Dne 27. června uplyne 74 let od justiční vraždy JUDr. Milady Horákové. Tento den byl vyhlášen Dnem památky obětí komunistického režimu. Senát si jej již dnes 26. a zítra 27. června připomene řadou akcí.
Dopoledne se místopředseda Senátu Parlamentu ČR Tomáš Czernin zúčastnil pietního shromáždění za oběti rudého teroru z let 1948 – 1989 a odpoledne uctí památku JUDr. Milady Horákové na Vyšehradském hřbitově v Praze, kde se nachází její symbolický hrob.
Uctění památky Milady Horákové bude probíhat i následující den 27. června u pomníku Milady Horákové na Pětikostelním náměstí ve Sněmovní ulici na Praze 1. Piety se zúčastní 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Drahoš spolu s předsedou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice J. Růžičkou.
Růžička se poté pokloní i u Pomníku obětem komunismu na Újezdě. Další pietní akci má Senát naplánovanou ve vazební věznici Pankrác, kde Miladu Horákovou komunistický režim věznil a kde byla i posléze popravena.
Politický proces
Proces s Miladou Horákovou probíhal od 31. května do 8. června 1950 a byl zinscenován jako veřejný „politický proces“. Tehdejší režim jej vysílal pomocí amplionů nebo obecního rádia na pracovištích i ve školách po celém Československu. Rozsudek byl vynesen 8. června 1950 a Milada Horáková spolu s Janem Buchalem, Oldřichem Peclem a Závišem Kalandrou byli shledáni vinnými za zločiny velezrady a vyzvědačství, a odsouzeni k trestu smrti oběšením.
„Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám to…,“ měla znít poslední slova Milady Horákové před popravou.
Horáková byla oběšena na dvoře pankrácké věznice v Praze dne 27. června 1950. Na oprátce údajně umírala 15 minut.
Za zastavení její popravy tehdy apeloval například vědec Albert Einstein, tehdejší premiér Velké Británie Winston Churchill nebo Eleanor Rooseveltová, americká diplomatka a aktivistka.
Ono ráno v pankrácké věznici popsala pro Paměť národa Marie Chalupová: „Ve čtyři ráno vypustili psy, cesty kolem baráku byly vysypané pískem, takže jsme slyšely kroky. Na cele nás bylo čtrnáct. Když ji vedli, všechny jsme si klekly a modlily se. Bylo to strašné. Jedna bachařka běžela po chodbě a křičela. Když jsme se jí později ptaly, proč tak křičela, řekla nám, že ta poprava byla strašná.“
Dodnes se jedná o jednu z nejbrutálnějších justičních vražd v bývalém Československu.
Více se dozvíte v našem článku: Justiční vražda Milady Horákové varuje i před dnešními totalitními režimy.
Den památky obětí komunistického režimu si zítra připomenou také v Novém Jičíně na Nádvoří Václava Havla, dále pak ve Zlíně, v Klatovech v Hostašových sadech nebo v Liberci v parku Paměti národa a na dalších místech v České republice.