Michael Wing

22. 7. 2024

Od poloviny července se dostáváme do vrcholné letní meteorické sezóny, čímž končí každoroční více než dvouměsíční meteorické sucho.

Za necelé dva týdny astronomové očekávají meteorické roje Delta Aquarid a Alpha Capricornid, které se na obloze utkají ve stejnou dobu v dosahu toho druhého, takže můžete vidět i světelné záblesky, které se budou křížit. Je to splněný sen astrofotografů.

Přímo v jejich šlépějích, případně v době, kdy se budou každoročně loučit, se na začátku srpna snese třetí, ještě dramatičtější záplava vesmírného prachu, Perseidy, které jsou považovány za nejlepší meteorický roj roku.

Zde je několik faktů o chystané vesmírné bonanze.

Meteorické deště jsou notoricky nepředvídatelné, pokud jde o jejich přesný objem, načasování atd. Ovšem jejich příchod v sezóně je bezvadně přesný. Můžete si podle nich naplánovat svůj kalendář. Delta akvaridy budou vrcholit 29. až 30. července a Alfa Capricornids 30. až 31. července, což se přesně shoduje.

Meteorický roj Perseid pozorovaný v roce 2016 nad Corfe Castle ve Velké Británii. (Dan Kitwood prostřednictvím Getty Images)

AccuWeather uvádí, že v jejich výšce můžeme očekávat okolo 20 meteorů za hodinu, ale opět je těžké je předpovědět. A pravděpodobně jich bude hodně i ve dnech před a po vrcholu sezóny, protože červencové meteory mají tendenci vytrvale bloudit až do začátku srpna.

V srpnu Perseidy dosáhnou svého vrcholu 11. až 12. srpna, ale to nevylučuje, že jich uvidíme mnoho dříve nebo později. Tento slavný roj může v době maxima představovat až 100 meteorů za hodinu.

Co jsou to meteory?

Meteor začíná jako kus vesmírného odpadu. Kousky zmrzlého plynu, hornin a kosmického prachu se snášejí podél rozsáhlých a starobylých komplexů v celém vesmíru. Lidé na Zemi si v průběhu staletí všimli, že v určitých kalendářních obdobích vidíme v noci tu a tam vystřelovat světelné úlomky – neboli padající hvězdy – a astronomové zjistili, že jde o úlomky, které se při průletu touto hmotou srazily se Zemí na její oběžné dráze.

Když tyto kousky vesmírného smetí narazí do zemské atmosféry, smaží se v ohnivém pruhu, dokud neshoří. Astronomové se tak s těmito prachovými komplexy dobře seznámili. Nyní víme, kde se nacházejí, kdy můžeme očekávat padající hvězdy, a dokonce i to, odkud tyto úlomky pocházejí: Jsou to drobečky, které po sobě zanechaly komety.

Ne všechny meteorické roje jsou stejné. Delta Aquaridy a Alfa Capricornidy patří k plejádě meteorických rojů v průběhu celého kalendářního roku. Vedle ostatních jsou méně úžasné, ale díky červencovým nocím a dvěma přeháňkám za cenu jedné stojí za to je v létě pozorovat.

Zatímco Delta Aquaridy jsou bohaté na slabé meteory, které jsou tvořeny menšími částicemi, asi 5 až 10 procent z nich zanechává po sobě bleskové stopy žhavého plynu, které trvají několik sekund po průletu. Podle Společnosti pro populární astronomii (Society for Popular Astronomy) Alfa Capricornidy obvykle přinášejí velké množství pomalu se pohybujících, jasných a barevných meteorů.

Pomalost a rychlost jsou v případě padajících hvězd relativní. „Pomalejší“ Alfa Capricornidy se pohybují v průměru rychlostí 24 km za sekundu. Delta Aquaridy dosahují střední rychlosti přes 40 km za sekundu.

Odkud pocházejí?

Když vidíme padající hvězdu, něco si přejeme. Kolik z nás se ale ptá, odkud na obloze přicházejí? Můžeme se věrně spolehnout na to, že meteory každý konec července obohatí naši oblohu o pořádný rej. Stejně věrně můžeme na hvězdné mapě určit neviditelnou tečku, odkud padají.

Už jejich jména vypovídají o hvězdách. Zdá se, že Delta Aquaridy vyzařují z bodu v souhvězdí Vodnáře, odtud název Aquaridy. Alfa Capricornidy ukazují na místo poblíž souhvězdí Kozoroha – jen o několik málo stupňů jižně od Vodnáře – proto Capricornidy.

Meteorický roj vyfotografovaný z Burg auf Fehmarn na ostrově Fehmarn v Baltském moři v severním Německu. (DANIEL REINHARDT Getty Images)

Bod, ze kterého meteorický roj zdánlivě vyzařuje, se nazývá radiant. Oba radianty budou vycházet ze směru od jihu k jihojihozápadu.

Co však radiant neprozrazuje, je, kde je hledat. Astronomové radí nedívat se na samotný radiant, ale jinam a pozorovat co nejvíce noční oblohy. Důvod je prostý:

Meteory letící přímo od radiantu k vašemu oku se budou přibližovat pod úhlem ne větším než nula. Řekli byste, že je snazší spatřit špendlík z boku než z čela? Přilétající meteory s úhlem větším než nula, řekněme 45 stupňů, se budou míhat a ukazovat své dlouhé bočnice. Takže místo špendlíkové hlavičky uvidíte světlý úlomek. A může se objevit kdekoli na obloze, ale ne na radiantu.

Když jsou oba radianty tak blízko u sebe, může být těžké rozeznat Capricornidy od Aquarid. Mohly by se dokonce vzájemně křížit. S dostatkem důvtipu a techniky by je bylo možné vystopovat k jejich radiantům nebo odhadnout jejich identitu na základě toho, jak „pomalé“ nebo „rychlé“ jsou – ale to se snadněji řekne, než udělá.

Koncem července hledejte na obloze od pozdního večera do půlnoci. Obvykle je nejlepší doba pro pozorování meteorů před svítáním (od půlnoci do doby těsně před svítáním), ale kvůli světelnému znečištění způsobenému ubývajícím Měsícem je podle astronomů nejlepší pozorování před půlnočním východem Měsíce.

Přestože jsou v červenci noci kratší, letní čas je pro vaše potěšení z pozorování meteorů bezkonkurenční.

Jen si nezapomeňte něco přát!

Podělte se s námi o své příběhy na adrese namety@epochtimes.cz a pokračujte v získávání každodenní dávky inspirace přihlášením se k odběru newsletteru Inspirace

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii
Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii

Trump vyzval Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po pádu Asadova režimu v Sýrii. Upozornil na obrovské ztráty na obou stranách konfliktu a vyzval k zahájení jednání s cílem ukončit válku.

„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození
„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození

Podle odborníků se prostřednictvím tohoto hnutí do Číny vracejí tisícileté tradice, které překonávají komunismus.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.

Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024
Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024

Vytrvalost, trpělivost a odhodlání zazářily v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024, kde porotu ohromily jedinečné snímky jako „Stopy světla“ nebo mrazivé zimní scenérie z Ontaria.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině
Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině

Nedávný výzkum ukázal, že rozpustné vlákniny v houbách mají imunitu posilující vlastnosti, které mohou pomoci zabránit nebo zpomalit postup rakoviny prostaty.

Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren
Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) plánuje do konce ledna Poslanecké sněmovně předložit zákon, který by urychlil výstavbu paroplynových elektráren. Bez nich se Česko neobejde po odchodu od elektrických zdrojů na uhlí.