Tom Goeller

8. 7. 2024

Komentář

Obyvatelstvo je připravováno na válku – tak lze interpretovat nově vydanou obrannou příručku a mediální vystoupení generálů Bundeswehru. Opatření již byla učiněna u železnic, čerpacích stanic, Telekomu, Červeného kříže, policie a hasičských sborů.

Nyní existuje koncepce obrany Německa s názvem Tajný operační plán Německa. Podle tříhvězdičkového generála André Bodemanna vstoupí v platnost 1. ledna 2025.

Podrobnosti o místech, číslech a konkrétních plánech zůstávají tajné. Nicméně generálové v současné době velmi aktivně „informují“ média o hrubých obrysech plánu. Generál upozorňuje, že cílem je „připravit obyvatelstvo, protože už nejsme v míru“.

Varování Moskvě a Pekingu

Generálporučík (tři zlaté hvězdy) André Bodemann je velitelem Teritoriálního velitelství Bundeswehru (TerrFüKdoBw), tedy nejvyšším generálem odpovědným za obranu země. V této funkci byl v září 2022 pověřen tehdejší ministryní obrany Christine Lambrechtovou (SPD) vypracováním „Operačního plánu Německa“ (zkráceně OPLAN DEU ve vojenské terminologii).

Od jeho dokončení a schválení německou vládou v dubnu letošního roku vysvětluje spolu s dalšími generály pod svým velením veřejnosti hlavní rysy obranného plánu. Bodemann i brigádní generál (zlatá hvězda) Bernd Stöckmann, velitel zemského velitelství v Hesensku, hovořili v dubnu s FAZ.

Dne 11. června přednesl generálmajor (dvě zlaté hvězdy) Andreas Henne z Bodemannovy roty přednášku u příležitosti diskusního večera Německé transatlantické společnosti v Mohuči. A nedávno, 1. července, poskytl Bodemann více než patnáctiminutový rozhovor o „tajném plánu“ soukromé televizi ntv.

Když generálové tolik mluví, nikdy tak nečiní z vlastní iniciativy. Tato otevřenost se v kyberneticko-vojenském žargonu označuje spíše jako „komunikační aktivita“. Je zaměřena především na potenciální protivníky.

V tomto případě je tím jednoznačně myšleno Rusko, jak bylo zřejmé z povídání generála Bodemanna v televizi. Zpráva však mohla být zaměřena i na Čínu, kterou dvakrát letmo jmenovitě zmínil.

V konečném důsledku je cílem využít náznaků v obranném plánu a dát Moskvě i Pekingu najevo, že v případě vojenského ohrožení nebudou mít co do činění pouze s početně malým Bundeswehrem, ale s celým německým národem. V tomto ohledu je OPLAN DEU příručkou pro všeobecnou mobilizaci ve vojenském i civilním sektoru.

Sto dní na tajných místech

„Ruský útok na Ukrajinu v roce 2022, který je v rozporu s mezinárodním právem, zásadně otřásl mírovým uspořádáním v Evropě a nutí Německo k novému nastavení obranných a aliančních kapacit.“ Tak zní odůvodnění OPLAN DEU na internetových stránkách Územního velitelství Bundeswehru (TerrFüKdoBw).

150 odborníků jednalo sto dní na tajných místech. Výsledkem byl tisícistránkový obranný manuál. Především se v něm hovoří o „civilní obraně“. To je „stěžejní prvek OPLAN DEU“, vysvětluje novinářům kapitán Frank Fähnrich, vedoucí oddělení odpovědného za plánování operací v TerrFüKdoBw.

„Vnitřní a vnější bezpečnost už lze jen stěží oddělit. Své úkoly budeme moci plnit pouze s podporou spolkových zemí, úřadů a hospodářství,“ vysvětluje kapitán Fähnrich.

Německo jako uzel

Konkrétně jde například o konvojový pochod spojeneckých vojenských jednotek Německem. Ty by musely být podporovány řízením dopravy, ubytováním, stravováním a doplňováním paliva. V případě nouze by Bundeswehr nebyl schopen tyto úkoly plnit, dodává generál Bodemann, protože „hlavní části Bundeswehru by již byly buď na východním křídle NATO, nebo na cestě tam“.

