Susan C. Olmstead

18. 5. 2024

Z rozsáhlé studie provedené mezi australskými ženami vyplynulo, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Přestože jste ve středním věku a máte sedavé zaměstnání, ještě není pozdě na to, abyste si cvičením zlepšili zdraví a zajistili se na stáří.

Ve skutečnosti „je možné ,vrátit čas‘ ve středním věku prostřednictvím změny životního stylu, jako je například fyzická aktivita“, uvedla pro Epoch Times Binh Nguyenová, členka fakulty medicíny a zdraví na univerzitě v australském Sydney.

Nguyenová vedla studii, které se účastnilo více než 11 000 žen po dobu 15 let a která ukázala, že ve středním věku není pozdě na zahájení změn, které přinesou výhody pro kvalitu života i ve stáří. Studie byla provedena v Austrálii a publikována ve volně přístupném časopise PLOS Medicine 2. května.

Výzkumníci vycházeli z předpokladu, že ačkoli všichni víme, že je důležité zůstat (nebo se dostat) do kondice, udržet se aktivní v průběhu let může být problematické.

Upozorňují, že udržet se v aktivitě může být pro ženy s přibývajícím věkem obzvláště obtížné, protože jim v tom brání životní změny. „U žen mohou být významné životní změny, jako například svatba, porod, odchod dětí z domova, odchod do důchodu a ztráta blízké osoby, spojeny se změnou fyzické aktivity,“ uvádějí.

„Většina studií o fyzické aktivitě a zdraví se dosud opírala o fyzickou aktivitu měřenou v jednom časovém okamžiku a nezohledňovala změny ve vzorcích aktivity v průběhu let.“

Metodika a výsledky studie

V rámci svého šetření vědci vyhodnotili údaje shromážděné v tříletých intervalech mezi lety 1998 a 2019 od 11 336 účastnic australské dlouhodobé studie o zdraví žen.

Zaměřili se na dvě skupiny:

  • Ty, které trvale splňovaly doporučení Světové zdravotnické organizace pro fyzickou aktivitu po celou dobu 15 let „expozice“.
  • Ty, které na začátku expozičního období nesplňovaly směrnice, ale začaly je prvně dodržovat ve věku 55, 60 nebo 65 let.

Výsledky těchto skupin pak porovnávali s kontrolní skupinou, která po celou dobu expozice nesplňovala pokyny.

„Fyzická aktivita byla založena na uváděných minutách týdenní aktivity (chůze, mírná volnočasová aktivita a intenzivní volnočasová aktivita),“ vysvětlila Nguyen pro Epoch Times.

Badatelé zjistili, že jak osoby, které důsledně dodržovaly zásady fyzické aktivity, tak osoby, které je poprvé začaly dodržovat ve věku 55 let, měly ve věku kolem 70 let vyšší skóre na stupnici „fyzické kvality života“ než osoby, které zásady nikdy nedodržovaly.

Zjednodušeně řečeno, „byla zjištěna významná souvislost [mezi pravidelným cvičením ve středním věku a fyzickým zdravím v pozdějším věku, a to i v případě, že s cvičením bylo započato až v 55 letech,“ uvádí se v tiskové zprávě PLOS.

„Dokonce i částečné dodržování pokynů během 15 let, tj. začátek dodržování pokynů při dosažení věku 55 let a udržování dodržování pokynů od začátku expozičního období až do dosažení věku 65 let, bylo spojeno s lepší kvalitou života související s fyzickým zdravím ve věku kolem 70 let.“

Slabší účinky na duševní zdraví

Nguyenová poznamenala, že zatímco ona a její kolegové očekávali, že důsledná fyzická aktivita ve středním věku bude spojena s lepší kvalitou života související s fyzickým a duševním zdravím, „překvapilo nás, že duševní zdraví se zas o tolik nezlepšilo“.

Pro Epoch Times uvedla: „Důvodů, proč jsme pozorovali slabší účinky na složky kvality života týkající se duševního zdraví, může být několik. Možná doba studie nebyla dostatečně dlouhá, aby se projevily všechny účinky, nebo má fyzická aktivita odlišný vliv na fyzické a duševní složky kvality života.“

Důsledky pro zdraví žen (a mužů)

 Nguyenová vyjádřila naději, že výsledky její studie budou inspirací pro ženy středního věku, aby zůstaly aktivní nebo zvýšily svou fyzickou aktivitu.

Její zjištění doplňují nedávný výzkum, který ukázal, že ženám může cvičení prospívat více než mužům a že stejného prospěchu jako muži dosáhnou za kratší dobu.

„Být aktivní co nejdéle, i když začnete pravidelně cvičit až po padesátce, může mít významné zdravotní přínosy z hlediska fyzického zdraví, takže nikdy není  pozdě,“ řekla. Toto pozitivní poselství může přimět ženy k tomu, aby si „vynahradily“, že nebyly aktivní dříve, a začaly být aktivní ve středním věku.

Vzhledem k tomu, že studie byla založena na ženách, nelze podle Nguyenové konkrétní zjištění zobecnit na muže. Nicméně dodala: „Zjištění z předchozích výzkumů naznačují, že aktivní život ve středním věku může mít pozitivní vliv na různé zdravotní výsledky u mužů.“

Ani jedno pohlaví se nemusí v žádném věku přehnaně namáhat. Mnohé studie prokázaly, že i krátké lekce lehké nebo mírné aktivity jsou užitečné. Deník Epoch Times již dříve informoval o výzkumu, který ukázal, že nahrazení 30 minut sedavého zaměstnání lehkou fyzickou aktivitou každý den může snížit riziko úmrtí o 17 %. A pokud je nahrazeno mírnou až intenzivní fyzickou aktivitou, může se riziko snížit o 35 %.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.