Šest planet – Merkur, Mars, Jupiter, Uran, Neptun a Saturn – které se pohybují víceméně po stejné rovině ekliptiky kolem Slunce, se na obloze koncem srpna srovná nad Zemí.
Mini planetární konjunkce nastává, když se na obloze objeví tři planety v přibližně jedné přímce (která nikdy není skutečně přímá), zatímco malá planetární konjunkce nastává, když se do ní zapojí čtyři planety. Tento měsíc, 28. srpna, nás čeká velká planetární konjunkce, která se skládá z 5 nebo 6 planet, které se zdánlivě spojí. Velká neboli úplná planetární konjunkce nastává, když 7 planet (někdy včetně Pluta) společně vytvoří na noční obloze nádherný průvod. Zdá se tedy, že velkou konjunkci máme za dveřmi.
Někteří lidé poeticky označují uspořádání planet jako „planetární přehlídku“. Průvod nebeských těles k takovému přirovnání přímo vybízí, ale je zavádějící. Navzdory jistému rozšířenému přesvědčení nevytvářejí planety během planetární konjunkce neboli přehlídky ve skutečnosti v prostoru přímou linii jako kulečníkové koule. Planetární konjunkce je spíše definována jako situace, kdy se několik planet seskupí na jedné straně Slunce.
Toto seskupení na jedné straně Slunce často stačí k tomu, aby se při pohledu ze Země jevilo jako přehlídka planet. Ačkoli se planety neřadí v prostoru jako kulečníkové koule, všechny se pohybují víceméně po stejné velké nebeské rovině neboli ekliptice, po níž putují kolem Slunce. A tak když se díváme na noční oblohu, můžeme očima sledovat tuto ekliptiku jako velký oblouk stoupající a klesající od obzoru k obzoru, od východu k západu. Zdá se, že Slunce i Měsíc procházejí tímto velkým pásem na obloze. Stejně jako všechny planety. Když se několik planet ocitne na jedné straně Slunce, jako při konjunkci, můžeme sledovat ekliptiku a jednu po druhé je vybrat. Mohou být blízko nebo daleko, rozkročené nebo rovné, ale ze Země se bude zdát, že tvoří přímku, protože všechny leží podél této velké roviny ekliptiky.
28. srpna se planety seřadí v pořadí: Merkur, Mars, Jupiter, Uran, Neptun a Saturn. Přibližně hodinu před východem Slunce je mohou pozorovatelé oblohy rozeznat pouhýma očima, ačkoli některé planety budou potřebovat dalekohled; Uran a Neptun jsou nejvzdálenější a nejslabší, takže k jejich pozorování bude zapotřebí optických pomůcek. Mezitím Merkur, který se nachází nejdále na východě, bude ležet blízko obzoru, kde brzy začne východ Slunce, a může být zastřen jeho odlesky, takže se na něj nedívejte příliš dlouho. Všech šest se shlukne v sektoru užším než 180 stupňů. Požitku z pozorování přehlídky samozřejmě napomůže nerušený výhled s jasným obzorem a malým světelným znečištěním.
Ostatní nebeská tělesa se budou houfovat na okraji průvodu. Nejbližším divákem bude ubývající srpek Měsíce severovýchodně od Marsu v blízkosti souhvězdí Blíženců, zatímco samotný Mars se objeví v Býku, stejně jako Jupiter a Uran. Lev bude ležet za Merkurem, zatímco Neptun bude spadat do Ryb a Saturn do Vodnáře.
Zdá se, že tato konjunkce planet na konci srpna může být zahřívacím kolem pro něco většího, co teprve přijde. Již za několik měsíců, 28. února 2025, pozorovatelé oblohy netrpělivě očekávají další velkou konjunkci, které se zúčastní 7 planet, a to v tomto pořadí: Mars, Jupiter, Uran, Venuše, Neptun, Merkur a Saturn. Zatím se zdá, že srpnové počasí je ideální pro docela slušnou přehlídku planet.
Vezměte si proto křesílka a najděte si místo ještě před východem slunce. Čeká vás pozdně letní přehlídka mezi hvězdným hájem!
–ete–