24. 3. 2024

Toto přísloví, jehož myšlenka je společná v mnoha jazycích i kulturách, je obzvláště vhodné pro dnešní dobu.

V životě často procházíme náročnými okamžiky, které prověřují naši sílu a odolnost. Přesto toto prosté přísloví, které se šuškalo po celé věky, nabízí útěchu a záblesk naděje: „Největší tma je vždy před úsvitem.“

V dnešní době nás může trápit spousta věcí, ať už je to politika, stav světa, rodinné problémy nebo zdravotní potíže. Na příslovích je však povzbudivé to, že obstála ve zkoušce času, obvykle po staletí, takže často obsahují hlubokou pravdu.

Nikdy nevíte, kdy se naděje objeví za rohem. Věci se mohou naráz obrátit naruby a lidé to koneckonců nemají ve svých rukou. Jediné, co můžeme dělat, je vytrvat, zůstat pozitivní a dělat to, co je správné. Připomínat si toto přísloví nám může pomoci obstát.

Ve svém prvním článku o příslovích jsem hovořil o rčeních jako o druhu vymírajícího umění. Jsou jednou ze zlatých nitek, které drží naši kulturu pohromadě, a obsahují moudrost předávanou po staletí. Tím, že si o nich budeme číst, začleníme je do své řeči a budeme je sdílet s dalšími generacemi, můžeme pomoci zachovat část naší kultury.

Odkud pochází?

Přesný původ tohoto přísloví je obtížné vysledovat. Avšak první známý výskyt podobného pojetí lze nalézt ve spisech anglického církevního hodnostáře a historika Thomase Fullera z roku 1650, který napsal: „Největší tma je vždy těsně před svítáním.“

Postupem času si toto slovní spojení získalo oblibu a stalo se všeobecně uznávaným. Například Ernest Hemingway řekl: „Noc je vždy temnější než úsvit a život je stále stejný, těžké časy pominou, vše se zlepší a slunce bude svítit jasněji než kdy jindy.“

A co je nejpříjemnější, je to pojem a rčení, které se objevuje i v jiných jazycích. W. S. Walsh v knize Handy-Book of Literary Curiosities (Příručka literárních zajímavostí) z roku 1892 uvádí tyto příklady:

  • „Pokud se něco pokazí, vše se napraví.“ (z francouzštiny)
  • „Nemoc je předvečerem zdraví.“ (z italštiny)
  • „V nejužším bodě se údolí začíná otevírat.“ (z perštiny)
Nejtemnější období jsou často předzvěstí zásadních změn. (Biba Kayewich)

Zamyšlení nad minulostí

Svět je stále častěji svědkem síly vytrvalosti a naděje. Od dob válek a konfliktů až po období sociálních změn byly nejtemnější okamžiky často předzvěstí přelomových změn. Vzpomeňte si například na náhlý pád komunismu v Evropě v roce 1989.

Odvaha jednotlivců a kolektivních hnutí přinesla pozitivní změnu a posvítila na cestu k lepší budoucnosti. „Největší tma je vždy před úsvitem“ nám připomíná, abychom se ohlédli do historie a ocenili odhodlání a sílu těch, kteří nás těmito změnami provedlii.

Uplatnění moudrosti v postoji k životu

V osobní rovině sice nemůžeme vždy ovlivnit okolnosti, kterým čelíme, ale můžeme ovlivnit svou reakci na ně. Toto přísloví nám připomíná, abychom si osvojili myšlení plné optimismu a naděje. Připomíná nám, že neúspěchy nejsou trvalé a že v temnotě se skrývá potenciál osobního růstu a proměny.

1. Rozvíjení trpělivosti a vytrvalosti

Když se potýkáme s obtížemi, mnozí toužíme po rychlém řešení. Toto rčení nás však vyzývá, abychom se obrnili trpělivostí a pochopili, že cesta temnotou je dočasná. Vytrváme-li s houževnatostí a odhodláním a budeme-li vědět, že se blíží jasnější úsvit, získáme nadhled, který pak můžeme uplatnit při řešení budoucích náročných výzev.

2. Poučení z nepřízně osudu

Neštěstí nám přináší cenné lekce, učí nás síle a přizpůsobivosti. Přijmout toto přísloví znamená uvědomit si, že i v těžkých časech existují příležitosti k růstu. Pokud budeme výzvy chápat jako příležitost k osobnímu rozvoji, můžeme z nich vyjít silnější.

