Sheramy Tsai

5. 5. 2024

Z prastaré horniny vytéká hmota, která se již po staletí používá k léčení.

Shilajit (čti šiladžit) má stejně bohatou historii jako obsah minerálů a představuje pohled do přírodní lékárny, která nabízí výhody od zvýšení plodnosti až po zvýšení energie.

S tím, jak věda začíná odhalovat tajemství tohoto starobylého elixíru, vyvstávají otázky ohledně jeho účinnosti a potenciálu jako přírodního řešení pro zdraví.

Starověký přírodní elixír

Vysoko v Himálaji vyvěrá ze skal shilajit, dehtu podobný vedlejší produkt staletí rozkládající se rostlinné hmoty. Díky svému složení bohatému na minerály, fulvokyseliny a huminové kyseliny zaujímá v ájurvédské medicíně vážené místo jako „Rasajána“, zaměřená na podporu dlouhověkosti a revitalizaci těla a mysli.

Shilajit neboli mumijo, Mohavská lávová roura, 2018 (Vahe Martirosyan/Veřejná doména)

Ájurvédská lékařka Sruthi Bhatová chválí shilajit pro jeho široké spektrum zdravotních přínosů a pro Epoch Times uvedla: „Jedinečné složení shilajitu poskytuje nepřeberné množství zdravotních výhod.“ Podle Bhatové shilajit mimo jiné podporuje kardiovaskulární zdraví, napomáhá trávení a vyrovnává hormony. „Shilajit slouží jako všestranné tonikum pro celkové zdraví a pohodu, zaměřuje se na více systémů těla a podporuje vitalitu a odolnost,“ podělila se o své poznatky.

Vědecké zkoumání tato tvrzení potvrzuje a ukazuje, že složení shilajitu je neuvěřitelně rozmanité, obsahuje více než 85 minerálů, vitaminů a fytonutrientů. Kyselina fulvová, klíčová složka shilajitu, je známá pro svou schopnost zlepšovat vstřebávání živin, zvyšovat hladinu energie a usnadňovat detoxikaci organismu. Kyselina fulvová má zásadní význam pro transport živin do buněk a vylučování toxinů, což výrazně zvyšuje energii a celkový zdravotní stav.

Jak se těží šiladžit (video):

Shilajit, nazývaný také salajit, shilajatu, mumio, minerální smola a mummiyo, pochází z různých míst, například z Indie, Nepálu, Ruska a Chile. Výzkum naznačuje, že jeho zdravotní účinky se liší v závislosti na zeměpisném původu látky.

Shilajit je označován za „ničitele slabosti“ a je známý v mnoha kulturách. Podle starobylého ájurvédského textu Cha raka samhita „neexistuje ve vesmíru nemoc, kterou by nebylo možné účinně vyléčit shilajitem, pokud je podáván ve vhodnou dobu a předepsaným způsobem“.

Zlatý elixír ájurvédy pro moderní wellness

V ájurvédské tradici se shilajit dělí na čtyři druhy: svarna (zlato), rajat (stříbro), tamra (měď) a loh (železo), z nichž každý je ceněn pro specifické léčebné účinky. Zvláště ceněný je zlatý shilajit, který je známý svými omlazujícími účinky. „O této formě shilajitu se věří, že podporuje vitalitu, dlouhověkost a celkovou pohodu tím, že vyrovnává dóši a stimuluje buněčnou regeneraci,“ poznamenává Bhatová.

Podle ájurvédských zásad se různé formy shilajitu zaměřují na různé zdravotní problémy. Stříbrný shilajit se používá pro své chladivé účinky, zatímco měděný shilajit je oblíbený pro své zahřívací vlastnosti, které zvyšují vitalitu a metabolismus. Železnému shilajitu se připisují uzemňující účinky a často se doporučuje v boji proti únavě a ke zlepšení vytrvalosti.

Starověké ájurvédské metodiky zdůrazňují klíčovou roli čištění shilajitu. Prochází důkladným čištěním, aby se odstranily nečistoty, jako jsou těžké kovy, a aby se zvýšily jeho léčebné účinky. Dr. Bhatová zdůrazňuje: „Čištění shilajitu je klíčovým krokem před jeho léčebným využitím.“ Běžný proces čištění shilajitu zahrnuje jeho zahřátí v bylinném odvaru zvaném triphala nebo v kravské moči, poté se směs filtruje a suší.

„Shilajit lze podávat s různými anupany (nosiči), aby se zvýšily jeho léčebné účinky,“ vysvětluje Bhatová. Mezi tyto nosiče může patřit mléko, ghí nebo med.

