Miliony domácností s plynovými kamny jsou vystaveny vysokým hladinám NO2, které zhoršují dětské astma a přispívají k onemocnění dýchacích cest u dospělých.
Studie publikovaná v květnu v časopise Science Advances (SA) zjistila, že v domácnostech s plynovými nebo propanbutanovými kamny jsou nezdravé hladiny znečišťující látky oxidu dusičitého (NO2), která může zesilovat astmatické záchvaty. Koncentrace se mohou rozšířit i do vzdálených ložnic a přetrvávat několik hodin i po vypnutí sporáku.
„Nečekal jsem, že koncentrace znečišťujících látek v ložnicích překročí zdravotní normy už během jedné hodiny po použití plynového sporáku a zůstanou tam ještě několik hodin po jeho vypnutí,“ uvedl v tiskové zprávě hlavní autor studie Rob Jackson, profesor na Stanford Doerr School of Sustainability. „Znečištění z plynových a propanbutanových sporáků není jen problémem kuchařů nebo lidí pracujících v kuchyni. Je to problém celé rodiny.“
Působení je důvodem k obavám
Podle autorů studie SA se míra vystavení tomuto riziku jeví jako poměrně významná a je důvodem k obavám. „Krátkodobá expozice NO2 při typickém používání plynových kamen často překračuje referenční hodnoty Světové zdravotnické organizace i americké Agentury pro ochranu životního prostředí [EPA],“ uvedli.
Analýza dat ukázala, že typické používání plynových nebo propanbutanových sporáků zvyšuje expozici NO2 na 4 části na miliardu ročně. To je 75 % koncentrace, kterou Světová zdravotnická organizace považuje za nebezpečnou ve venkovním ovzduší.
„To znamená, že jsou vyloučeny všechny venkovní zdroje dohromady, takže je mnohem pravděpodobnější, že limit překročíte,“ uvedl hlavní autor studie Yannai Kashtan v tiskové zprávě. (Vzhledem k tomu, že zdrojem venkovního NO2 je silniční doprava, přidání koncentrace z kamen uvnitř budov může vést k tomu, že lidé budou vystaveni nebezpečným hodnotám.)
Autoři odhadují, že vysoké hladiny NO2 z plynových kamen jsou příčinou 50 000 současných případů dětského astmatu a přispívají až k 19 000 úmrtí dospělých ročně. Protože však kamna kromě NO2 vypouštějí i škodlivé chemické látky, počet současných případů dětského astmatu v důsledku emisí se pravděpodobně blíží 200 000.
Studie SA se shoduje s dřívějším výzkumem, který naznačuje, že plynová kamna emitují vysoké hodnoty NO2. V politickém prohlášení Americké asociace veřejného zdraví z roku 2022 se uvádí, že řada vysoce kvalitních vědeckých studií zjistila, že koncentrace NO2 jsou v domácnostech s plynovými kamny zvýšené a že jejich používání bez větrání může vést k hladinám NO2, které překračují normy Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA).
„Epidemiologické studie navíc prokázaly, že plynové sporáky jsou spojeny se zvýšeným rizikem astmatu u dětí a závažnějšími příznaky astmatu,“ dodává se v prohlášení.
Zdravotní účinky NO2
Kromě zesílení astmatu je vystavení vysokým hladinám NO2 spojeno se sníženým vývojem plic u dětí, uvádí se v tiskové zprávě.
NO2 je dráždivá látka, která působí na sliznice očí, krku, nosu a dýchacích cest. Trvalá expozice vysokým koncentracím přispívá k chronické bronchitidě.
Vystavení nízkým hladinám NO2 může snížit funkci plic u lidí, kteří trpí chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Může také zvyšovat riziko respiračních infekcí, zejména u dětí.
Další znečišťující látky z plynových kamen
Plynová a propanová kamna rovněž uvolňují benzen, oxid uhelnatý, formaldehyd a ultrajemné částice, které jsou spojovány se zdravotními potížemi nejen v souvislosti s astmatem. Vzhledem k těmto dalším znečišťujícím látkám studie SA uvádí, že „odhady zátěže nemocemi a společenských nákladů téměř jistě podhodnocují veškeré zdravotní důsledky plynových a propanbutanových kamen“.
Šetření se zaměřilo na NO2, protože všechny plynové sporáky emitují trvale vysoké hodnoty, zatímco emise ostatních chemických látek se liší.
„NO2 je nebezpečný kvůli svým účinkům na zdraví a proto, že se v plynových plamenech tvoří předvídatelně – jako přímá úměra množství spáleného plynu,“ uvedl Jackson v e-mailu pro Epoch Times.
„Benzen je karcinogen a ve studii z roku 2023 jsme zaznamenali nebezpečné hodnoty benzenu v kuchyních a ložnicích. Benzen se však tvoří méně předvídatelně než NO2. Pokud máte kamna s vysokými emisemi benzenu, bude pro vaše zdraví nebezpečnější než NO2. Přesto má každý vysokoemisní kamna pro NO2, pokud spaluje hodně plynu,“ řekl.