3. Osvojení si naděje a pozitivního přístupu

Když budeme rozvíjet pozitivní myšlení a obklopíme se lidmi, kteří nás podporují, můžeme posílit odolnost a najít útěchu ve víře, že přijdou lepší časy. Pozitivní přístup nám umožňuje snášet životní zkoušky a zároveň minimalizovat jejich negativní dopady na mysl a tělo.

Čas od času se všichni setkáváme s obdobím temna, které zkouší naši duši. Přísloví „Největší tma je vždy před úsvitem“ nás však ujišťuje, že i když je nejhůř, naděje skutečně zvítězí. Nejsme na této cestě sami a naše srdce, mysl a činy jsou pozorovány. Udržujme si tedy naději stále naživu.

Na závěr bych vám rád citoval Winstona Churchilla z roku 1941:

„Nemluvme o temných dnech, mluvme raději o dnech nevlídných. Nejsou to temné dny, jsou to významné dny – historické dny, jaké kdy naše země prožila, a my všichni musíme děkovat Bohu, že nám bylo umožněno, každému z nás podle jeho postavení, podílet se na tom, aby se tyto dny staly památnými v dějinách našeho lidstva.“

Čtenáři a příznivci Epoch Times, klobouk dolů. Všichni se podílíte na vytváření historie. Tyto chmurné dny nebudou trvat dlouho, neboť „největší tma je vždy před úsvitem“.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Ženíšek reaguje
Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Ženíšek reaguje

Během proslovu na dnešním sněmu Akademie věd dnes místopředseda ANO Karel Havlíček zdůraznil, že pokud by v příštích volbách zvítězilo hnutí ANO a vládlo by, zruší post ministra pro vědu, výzkum a inovace.

Odchod od uhlí? Zdaleka ne! Letošek opět předčí loňský rekord
Odchod od uhlí? Zdaleka ne! Letošek opět předčí loňský rekord

Zatímco v Evropě rezonuje odchod od uhlí a dekarbonizace, asijské země se zřejmě zaslouží o to, že vývoz a využití energetického uhlí letos dosáhne nových výšin. Česko jde s těžbou dolů, zatím prakticky neexportuje.

Emoce občanů při katastrofě detailně zmapovalo Ministerstvo vnitra. Jak využívá poznatky v praxi?
Emoce občanů při katastrofě detailně zmapovalo Ministerstvo vnitra. Jak využívá poznatky v praxi?

Prezentace týmu na ministerstvu vnitra o akutní komunikaci ukazuje emoční křivku obyvatel v době krizí či katastrof. V její heroické a idylické fázi je pro stát patrně nejvýhodnější komunikovat s občany.

Po 123 letech jsme se zbavili deficitu. Argentinský prezident Milei zhodnotil rok své vlády
Po 123 letech jsme se zbavili deficitu. Argentinský prezident Milei zhodnotil rok své vlády

Argentinský prezident Javier Milei ve svém projevu k ročnímu působení v úřadu uvedl, že se jeho zemi poprvé za 123 let podařilo zbavit rozpočtového deficitu.

Začala krize Volkswagenu v Číně? Padlo rozhodnutí o uzavření první továrny
Začala krize Volkswagenu v Číně? Padlo rozhodnutí o uzavření první továrny

Jak vůbec došlo ke krizi VW? Nyní se ukázalo, že prodeje v Číně zaostávají za očekáváním. Společnost tak přichází o desítky miliard – a již zavírá svůj první závod na Dálném východě.

Zhroucení syrské vlády aneb Jak vypadá kolaps
Zhroucení syrské vlády aneb Jak vypadá kolaps

Zhroucení syrské vlády se ve světovém internetu projevilo různými způsoby. Jedním z těch nejvýraznějších byla záplava amatérských videí ze všech možných lokalit, včetně věznic a vyplundrovaných úředních objektů.

Nedostupnost kvalitní zdravotní péče stále více „děsí“ Čechy, říká průzkum
Nedostupnost kvalitní zdravotní péče stále více „děsí“ Čechy, říká průzkum

Češi mají stále větší obavy z nedostupnosti kvalitní zdravotní péče. Obavy za čtyři roky vzrostly o 12 procentních bodů, za riziko nedostupnost péče považuje 55 procent lidí.

Restaurátoři očistili plášť Prašné brány v Praze, chystají její celkovou obnovu
Restaurátoři očistili plášť Prašné brány v Praze, chystají její celkovou obnovu

Restaurátoři dokončili čištění pláště Prašné brány v Praze. Zároveň sesbírali údaje o stavu jejích jednotlivých částí, které potřebují k tomu, aby naplánovali celkovou obnovu památky.