Ondřej Horecký

2. 3. 2024

Tento vegetariánský recept mi prozradila jedna naše známá z Tanzanie ve Východní Africe, kam jsem jednu etapu svého života každoročně na několik týdnů až měsíců jezdil. Její jméno bylo Rose a proto pracovní název tohoto pokrmu byl „Hrášek podle Rose“. Bohužel zemřela na mozkovou malárii, ale toto jídlo, které nám připravovala, nám vždy obrovsky chutnalo a je tak zároveň i poctou této skvělé ženě a vzpomínkou na ni.

Po každodenní fádní venkovské stravě tanzanijského venkova (ugali nebo rýže a fazole) působil tento pokrm inspirovaný indickou kuchyní jako balzám na naše chuťové pohárky. Indičtí přistěhovalci se zapsali do dějin této krásné země svou šikovností, podnikavostí, ale i kuchyní. Placky čapáty dnes dělají skoro v každé domácnosti.

Samotný recept je jednoduchý, rychlý a snadno obměnitelný. Můžete přidat mořské plody, maso, tofu, jinou zeleninu, ale tato skromná verze oslní i tak.

Původní návod zahrnoval sušené kokosové mléko, které v tropických krajinách seženete snadno. K dostání je i u nás ve vietnamských nebo indických potravinách, ale pro snadnost jsem ho nahradil kokosovým mlékem v plechovce, které přeci jen koupíte ve všech supermarketech i menších krámcích. Vylepšit ho můžete lžíci strouhaného sušeného kokosu.

Pro snadnější manipulaci rajčata zalijte vroucí vodou a nařízněte kůži do kříže. Asi po 5 minutách půjdou krásně oloupat. Další varianta je použít už oloupaná rajčata z plechovky.

Příprava: 10 minut

Vaření: do 20 minut

Co budete potřebovat:

(porce pro 3 osoby)

  • cibuli, nakrájenou na kousky
  • 1 středně velkou mrkev, nakrájenou na kolečka
  • 1/3 zelené papriky, nakrájené na kostičky
  • 1 hrnek mraženého hrášku (rozmrazeného)
  • 4 rajčata bez slupky, nastrouhaná
  • 1 lžíce garam masaly (alternativa viz Tipy)
  • 1 plechovka (400 ml) kokosového mléka
  • 1 lžíce oleje

Ve středně velkém hrnci osmahněte na oleji cibulku. Po 2 minutách přidejte mrkev, koření, promíchejte a smažte další 3 minuty.

Přidejte papriku a asi polovinu kokosového mléka. Vhoďte nastrouhaná rajčata, promíchejte a nechte pár minut vařit. Pokud už je mrkev měkká (ale ne rozvařená), přihoďte hrášek, zamíchejte, prohřejte ho a jste hotovi.

Zelenina v kokosovo-rajčatové omáčce. Zeleninu můžete přidat podle toho, co máte zrovna po ruce, stejně jako ji obohatit masem. (Ondřej Horecký/Epoch Times)

Podáváme s rýží anebo přílohou dle vlastního výběru.

Tipy:

Místo garam masaly můžete použít jinou indickou směs koření, pokud možno vyrobenou v Indii. Omáčka je výborná i s krevetami nebo rybami, popř. jiným masem.

Pro snadnější manipulaci rajčatům nařízněte slupku do kříže a zalijte vroucí vodou, až jsou ponořená. Asi po 5 minutách půjdou krásně oloupat. Další varianta je použít loupaná rajčata z plechovky.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.