Faktory ovlivňující působení
Studie SA zjistila, že vliv na vystavení NO2 mají následující faktory:
1. Chování
Největší vliv na expozici má doba trvání a intenzita používání, která zahrnuje celkový počet minut hořáku a celkový počet minut trouby. Expozice byla přímo úměrná době trvání, protože čím delší bylo používání, tím vyšší byly koncentrace NO2.
Za druhé, venkovní odsavač par snižoval v některých domácnostech hladiny NO2, ale v jiných byl neúčinný. Tyto digestoře snižovaly koncentrace NO2 o 10 až 70 %. Toto zjištění je v souladu s dřívějším výzkumem, například se studií z roku 2012, která zjistila, že většina venkovních ventilačních digestoří v domácnostech má účinnost zachycení hluboko pod 70 procenty.
Navíc lidé, kteří nemají venkovní odsavač par nebo ho nepoužívají, jsou dlouhodobě vystaveni NO2 o 25 % více, než je průměr. Naproti tomu ti, kteří mají digestoř s účinností zachycení 75 procent a používají ji při každém vaření, mají dlouhodobou expozici o 70 procent nižší, než je průměr.
Svou roli hraje také přirozené větrání. Osoby, které nechávají okna zavřená, jsou dlouhodobě vystaveny devětkrát vyšší expozici než ty, které mají okna otevřená. Naopak otevření okna bylo pro snížení krátkodobé expozice mnohem méně přínosné.
2. Velikost bydliště
Čím menší je bydliště, tím větší je expozice. Lidé, žijící v obydlích menších než 74.3 metrů čtverečních, byli dlouhodobě vystaveni NO2 čtyřikrát více než lidé žijící v obydlích větších než 289 metrů čtverečních. Malý byt se dvěma místnostmi má rozlohu přibližně 74.3 metrů čtverečních.
Reakce plynárenského průmyslu na studii SA a její vyvrácení
Americká plynárenská asociace (AGA) reagovala na studii SA na svých webových stránkách.
„Navzdory působivým názvům této studie zde prezentované údaje jasně nepotvrzují žádnou souvislost mezi plynovými kamny a dětským astmatem nebo úmrtností dospělých,“ uvedla prezidentka a výkonná ředitelka AGA Karen Harberová.
„Dvě hlavní citované studie, o něž se opírá analýza Stanfordovy univerzity, jsou v přímém rozporu s předloženými závěry. Stručně řečeno, interpretace výsledků Kashtana a spol. je zavádějící a nepodložená.“
Jackson na vyvrácení tohoto tvrzení poukázal na to, že 50 let výzkumu prokázalo, že NO2 způsobuje astma, takže by nemělo být sporné, že NO2 pocházející z plynových kamen způsobuje astma také.
Upozornil na postoj dvou dozorových orgánů k NO2. EPA uvádí, že NO2 z plynových spotřebičů je spojen s astmatem a dalšími zdravotními škodlivinami, zatímco Americká plicní asociace varuje, že způsobuje řadu škodlivých účinků na plíce, včetně zvýšeného výskytu astmatických záchvatů.
„V našem výzkumu jsme použili tři metaanalýzy, z nichž všechny tři podporují naše zjištění,“ řekl Jackson. „Dvě studie, které uvádíme na podporu našich odhadů dětského astmatu, jsou metaanalýzy z let 2013 a 2024.“
Výzkum z roku 2013 ukázal, že u dětí, které vyrůstají s plynovými kamny, je o 32 % vyšší pravděpodobnost vzniku astmatu než u dětí, které tato kamna nemají, pokračoval. Šetření z roku 2024 zjistilo pozitivní souvislost mezi plynovými kamny a dětským astmatem, i když se jednalo o menší nárůst v průměru o 9 procent. „Podotýkáme, že 9procentní nárůst by se týkal milionů lidí ve Spojených státech,“ řekl Jackson.
Jak snížit riziko
Agentura EPA doporučuje instalovat a používat u plynových kamen odtahový ventilátor s venkovním odvětráváním, aby se snížila expozice NO2. Studie SA však uvádí, že účinnost zachycování těchto zařízení je nespolehlivá.
Autoři zjistili, že pokud jsou okna stále otevřená, lze expozici snížit, ale toto opatření je v horkém a chladném počasí neproveditelné.
Mohou pomoci čističky vzduchu? Jackson vysvětlil, že většina čističek vzduchu nefunguje na molekulární znečišťující látky, jako je benzen, oxid uhelnatý a NO2. Jsou navrženy tak, aby odstraňovaly spíše fyzické částice než jednotlivé plyny.
Vzhledem k tomu, že výše uvedená opatření mají nevýhody, mezi něž patří nespolehlivost, neproveditelnost a neúčinnost, doporučil Jackson nahradit plynový sporák elektrickým. To je nejlepší řešení, protože se tím odstraní primární zdroj expozice.
„U lidí, kteří mají děti s astmatem, nebo u dospělých s CHOPN bych jednoznačně vyměnil plynový sporák za elektrický – za předpokladu, že si to mohou dovolit,“ řekl.
„Můj syn měl astma. Nikdy se nedozvím, zda jeho astma způsoboval náš plynový sporák. Na základě toho, co dnes vím, bych dnes plynový sporák nikdy nevlastnil.“
–ete–