Amie Dahnke

17. 4. 2024

Vřelé objetí, jemné pohlazení, utěšující ruka – tyto něžné projevy fyzického doteku se mohou někomu zdát jako pouhá gesta, ale nová studie naznačuje, že jsou velmi důležité pro naše zdraví a štěstí.

Na základě analýzy více než 200 studií vědci zjistili, že mezilidský kontakt může přinést řadu přínosů, od zmírnění bolesti a úzkosti až po podporu vývoje křehkých novorozenců.

Od objetí k masáži

Výsledky metaanalýzy byly zveřejněny v časopise Nature Human Behavior.

Němečtí a nizozemští vědci prozkoumali celkem 212 studií, které zahrnovaly údaje o téměř 13 000 kojenců, dětí a dospělých. Tyto studie porovnávaly osoby, které během pokusů zažily fyzický dotek, s těmi, které jej nezažily.

Fyzické doteky byly různé, včetně interakcí mezi člověkem a člověkem, mezi člověkem a zvířetem, mezi člověkem a předmětem, a dokonce i mezi člověkem a robotem.

Jedna ze zkoumaných studií ukázala, že každodenní 20minutová jemná masáž po dobu šesti týdnů snižuje agresivitu a úroveň stresu u starších lidí s demencí.

Klinická studie, ačkoli malá, prokázala, že u studentů s poruchou pozornosti a hyperaktivitou se po absolvování 20minutových masáží dvakrát týdně zlepšila nálada a jejich chování ve třídě.

Výzkumný článek publikovaný v časopise PLOS ONE naznačuje, že objímání může přispět ke snížení paniky typu „bojuj, nebo uteč“, kterou člověk prožívá při panickém záchvatu.

Odlišnosti úspěšné dotykové terapie

Výzkumný tým zjistil, že frekvence doteků je důležitější než jejich délka.

„Prodloužení délky jednotlivých sezení nezlepšilo zdravotní účinky,“ napsali vědci. „Ve skutečnosti jsme u dospělých zjistili určité náznaky negativních vztahů pro kortizol a krevní tlak.“

Podle článku je to pravděpodobně způsobeno nadměrnou stimulací sympatického nervového systému, který může zapojit hypotalamus, hypofýzu a nadledvinky.

Jen malá část dotekových terapií trvala méně než pět minut, takže „není jasné, zda velmi krátké intervence mají stejný účinek“ jako dvacetiminutová masáž.

Typ doteku měl také větší vliv na zdravotní přínosy než doba jeho trvání. Ukázalo se například, že dotek na hlavě je prospěšnější než dotek na trupu nebo na ruce.

Dotek mezi lidmi byl nejúčinnějším faktorem, který přispěl ke zlepšení zdravotního stavu. Robotický dotek, který byl zaveden během pandemie covidu-19 „s cílem vyhovět potřebě doteku u osob s malými sociálními sítěmi“, jako jsou osoby izolované nebo umístěné v ústavech, nebyl tak účinný při zlepšování duševního zdraví jako dotek mezi lidmi.

Nicméně některé doteky mezi lidmi, jako je mazlení s plyšákem nebo měkkou dekou, poskytovaly podporu a zvyšovaly pohodu. Výzkumníci proto navrhli, aby byly dále zkoumány.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.