Dnes se uskutečnilo druhé jednání ministerstva vnitra ohledně plánovaných změn ve zbraňové legislativě. Hlavním tématem byla duševní způsobilost držitelů zbrojního pasu. Tu by od roku 2026 měli povinně prověřovat ošetřující lékaři, sdělil na brífinku ministr Vit Rakušan (STAN).
Schůzka se uskutečnila za přispění zástupců čtyř profesních organizací psychiatrů a psychologů. Podle nich je stávající systém zdravotního prověřování z větší části nastaven dobře, neboť už nyní zohledňuje nemoci a poruchy, které vylučují držení zbraní.
Rakušan uvedl, že se snaží najít cesty jak podmínky pro udělení zbrojního oprávnění zpřísnit.
„Je to určitě propojení a lepší komunikace mezi lékaři a policií, to jsme identifikovali hned na začátku, a stejně tak zlepšení nástrojů, které budou schopny identifikovat lidi, kteří se dostanou do psychických problémů a mohou být potenciálně nebezpečnými jiným,“ uvedl.
Zároveň se upřesní postup pro policii v případech vykazování nebezpečných osob z obydlí a zajišťování jejich zbrojních průkazů a zbraní, uvádí tisková zpráva ministerstva.
Dále dojde k propojení centrálního registru zbraní s registrem pacientů, do kterého budou mít možnost nahlížet i lékaři. Ošetřující lékař tedy okamžitě uvidí, zda je osoba s psychickými problémy držitelem zbrojního průkazu.
„Centrální registr zbraní bude údaj propisovat automaticky do kmenového registru pacientů. Jednoduše řečeno, lékař dostává okamžitě informaci, ať za ním pacient přijde s jakýmkoliv problémem, že v té chvíli posuzuje zdravotní stav člověka, který je držitelem zbrojního pasu. Což je velmi důležitá věc, lékaři to mnohdy nevěděli. A lékař samozřejmě v rámci své profesionality má takovým způsobem toho pacienta posuzovat.“ Vysvětlil Rakušan.
Dále bude vytvořen seznam nemocí a psychických stavů, u kterých není možné vyhovět žadateli o zbrojní průkaz.
Pracovní skupina pro zbraňovou legislativu se sejde na dalším jednání přibližně za měsíc a bude se věnovat podmínkám odebírání zbrojních průkazů.