Matthew Little

7. 5. 2024

Tělo někdy přežije mysl. Lidé s Alzheimerovou chorobou a dalšími formami demence, které sužuje neznámý svět, trpí krutým osudem – a počet postižených stále narůstá. Možná by ale nemusel růst tak rychle.

Částečně je to způsobeno faktem, že lidé žijí déle. Další faktory však souvisí s tím, jak žijeme – jako jednotlivci i jako civilizace.

Pandemie měla četné dopady i na naši mysl. Covid-19vakcíny proti němu byly spojeny s neurodegenerací. A společenská izolace při uzavírkách podle vědců urychlila pokles kognitivních funkcí.

Drogy a koblihy

Úbytek kognitivních funkcí je vedlejším příznakem mnoha léků, například prášků na spaní a řady dalších.

„Riziko demence zvyšuje několik léků, z nichž nejvýznamnější jsou anticholinergika, antiepileptika, onkologické léky a sedativa a hypnotika. Všechny tyto léky jsou starším lidem běžně předepisovány,“ uvádí novinářka Marina Zhangová píšící pro rubriku Zdraví deníku Epoch Times.

Tyto léky jsou někdy pro pacienta nezbytné. Jindy lze stav, který se jimi léčí, vyřešit jinou cestou. Dalším závažným faktorům, které podporují demenci, je mnohem snazší se vyhnout, například pití sladkých nápojů, které mohou zvyšovat riziko demence až o 39 %.

Sladké potraviny obecně jsou spojeny s rizikem demence. Sladkosti a rafinované sacharidy přispívají k obezitě, která zvyšuje riziko cukrovky. Cukrovka je s demencí natolik provázaná, že se Alzheimerově chorobě někdy říká „cukrovka 3. typu“.

Neočekávané příčiny

Zatímco kouření a pití alkoholu jsou očekávanými příčinami Alzheimerovy choroby, jiné faktory jsou přehlíženy, například onemocnění dásní. Některé příčiny jsou opravdu velmi zvláštní.

Vědci například zjistili, že někteří pacienti se pravděpodobně nakazili Alzheimerovou chorobou kvůli hormonu získávanému z mrtvých mozků, který se používal při dnes již ukončené léčbě.

Stále se zvyšující nebezpečí pochází z pravděpodobně nejběžnější látky v našem moderním životě – plastu.

„Nový výzkum ukazuje, že nanoplasty – mikroskopické částice rozpadlé z plastových předmětů každodenní potřeby – se vážou na proteiny spojené s Parkinsonovou chorobou a demencí s Lewyho tělísky,“ uvádí reportér deníku Epoch Times George Citroner. To je jeden z důvodů, proč se vyhýbat plastovým nádobám na potraviny a přikrývkám a oblečení ze syntetických materiálů.

Candida albicans, běžná houba, může být také příčinou demence. Vědci objevili, že tato houba je schopna infikovat mozek. V roce 2023 vědci zjistili, že naše mikrobiální složení může být pro tuto nemoc klíčové, když mladým zdravým potkanům přenesením střevních mikrobů lidských pacientů s Alzheimerovou chorobou způsobili Alzheimerovu chorobu.

Snadné a účinné způsoby, jak předejít demenci

Naštěstí stejně jako existuje řada faktorů, které přispívají ke vzniku tohoto onemocnění, existují i účinné způsoby, jak se mu vyhnout. A ty nejvíce rozhodující z nich spočívají v jednoduchých a zřejmých prvcích životního stylu.

Za prvé musíte být společenští. Osamělost a sociální izolace významně zvyšují riziko demence, takže užívání si společnosti druhých ji snižuje.

Konzumace výživné stravy rovněž odstraňuje faktory přispívající k demenci a zlepšuje náš mikrobiom a zároveň snižuje riziko demence. Totéž platí pro cvičení. Klíčový je také kvalitní spánekdostatek slunečního vitaminu.

Alzheimerova choroba je jednou z hlavních příčin úmrtí a jedním z nejhorších způsobů, jak může člověk opustit tento svět. A přestože k této a dalším formám demence přispívá celá řada faktorů, z nichž mnohé nemůžeme ovlivnit, klíčové faktory ovlivňující riziko demence jsou v oblasti našich každodenních rozhodnutí. Zvolte si wellness.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.