Altajské mumijo (Shilajit) rozpuštěné ve sklenici vody.

Šest potenciálních výhod shilajitu

Ačkoli je shilajit již po staletí základem tradiční medicíny, moderní věda se jeho uváděnými zdravotními účinky teprve začíná zabývat. Kromě jeho potenciálu v boji proti rakovině, kardiovaskulárním chorobámnespavosti se shilajit uplatňuje také v těchto šesti klíčových oblastech:

1. Zvyšuje energii a sportovní výkon

Shilajit se dostává do povědomí díky své schopnosti posilovat fyzickou a duševní energii. Tajemství spočívá v jeho schopnosti zvyšovat účinnost mitochondrií, čímž v podstatě turbo-aktivuje buněčné motory těla.

Aktivní složky shilajitu optimalizují funkci mitochondrií, což umožňuje efektivnější přeměnu živin na energii. V kombinaci s CoQ10, antioxidantem přirozeně se vyskytujícím v těle, může shilajit výrazně zvýšit vytrvalost a odolnost.

Sidney Stohs, doktor biochemie, ve svém výzkumu zdůrazňuje, že „údaje získané na zvířatech a lidech podporují jeho využití jako „revitalizéru“, který zvyšuje fyzickou výkonnost a zmírňuje únavu díky zvýšené produkci ATP.“

Sportovci a jedinci trpící únavou zaznamenali, jak se hromadí důkazy ve prospěch role shilajitu při zvyšování fyzické výkonnosti a řešení stavů, jako je chronický únavový syndrom.

Studie s 63 účastníky prokázala, že konzumace 500 mg shilajitu denně po dobu osmi týdnů může významně pomoci udržet svalovou sílu po námaze a minimalizovat poškození tkání, což podtrhuje jeho význam jako doplňku pro zvýšení energie a regeneraci.

2. Zlepšuje zdraví mozku

Výzkum naznačuje, že shilajit by mohl hrát roli při podpoře zdraví mozku. Studie naznačují, že kyselina fulvová obsažená v shilajitu může pomoci zabránit hromadění tau proteinu, který je charakteristickým znakem Alzheimerovy choroby a vede k degeneraci mozkových buněk.

Další výzkumy podporují širší kognitivní přínosy shilajitu, zejména pokud je užíván společně s dalšími doplňky stravy nebo dietními opatřeními. Studie zejména ukázala, že v kombinaci s komplexem vitaminů B může shilajit prospívat osobám s Alzheimerovou chorobou.

3. Snižuje úbytek kostní hmoty

Shilajit je zkoumán pro svůj potenciální přínos pro zdraví kostí, zejména u žen po menopauze. Nejnovější vědecké výzkumy naznačují, že extrakt ze shilajitu by mohl hrát významnou roli při udržování hustoty kostních minerálů, což nabízí naději pro osoby ohrožené osteoporózou.

Podrobná studie, které se zúčastnilo šedesát žen ve věku 45 až 65 let, ukázala, že denní dávky 250 miligramů (mg) a 500 mg extraktu ze shilajitu významně zachovávají hustotu kostních minerálů po dobu 48 týdnů. Autoři studie přisuzují tento účinek bohatým antioxidačním, protizánětlivým a kolagen posilujícím vlastnostem shilajitu, které mohou pomoci vyrovnat zvýšený kostní obrat a oxidační stres spojený s nedostatkem estrogenu.

4. Zvyšuje plodnost

Shilajit má vliv na hormonální rovnováhu a zvyšuje plodnost. V rozsáhlé studii muži ve věku 45 až 55 let, kteří užívali 250 mg purifikovaného shilajitu dvakrát denně po dobu tří měsíců, zaznamenali pozoruhodný nárůst celkového i volného testosteronu spolu s hladinou dehydroepiandrosteronu, čímž předčili muže užívající placebo.

Další výzkumy zdůraznily účinnost shilajitu při zlepšení kvality spermií, zejména u osob s nízkým počtem spermií. Užívání 100 mg shilajitu dvakrát denně vedlo k výraznému zlepšení pohybu spermií a k 61,4% nárůstu celkového počtu spermií, přičemž počet zdravých spermií se zvýšil o 18,9 %. Kromě toho tato léčba snížila oxidační stres ve spermatu a zvýšila hladinu testosteronu v krvi přibližně o 25 %.

