Michal Cabejšek

2. 4. 2024

Ruští představitelé s probíhající válkou na Ukrajině stále častěji hovoří o použití jaderných zbraní na země západního světa v tomto konfliktu při jejich pomoci Ukrajině. Šéfka českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová pohovořila na toto téma na kanále stream.cz.

Podle Drábové tzv. strategické zbraně, které mají mocnost ekvivalentu milionů tun TNT, použity nebudou: „Jistota toho, že když se rozhodnete použít velkou jadernou zbraň, je, že nedokážete zničit všechno, co váš protivník má. To znamená, během několika desítek minut se vám to vrátí odněkud ze světa. Tomu se říká ,vzájemné odstrašení‘ anebo také vzájemné ,zaručené zničení‘,“ říká Drábová.

Jsem si skoro jistá, že i když se pořád objevují nové hranice šílenství Putina… tak až tam to nedoputuje.

„A ještě navíc odpálit takovou zbraň, to není tak, že by Putin [či] americký prezident, měli přímo prst na tom tlačítku. Ne, když se mluví o jaderných kufřících, tak to je kufřík s kódy, které musí někam být zadány, aby se rozběhl celý řetězec kroků, které na svém konci mají odpálení té zbraně,“ vysvětluje.

„Ale zatím se, několikrát to bylo [fakt] blízko, našel člověk, který to neudělal [na konci toho řetězce]. Takže Putin tu zbraň neodpálí, i kdyby sebevíc chtěl, tak neodpálí,“ tvrdí Drábová.

Rady pro případ nukleární války

Drábová také v rozhovoru uvedla dvě základní zásady pro případ, že by přece k odpálení jaderných hlavic došlo:

  • ukrýt se (co nejhlouběji, ale každá zeď je dobrá)
  • zůstat informovaný (nejlépe rádio na baterky v případě výpadku elektřiny)

Výhrůžky

V mediálním prostoru se již nějakou dobu objevují výhrůžky Putina či jiných představitelů Ruska k nasazení jaderných zbraní proti zemím západního světa. Minulý týden ruský prezident uvedl, že když bude ohrožena jeho existence, Rusko je z vojensko-technologického hlediska připravené na jadernou válku. Dodal však, že ne všechno k jaderné válce spěje. Také podle něj zatím nikdy nevyvstala potřeba nasadit atomové zbraně ve válce na Ukrajině.

Rovněž místopředseda Státní dumy Pjotr Tolstoj v rozhovoru pro televizi BFMTV 21. března uvedl, že Rusko zvažuje možnost zasáhnout francouzské hlavní město jadernou zbraní. 

Jaderná elektrárna na Ukrajině

Již na počátku války na Ukrajině v roce 2022 obsadili Rusové největší atomovou elektrárnu v Evropě, ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu. V té době panovaly obavy z případné nehody a jejích důsledků. Nedávno se dostala elektrárna do pozornosti poté, co bylo při útoku ruských raket poškozeno vedení vysokého napětí, které elektrárnu napájí.

Jakákoliv nehoda v tamější elektrárně však není dle Drábové v zájmu ani jedné z válčících stran. V případě, že by k ní ale v současnosti došlo, nevidí Drábová důvody k panice. Čím déle je dle ní jaderný reaktor odstaven, tím dramatičtější je pokles radioaktivity a navíc nás spolehlivě chrání vzdálenost od elektrárny. Rusové se však nechali slyšet, že zvažují částečné znovuzprovoznění elektrárny.

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.