V této době snadno dostupných farmaceutických produktů pro každý představitelný neduh může být snadné zaběhnout si do lékárny pokaždé, když potřebujeme úlevu. Nebylo tomu tak ale vždy. Po tisíciletí měli naši předkové hluboké znalosti o lécích, které poskytuje sama Země. Naštěstí mnoho z této moudrosti stále existuje a mnoho lidí ji používá, aby se vyhnulo lékům syntetickým a jejich vedlejším účinkům.
Jedním z takových příkladů je přípravek zvaný oxymel, recept tak jednoduchý, že si ho můžete vyrobit ve své vlastní kuchyni. Přestože k jeho výrobě potřebujete jen pár základních surovin, jeho léčivé účinky jsou užitečné pro řadu onemocnění. Různé verze tohoto elixíru byly studovány pro jejich účinky na obezitu, diabetes 2. typu, inzulínovou rezistenci, prostatitidu (zánět prostaty) a dokonce i středně těžké až těžké astma.
Co je oxymel?
Oxymel, známý také pod svým tureckým názvem sirkencubin, je směs octa a medu s dalšími přísadami přidanými pro chuť nebo cíleně na konkrétní zdravotní neduh. Jeho zdravotní přínosy se liší v závislosti na druhu koření nebo byliny, kterou výrobce nápoje použije.
Středověké perské farmaceutické rukopisy popisují 1 200 druhů oxymelu. Oxymel je skvělý způsob, jak extrahovat nespočet bylin a léčivých rostlin a využít jejich výhody.
Starověcí lékaři a léčitelé z praktických zkušeností věděli, že složky oxymelu mají účinné léčivé vlastnosti, které dnešní vědci dokáží vysvětlit. Med například skvěle léčil rány, zklidňoval popáleniny, zlepšoval vředy a léčil další nemoci, např. infekce horních cest dýchacích.
Zdravé ingredience
Studie o vícekvětém medu, publikovaná v Journal of Argentine Chemical Society, zaznamenala přítomnost základních minerálů, jako je draslík, vápník a hořčík. Recenzovaný přehled dosavadního výzkumu v BMC Complementary Medicine and Therapies ukázal, že vitamíny a trávicí enzymy medu jsou dostatečně silné, aby zmírnily žaludeční potíže, zlepšily trávení, podpořily hubnutí, snížily LDL-cholesterol a snížily záněty a alergie.
Čtěte také:
Složení podle zdravotního problému
Existují tisíce oxymelových receptů. Jak poznáte, který je pro vás ten pravý? Nejprve se rozhodněte, který zdravotní problém chcete řešit. Všechny variace mají blahodárný medovo-octový základ, celkový účinek však zesílí díky specifickým bylinkám, které v nich vylouhujete. Pokud chcete celý proces ještě usnadnit a urychlit, stačí do oxymelu nakapat místo bylin esenciální oleje z nich.
Obezita
Inzulínová rezistence je zdravotní komplikací jak pro obézní jedince, tak pro lidi s metabolickým syndromem a diabetem. Jak je uvedeno v časopise Antioxidants and Redox Signaling, tento zdravotní stav je často vyvolán oxidačním stresem. Dobrou zprávou je, že tomuto efektu můžete čelit tím, že do své stravy zařadíte potraviny bohaté na antioxidanty.
Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je udělat si lahodný oxymel s přírodními antioxidanty, jako je kurkuma, zelený čaj nebo ibišek. Více těchto bylinných zázraků najdete přímo ve vaší kuchyni – například rozmarýn a šalvěj, které mají oba silné přírodní antioxidační vlastnosti.
Ostatní kuchyňské koření a bylinky, jako je hřebíček, oregano a skořice, mají také vysoký obsah fenolických sloučenin a jsou vynikajícími zdroji antioxidantů. Tyto a další bylinky byly studovány a prezentovány v mezinárodním časopise Plant Foods for Human Nutrition.
Semena koriandru prokázala významné zdravotní přínosy díky snížení oxidačního stresu a zvýšení hladiny antioxidantů a detoxikačních činidel v tkáních. Konzumace zázvoru zase podporuje hubnutí.
Když se vydáte z kuchyně do zahrady, najdete mimo jiné léčivé rostliny jako růži, pampelišku, fenykl, mátu peprnou, řebříček a kopřivu. Studie publikovaná v International Journal of Food Sciences and Nutrition pozorovala zlepšení trávení díky použití takových léčivých zahradních rostlin.
Chronický zánět
Zánět sám o sobě není vždy špatný. Je součástí přirozeného obranného mechanismu těla. Imunitní systém u zdravých jedinců rozpoznává a odstraňuje škodlivé cizí látky prostřednictvím zánětu. Tak začíná proces hojení – zevnitř i zvenčí.
Příčiny zánětlivých onemocnění se liší. Zánět se stává problémem, když přejde z akutní formy do chronické, přetrvává dlouho nebo se často vrací. Různé stavy, jako je arterioskleróza a diabetes, jsou spojeny právě s chronickým zánětem.
Leč nebuďte pochmurní. Některé příznaky chronického zánětu můžete zmařit vyloučením vysoce průmyslově zpracovaných potravin ze svého jídelníčku a doplněním stravy o běžné bylinky a koření – například v podobě osvěžujícího oxymelového nápoje.
Článek v Oxford Academic Journal of AOAC International doporučuje k tomuto účelu tyto protizánětlivé byliny a koření: chilli papričku, skořici, zázvor, černý pepř, kurkumu, pískavici řecké seno, rozmarýn a česnek. Účinnost kurkumy, zázvoru a rozmarýnu je podpořena další studií publikovanou v Advanced Pharmacological Sciences, která rovněž poukazuje na brutnák lékařský a pupalku dvouletou.
Astma
Studie publikovaná v Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine ukazuje, že bylinná medicína je dobrou alternativní léčbou astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci.
Přehledový článek ve Frontiers of Immunology popisuje účinky medu a jeho přirozenou sílu posilovat imunitní systém a také působit proti alergickým onemocněním, včetně anafylaxe, astmatu a atopické dermatitidy. Studie z roku 2019 publikovaná v Journal of Medicinal Foods ukazuje, že med v kombinaci s jinými rostlinnými látkami vykazuje relativně vysokou účinnost u pacientů s astmatem.