ČTK

22. 3. 2024

Rada bezpečnosti OSN dnes opět nepřijala rezoluci volající po přerušení bojů v Pásmu Gazy. S návrhem tentokrát přišly Spojené státy, které dříve podobné texty vetovaly, proti se ale postavily Rusko a Čína, tedy další dva stálí členové rady s právem veta. Šéf ruské mise při OSN před hlasováním uvedl, že Spojenými státy navržený text nezachází dostatečně daleko.

Americký návrh by označil „okamžité a trvalé příměří“ za „nezbytně nutné“ pro ochranu palestinských civilistů a pro posílení přísunu humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, které šestým měsícem sužuje válka Izraele proti radikálnímu hnutí Hamás. Návrh rezoluce spojoval přerušení bojů s dohodou o propuštění rukojmích, které Hamás drží od svého teroristického útoku na Izrael loni 7. října.

Američané dlouho výzvy k přerušení bojů nepodporovali a skutečnost, že nyní sami podobnou výzvu předložili, je chápána jako další důkaz sílící nespokojenosti Washingtonu s přístupem izraelského vedení k válce a související humanitární krizi.

Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová nicméně navrženou rezoluci před hlasováním prezentovala jako způsob, jak vyvinout tlak na Hamás, aby přistoupil na kompromis ohledně propuštění rukojmích. „Každý den bez dohody znamená další zbytečné utrpení,“ řekla.

Proti americkému návrhu ovšem hlasovali tři členové Rady bezpečnosti, zatímco 11 ji podpořilo a jedna země se zdržela. USA v uplynulých měsících vetovaly tři návrhy požadující zastavení bojů, které zdevastovaly hustě zalidněné palestinské území a zabily tisíce civilistů.

Ruský velvyslanec Vasilij Něbenzja před hlasováním americkou rezoluci označil za zpolitizovanou a nedostatečně tvrdou vůči Izraeli. USA podle něj klamou mezinárodní společenství a ve skutečnosti se příměří nedožadují.

Washington je dlouhodobě nejvýznamnějším spojencem Izraele a nadále vyjadřuje podporu jeho snaze vymýtit Hamás, mezi USA a vedením židovského státu však sílí neshody ohledně způsobu vedení války i trvalejšího řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena se mimo jiné vymezuje vůči izraelskému plánu obsadit město Rafáh na jihu Gazy, kam dříve uprchly před boji statisíce Palestinců. Také vyzývá Izrael, aby pomohl vystupňovat dodávky humanitární pomoci, která by mohla Palestince zachránit před vyhladověním.

Po neúspěchu amerického návrhu v RB OSN oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron, že Francie se bude snažit připravit novou rezoluci o příměří v Gaze. „Budeme pokračovat v práci na základě francouzského návrhu rezoluce v Radě bezpečnosti a pracovat s našimi americkými, evropskými a arabskými partnery, abychom dosáhli dohody,“ citovala jej agentura Reuters.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.