Vlastnosti shilajitu zvyšující plodnost se neomezují pouze na muže. Neurovědec Andrew Huberman zaznamenal schopnost shilajitu zvyšovat hladinu hormonu stimulujícího folikuly, který je nezbytný pro vývoj vajíček, což naznačuje jeho širokou použitelnost při léčbě neplodnosti. Shilajit je „pro-plodný“, uvedl Huberman ve videu na YouTube s názvem „Ashwagandha & Shilajit Benefits, Huberman Lab Podcast“.

Kromě podpory růstu vajíček zvyšuje shilajit také libido a podporuje reprodukční zdraví, což z něj činí slibný přírodní doplněk pro ty, kteří chtějí zvýšit své šance na početí.

5. Žehlička na chudokrevnost

Díky svému bohatému obsahu minerálů může shilajit bojovat proti chudokrevnosti. Studie na zvířatech odhalily jeho schopnost zvyšovat hladinu hemoglobinu a zvyšovat počet červených krvinek – základní ukazatele zdraví krve. Tyto výsledky jsou důležité zejména vzhledem k rozšířené chudokrevnosti z nedostatku železa a hledání přírodních léků.

Studie na potkanech prokázala, že kyselina fulvová obsažená v šilajitu zvyšuje schopnost organismu vstřebávat a využívat železo, čímž řeší hlavní příčinu chudokrevnosti a zajišťuje, že se příjem železa projeví v hmatatelném zlepšení stavu krve. Shilajit se ukazuje jako slibný účinný doplněk při léčbě anémie tím, že zvyšuje hladinu železa a jeho příjem. K úplnému zjištění jeho přínosu pro léčbu anémie u lidí je však zapotřebí dalšího výzkumu.

6. Spojenec pro vysoké nadmořské výšky

Shilajit, známý v sanskrtu jako „dobyvatel hor“, dostojí svému jménu a pomáhá těm, kteří se pohybují ve vysokých nadmořských výškách. Tato přírodní látka je oslavována pro svou schopnost řešit řadu zdravotních problémů, které jsou pro horaly běžné.

Výzkumy poukazují na účinnost shilajitu v boji proti výškové nemoci, kdy příznaky jako hypoxie, únava a nespavost zmírňuje jeho bohatý obsah fulvokyselin a minerálů. Tyto složky zlepšují přenos živin a produkci energie a zároveň posilují imunitní systém. Jeho adaptogenní vlastnosti umožňují rychlejší aklimatizaci ve vysokých nadmořských výškách.

Zařazení shilajitu do své životosprávy

Na přeplněném trhu s wellness produkty je hledání pravého shilajitu jako hledání drahokamu mezi kameny. Příslib přírodních zdravotních účinků z něj činí vyhledávaný produkt, avšak riziko padělaných výrobků znamená, že kupující se musí pohybovat opatrně.

„Autenticita a kvalita jsou zásadními faktory, které je třeba vzít v úvahu,“ tvrdí Bhatová a zdůrazňuje, že je důležité zvolit si pravý shilajit. Na rozdíl od svých tekutých nebo tabletových protějšků je pravý shilajit pryskyřicí, která představuje nejsilnější formu jeho zdraví prospěšných vlastností. Tato přírodní pryskyřice se v teple mění, stává se poddajnou a lepkavou a v teplých tekutinách se rozpouští do zlatavého nebo načervenalého odstínu.

Získání shilajitu je však jen začátek. Začlenění shilajitu do každodenního zdravotního režimu vyžaduje znalosti a péči, zejména proto, že chybí schválení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv a stanovené pokyny pro dávkování. „Začněte s malými dávkami a postupně zvyšujte příjem,“ doporučuje Bhatová, aby se tělo mohlo přizpůsobit bez nežádoucích reakcí. Klinické studie často doporučují denní dávku 200 až 500 mg rozdělenou do dvou dávek, nicméně individuální preference se mohou lišit kvůli její výrazné chuti.

Klíčová je obezřetnost při jeho užívání, zejména u osob s již existujícími onemocněními nebo u osob užívajících jiné léky. „Před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu je nejdůležitější poradit se s odborníkem,“ radí Bhatová a zdůrazňuje potřebu individuálního vedení – zejména u těhotných žen nebo osob se specifickými zdravotními problémy.

S tím, jak postupuje výzkum účinnosti a bezpečnosti shilajitu, získává jeho potenciál pro zvýšení životní pohody stále větší uznání. Úplné začlenění tohoto starobylého prostředku do moderních zdravotních postupů je však stále ve vývoji a vyžaduje další zkoumání.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.