem. Často se stává, že neudělení tranzitní licence zabrání přepravě zboží do přístavu, a tím ke zmaření obchodu. V neposlední řadě korporátní banky sídlící v původních zemí EU neumožní českým výrobcům provádět platby do zahraničí, neposkytují jim bankovní nástroje, o úvěrech nemluvě. Všechny země EU si musí být rovny, a nesmí využívat svého postavení k diskriminaci jiných zemí.“

Pokud jde o obranně-bezpečností problematiku v EU jako takové, již minulý týden Hynek na tiskové konferenci Svobodných sdělil, že je proti budování „evropské armády“ – myšlence, která tu a tam propluje evropským prostorem. Dle něj je tato myšlenka „pouze marketingovým tahem Evropské komise, ale zároveň hrozí i její zneužití při potlačování nepohodlných názorů“.

Cestu vidí naopak v dobře vycvičených a vybavených národních armádách, které spolupracují s ostatními státy. Míní také, že EU by měla „vytvářet podmínky pro vznik dostatečných záloh“ či „investovat do rozvoje obranných průmyslů a motivovat jejich propojování, ale pouze při dodržení principu rovný s rovným“.

„Za velmi důležité považuji, aby byla v Evropské unii okamžitě skončena plíživě probíhající diskriminace všech střeleckých aktivit a sportů. S ohledem na bezpečnostní situaci je naopak nutné vytvářet podmínky pro zlepšení branné zdatnosti obyvatel,“ dodává Hynek na konto EU.

A pokud jde o domácí silně diskutované téma nákupu stíhacích letounů, kandidát Svobodných sdělil pro Epoch Times: „Ač jsem nebyl zastáncem pořízení F-35, beru to jako fakt, který už se stal. Stávající vláda takto rozhodla a nyní je potřeba dělat vše pro to, aby tato investice nebyla vyhozením peněz z okna. Jde hlavně o to, aby se i ostatní složky ozbrojených sil dostaly na potřebnou úroveň a netrpěly tímto rozhodnutím. Proto mám i odborné připomínky k nové obranného strategii ČR. Cílem politika není hrabat se neustále v minulosti, ale starat se o lepší budoucnost občanů naší země.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.