Jacob Burg

29. 4. 2024

Systém Autopilot společnosti Tesla přispěl k nejméně 467 nehodám vozidel, z nichž 14 mělo za následek úmrtí a mnoho dalších způsobilo vážná zranění. Vyplývá to z vyšetřování amerických federálních úřadů, které tvrdí, že v technologii existuje „kritická bezpečnostní mezera“.

Americké ministerstvo dopravy vyšetřuje svolávací akci Tesly z prosince 2023, která stáhla ze silnice více než 2 miliony vozidel, aby zjistila, zda aktualizace jejích systémů řízení autopilota byly dostatečné, aby zabránily rozptylování řidiče. Ministerstvo analyzovalo 956 nehod, které měly zahrnovat asistenční technologii automobilky.

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu spadající pod americké ministerstvo dopravy zveřejnil 26. dubna na svých webových stránkách dokumenty, které naznačují, že od prosincového stažení došlo u vozů Tesla k dalším 20 nehodám. Více než 2 miliony vozidel, které Tesla svolala, představují téměř všechna vozidla, která automobilka v té době prodala.

Stažení se týkalo všech vozidel Tesly s autopilotem nebo asistenčními systémy pro řidiče. To zahrnuje vozy Tesla Model 3, Model X, Model S, Model Y a také její Cybertruck. Automatické systémy sledování řidiče mají detekovat ruce řidiče na volantu a posílat upozornění, když dotyk chybí.

Úřad automobilku vybídl, aby svá vozidla stáhla po dvouletém vyšetřování systému autopilota. Vyšetřovatelé konkrétně zkoumali několik případů, kdy Tesla v módu autopilota narážela do záchranných vozidel u cesty.

Automobilka uvedla, že „rozsah ovládacích prvků systému může být nedostatečný k tomu, aby se zabránilo nesprávnému zacházení ze strany řidiče“.

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu uvedl 26. dubna, že jeho dvouleté vyšetřování systému Autopilot společnosti Tesla bylo provedeno s cílem najít jakékoli problémy s technologií, která „vytvářela nepřiměřené riziko“ pro bezpečnost řidiče a vozidla a „zahrnovalo rozsáhlou analýzu nehod, posouzení vozidel a vyhodnocení oprávnění pro kontrolu vozidla a technologií zkoumajících účast řidiče.“

Sekce pro vyšetřování detekcí spadající pod úřad zjistila 13 nehod, které si vyžádaly jednu nebo více obětí na životech, a několik dalších, které způsobily vážná zranění, ve kterých hrálo klíčovou roli „předvídatelné zneužití“ autopilota řidičem.

Majitelům vozidel, která využívají asistenční technologii pro řidiče, zaslala Tesla online aktualizaci softwaru, aby zvýšila frekvenci varování řidičům, včetně případů, kdy ruce řidiče opustí volant. Agentura zjistila 20 dalších selhání poté, co Tesla odeslala aktualizaci.

Tesla uvedla, že oba její asistenční systémy navzdory svému názvu – Autopilot a pokročilé plně autonomní řízení – nemohou samy řídit. Společnost tvrdí, že řidiči musí být vždy připraveni převzít kontrolu nad volantem, i při použití módu autopilota a plně autonomního řízení.

Poslední zmíněná technologie byla podle vyšetřování spojena se 75 nehodami a jedním úmrtím.

Generální ředitel Tesly Elon Musk v minulosti slíbil flotilu plně autonomních taxíků. Cílem bylo vytvořit příjmy pro firmu i majitele vozidel, protože jejich vozy mohou fungovat jako taxi, když by obvykle parkovaly. Tyto vozy se stále testují a čelí letitému zpoždění. Musk původně sliboval jejich uvedení na trh do roku 2020.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.