Alice Schwarzerová to v časopise emma sarkasticky komentuje: „Měli bychom začít vařit kávu a cvičit mávání pro americké vojáky mířící na východ? Mezitím generál říká, že naši jsou již vázáni na frontě.“

Špionáž, sabotáž, falešné zprávy

Po desetiletích, kdy politici nabádali voliče, aby věřili, že „Německo je obklopeno pouze přáteli“, jak v roce 1997 prohlásil bývalý ministr zahraničí Klaus Kinkel (FDP), jsou tyto plány pro obyvatelstvo překvapením.

Generál Bodemann jde nyní proti tomu. Německo sice není „formálně a právně“ ve válce, ale, jak uvedl, podle jeho názoru „už dlouho nejsme v míru“. Protože „jsme napadáni každý den“.

Generál poukazuje na to, že Německo zažívá „každodenní hybridní útoky“. Tím má na mysli „dezinformace a falešné zprávy, zejména v sociálních médiích, kybernetické útoky na spolkovou vládu a velké společnosti, včetně energetických“.

Ne vždy je možné určit, odkud kybernetické útoky pocházejí. „Nakonec je však jedno, zda na nás útočí Rusko nebo Čína, teroristická organizace nebo organizovaný zločin. Tuto hrozbu máme.“ Generál Bodemann kategoricky prohlašuje, že je třeba proti ní zakročit.

Za další útoky označil „sledování, špionáž a sabotáž“ a jako příklad uvedl nevyřešenou sabotáž na plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři a neustálé sabotáže na železničních tratích. Stále častěji se také objevují výbušniny v blízkosti základen NATO v Německu.

Obyvatelstvo by si mělo vytvořit zásoby

Informace z TerrFüKdoBw a rozhovory s generály naznačují, že obyvatelstvo má být v budoucnu připraveno na válku. Civilní organizace, jako je Spolková agentura pro technickou pomoc (Technisches Hilfswerk) a případně také školy, budou poskytovat informace a návody, jak se jednotlivci mohou chránit, například vytvářením zásob: voda, baterie, konzervy s potravinami.

Neexistuje žádná zmínka o varovných a nouzových aplikacích, jaké jsou k dispozici například v USA. Ty by v případě nouze nemusely vůbec fungovat, protože internet a elektřinu ochromí především kybernetický útok, který vždy předchází skutečnému vojenskému útoku.

Nadšení mezi civilními organizacemi?

Podle generála Bodemanna je „ochota civilních organizací k OPLAN DEU velmi, velmi vysoká“. Na začátku plánovacího procesu „neočekával, že se mu dostane tak velké podpory“. Na přípravě plánu, který nyní určuje, kdo s kým a kdy spolupracuje, se podílely všechny záchranné složky: Německý červený kříž, Johanniter, Malteser, lékařské svazy, zemská a spolková policie a hasiči.

Do plánování se zapojily i některé banky a četné obchodní podniky. Ty nyní vědí, kdy a kde mají poskytnout vysokozdvižné vozíky, bagry, nákladní auta, autobusy, benzín, potraviny a další zboží. Ne všechny podrobnosti jsou známy. Koneckonců OPLAN DEU je tajný.

Odkud pochází tlak?

Nejen německé ozbrojené síly, které byly doposud personálně poddimenzované, potřebují mnoho peněz; miliardy se mají od nynějška investovat také do zanedbaného systému civilní obrany. Tlak nepřichází jen ze strany ruské hrozby na „východním křídle“, jak najednou hranice s východoevropskými zeměmi mimo EU nazývají němečtí generálové a někteří novináři.

Tlak vyvíjí také mocný partner NATO – USA. Američané chtějí mít v Evropě do značné míry krytá záda. Je to proto, že jejich znepokojený pohled je „upřen na indo-pacifickou oblast“, jak poznamenal generál Bodemann v rozhovoru pro ntv.

K tomu, aby se USA mohly více než dosud soustředit na západní Pacifik, „přispívá i německý operační plán“, uvedl generál.

Ať už jsou důvody jakékoliv, jedna věc je u „tajného plánu“ zřejmá: Německo se aktivně připravuje na válku, a to i ve své vlastní zemi.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory Epoch Times.

O autorovi:

Tom Goeller je novinář, amerikanista a politolog. Pracoval jako korespondent ve Washingtonu a v Berlíně, mimo jiné pro noviny The Washington Times v americkém hlavním městě. Od dubna 2024 píše také pro deník Epoch Times.

-etg-

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.