Odborníci však upozorňují, že navzdory slibným výsledkům je třeba dbát na opatrnost při výběru doplňků stravy AREDS2.
Zdá se, že směs antioxidantů zpomaluje progresi očního onemocnění s názvem věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD), a to i v pokročilém stadiu.
VPMD je onemocnění, které – pokud není léčeno – může nakonec vést ke slepotě. Na tuto chorobu neexistuje žádný lék a v současnosti dostupná farmaceutická léčba může být nákladná a invazivní.
55% snížení progrese onemocnění
Dvě velké klinické studie, známé jako AREDS a AREDS2, zkoumaly souvislost mezi jednotlivými antioxidanty a progresí VPMD. Tyto studie identifikovaly šest doplňků stravy, které přispívají ke zdraví očí a zpomalují progresi VPMD.
Studie AREDS ukázala, že doplněk kombinující antioxidanty (vitaminy C a E a beta-karoten) se zinkem a mědí může zpomalit postup VPMD ze středního do pozdního stadia. Studie AREDS2 prokázala, že nahrazení beta-karotenu luteinem a zeaxantinem (přirozeně se vyskytující karotenoidy) zvýšilo účinnost doplňku a zároveň snížilo potenciální rizika.
Zatímco v těchto studiích bylo zjištěno, že užívání těchto šesti živin snižuje riziko progrese ze středně pokročilého do pokročilého stadia VPMD o 25 %, v původní studii AREDS nic nenasvědčovalo tomu, že by tyto látky mohly zpomalit progresi, jakmile onemocnění pokročilo do stadia geografické atrofie, což je nejpokročilejší stadium suché (atrofické) VPMD.
Cílem následné post hoc analýzy klinických studií AREDS/AREDS2 bylo najít důkazy, že antioxidační preparáty mohou pomoci i v případech pokročilé suché VPMD. Výsledky ukazují, že za tři roky došlo u očí pacientů s geografickou atrofií, kteří užívali antioxidanty AREDS, k progresi onemocnění o pouhých 50,7 mikrometrů – fyzická vzdálenost, o kterou onemocnění za tuto dobu postoupilo – ve srovnání se 72,9 mikrometry u očí pacientů, kterým bylo podáváno placebo. To představuje 55% snížení progrese onemocnění bez farmaceutického zásahu.
Odborník: Doplňky AREDS2 používejte s opatrností
Přestože jsou složky doplňku stravy AREDS2 obecně bezpečné a dobře snášené, je při jejich užívání nutná obezřetnost, uvedl pro The Epoch Times dr. Yu Hyon Kim, ošetřující lékař a docent oftalmologie a zrakových věd na Montefiore Einstein Medical Center v New Yorku.
„Zejména pokud užíváte i jiné léky nebo doplňky stravy obsahující stejné složky nebo pokud máte onemocnění ledvin nebo jater,“ řekl. „Například vysoké dávky vitaminu C mohou zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů, zejména u pacientů s již existujícími problémy s ledvinami,“ poznamenal Kim.
Vysoké dávky vitaminu E mohou zvyšovat riziko krvácení, a proto by pacienti užívající léky na ředění krve, jako je Coumadin nebo Plavix, měli být pečlivě sledováni. Zinek může také interagovat s některými antibiotiky, jako jsou chinolony (širokospektrální antibiotika) a tetracykliny (používané k léčbě zápalu plic a dalších infekcí dýchacích cest), a snižovat tak jejich vstřebávání a účinnost, dodal.
„Navíc některé léky na krevní tlak, včetně inhibitorů ACE a thiazidů, mohou snižovat vstřebávání zinku, což může snižovat účinnost doplňku AREDS2,“ uvedl Kim.
Celkově však podle něj představuje přípravek AREDS2 bezpečný a potenciálně účinný způsob, jak snížit riziko vzniku pokročilé VPMD.
„Je to jeden z mála, ne-li jediný doplněk stravy, který má spolehlivé vědecké důkazy podporující schopnost předcházet tomuto zničujícímu onemocnění,“ řekl. „Již dříve jsme pochopili, že doplňky stravy AREDS2 mohou pomoci snížit riziko progrese do neovaskulární VPMD.“ Dodal však, že toto nové zjištění dokládá, že přínosy se vztahují i na oddálení progrese suché VPMD.
Kim uvedl, že tento soubor doplňků doporučuje pouze svým rizikovým pacientům. „Je důležité si uvědomit, že studie AREDS2 zahrnovala pacienty, kteří splňovali specifická kritéria, a to středně pokročilé nebo pozdní VPMD.“ Stále neexistuje žádný důkaz, že by doplněk stravy AREDS2 zabránil vzniku VPMD u lidí bez příznaků tohoto onemocnění, poznamenal Kim.
VPMD je hlavní příčinou slepoty
VPMD je nejčastější příčinou praktické slepoty populace starší 55 let ve vyspělých zemích.
2 hlavní typy VPMD
- Suchá VPMD: Nejběžnější typ, který postupně poškozuje buňky citlivé na světlo v makule.
- Mokrá VPMD: Méně časté, ale závažnější onemocnění, které zahrnuje abnormální růst krevních cév a únik tekutiny.
Suchá VPMD nemá v současné době k dispozici žádnou léčbu. Mokrou VPMD lze léčit injekcemi, které potlačují vaskulární endoteliální růstový faktor (VEGF), tzv. anti-VEGF přípravky. Vysoké hladiny VEGF v oku jsou spojeny s abnormálním růstem krevních cév, který způsobuje ztrátu zraku.
–ete–