Ruští představitelé s probíhající válkou na Ukrajině stále častěji hovoří o použití jaderných zbraní na země západního světa v tomto konfliktu při jejich pomoci Ukrajině. Šéfka českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová pohovořila na toto téma na kanále stream.cz.
Podle Drábové tzv. strategické zbraně, které mají mocnost ekvivalentu milionů tun TNT, použity nebudou: „Jistota toho, že když se rozhodnete použít velkou jadernou zbraň, je, že nedokážete zničit všechno, co váš protivník má. To znamená, během několika desítek minut se vám to vrátí odněkud ze světa. Tomu se říká ,vzájemné odstrašení‘ anebo také vzájemné ,zaručené zničení‘,“ říká Drábová.
Jsem si skoro jistá, že i když se pořád objevují nové hranice šílenství Putina… tak až tam to nedoputuje.
„A ještě navíc odpálit takovou zbraň, to není tak, že by Putin [či] americký prezident, měli přímo prst na tom tlačítku. Ne, když se mluví o jaderných kufřících, tak to je kufřík s kódy, které musí někam být zadány, aby se rozběhl celý řetězec kroků, které na svém konci mají odpálení té zbraně,“ vysvětluje.
„Ale zatím se, několikrát to bylo [fakt] blízko, našel člověk, který to neudělal [na konci toho řetězce]. Takže Putin tu zbraň neodpálí, i kdyby sebevíc chtěl, tak neodpálí,“ tvrdí Drábová.
Rady pro případ nukleární války
Drábová také v rozhovoru uvedla dvě základní zásady pro případ, že by přece k odpálení jaderných hlavic došlo:
- ukrýt se (co nejhlouběji, ale každá zeď je dobrá)
- zůstat informovaný (nejlépe rádio na baterky v případě výpadku elektřiny)
Výhrůžky
V mediálním prostoru se již nějakou dobu objevují výhrůžky Putina či jiných představitelů Ruska k nasazení jaderných zbraní proti zemím západního světa. Minulý týden ruský prezident uvedl, že když bude ohrožena jeho existence, Rusko je z vojensko-technologického hlediska připravené na jadernou válku. Dodal však, že ne všechno k jaderné válce spěje. Také podle něj zatím nikdy nevyvstala potřeba nasadit atomové zbraně ve válce na Ukrajině.
Rovněž místopředseda Státní dumy Pjotr Tolstoj v rozhovoru pro televizi BFMTV 21. března uvedl, že Rusko zvažuje možnost zasáhnout francouzské hlavní město jadernou zbraní.
Jaderná elektrárna na Ukrajině
Již na počátku války na Ukrajině v roce 2022 obsadili Rusové největší atomovou elektrárnu v Evropě, ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu. V té době panovaly obavy z případné nehody a jejích důsledků. Nedávno se dostala elektrárna do pozornosti poté, co bylo při útoku ruských raket poškozeno vedení vysokého napětí, které elektrárnu napájí.
Jakákoliv nehoda v tamější elektrárně však není dle Drábové v zájmu ani jedné z válčících stran. V případě, že by k ní ale v současnosti došlo, nevidí Drábová důvody k panice. Čím déle je dle ní jaderný reaktor odstaven, tím dramatičtější je pokles radioaktivity a navíc nás spolehlivě chrání vzdálenost od elektrárny. Rusové se však nechali slyšet, že zvažují částečné znovuzprovoznění elektrárny.