ČTK

13. 6. 2024

Do Česka dorazily poslední dva z 12 nových amerických vrtulníků pro českou armádu. Nákladní letoun C-17 Globemaster s dvěma vrtulníky UH-1Y Venom na palubě přistál v 8:00 na pardubickém letišti. Po kompletaci obou strojů a celním odbavení přelétnou vrtulníky na mateřskou základnu do Náměště nad Oslavou, kde nemohl Globemaster přistát kvůli opravě vzletové a přistávací dráhy.

Kompletaci strojů zabezpečí zaměstnanci výrobce. Trvat bude nejdéle týden. Takzvané zálety na technice provedou piloti amerického úřadu (Defense Contract Management Agency), který přebírá za českou stranu vrtulníky systému H-1, uvedla mluvčí 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou Štěpánka Tříletá.

Dvanáct vrtulníků americké firmy Bell, osm venomů a čtyři stroje AH-1Z Viper, nahradí ruské Mi-24V/35. ČR je koupila za 14,6 miliardy korun bez DPH. Nákup schválilo ministerstvo obrany v listopadu 2019 a dohodu podepsal bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Loni Česko dostalo šest vrtulníků systému H-1, z toho čtyři AH-1Z Viper a dva UH-1Y Venom. Další dva stroje dorazily do republiky letos v lednu, devátý a desátý vrtulník má základna od března.

V Náměšti nad Oslavou už nové vrtulníky podle Tříleté nalétaly stovky hodin. K dispozici je také simulátor stroje Viper. Dodávka simulátoru vrtulníku Venom je naplánovaná na rok 2026. „Výcvik probíhá v souladu s implementačním plánem. K tomu probíhá také základní typový výcvik pozemního personálu, a to jak teoretický, tak praktický. Po dokončení výcviku získají vyškolení piloti i technici certifikaci a budou se společně s americkými instruktory podílet na výcviku dalšího personálu vrtulníkové základny. Vycvičením českých instruktorů se zvýší tempo výcviku včetně zvýšení náletu na letecké technice,“ řekla Tříletá. Americký tým má v Česku zůstat do konce roku 2025.

Náklady na plánovanou opravu letištní plochy v Náměšti nad Oslavou jsou asi 70 milionů korun. Práce se soustředí na opravu nejnamáhanějších částí dráhy a potrvají do září. Provoz vrtulníků neomezují, pro ostatní letouny je provoz omezen. „Pro letošní rok se mění povrch krytu dráhy v prostředních částech a mění se povrchová deska spojovací dráhy Bravo a Charlie. Jedná se o cementobetonovou desku, která je již za svou životností. V posledních letech průběžně provádíme opravy jednotlivých částí,“ dodala Tříletá

Související články

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.