Německá vláda zveřejnila údaje o deportacích za první pololetí roku 2024. Zveřejněny jsou i náklady, včetně mini charterového letu 4 osob za 100 000 eur.
Před několika dny zveřejnil německý Spolkový sněm na svých internetových stránkách v rubrice „Parlamentní aktuality“ tiskovou zprávu na téma deportací. Podle údajů spolkové vlády bylo v první polovině roku 2024 provedeno 9 465 deportací.
Ve zprávě se rovněž uvádí, že 14 067 deportací se ve stejném období nezdařilo, a to před předáním osob určených k deportaci spolkové policii. Během předání nebo po něm bylo 534 deportací zrušeno spolkovou policií.
Levicová strana se ptá na deportace
Všechny informace vycházejí z odpovědí spolkové vlády na menší interpelaci strany Levice, která byla zveřejněna na serveru Bundestagu. Samotná odpověď byla vypracována Spolkovým ministerstvem vnitra a zaslána tázající se parlamentní skupině 22. srpna tohoto roku.
K údajům o deportacích v předchozích letech: v loňském roce činil počet provedených deportací za celý rok 16 430 osob, zatímco o rok dříve to bylo 12 945 osob a před třemi lety 11 982 osob. Levicová strana již tyto údaje zahrnula do své otázky.
Dublinské návraty se počítají navíc
Dublinské transfery zatím nejsou v tomto údaji zahrnuty. Zjednodušeně řečeno se jedná o žadatele o azyl, kteří předtím požádali o azyl v jiné zemi EU, ale byli vráceni v rámci Evropského společenství.
Přinejmenším do té míry, do jaké nebylo takové navrácení vyloučeno soudem, jako například do Řecka. Německá vláda však nedávno zvažovala deportaci osob zpět do Řecka. V roce 2023 došlo k 5 053 takovým deportacím – rovněž v souladu s otázkou strany Levice.
Bayerischer Rundfunk se nedávno podíval na skutečné počty lidí, kteří byli nuceni opustit zemi celkově. Počet osob povinných opustit zemi byl přesto výrazně vyšší než počet skutečně deportovaných odmítnutých žadatelů o azyl: „Podle informací bylo k 30. červnu povinno opustit zemi 226 882 osob, z toho 182 727 s tzv. tolerancí a 44 155 bez ní.“
Odpověď spolkové vlády na předmětnou drobnou interpelaci obsahuje obsáhlou tabulku Spolkového ministerstva vnitra. Podle ní činila míra zrušení původně plánovaných deportací v první polovině tohoto roku 61 procent.
V naprosté většině případů deportovaní zmizí
Hlavním důvodem zrušení je údajně „neuskutečněné předání“. Jinými slovy: v naprosté většině těchto případů se vyhoštění nezdaří, protože se vyhoštěný vyhýbá deportaci a jednoduše ho nelze najít.
Zvláštním rysem těchto deportací je: za deportace jsou v zásadě odpovědné spolkové země. Při jejich provádění se však volí spolupráce se spolkovou policií.
Při poslední prezentaci bavorských čísel ministr vnitra Joachim Herrmann poukázal na to, že asi 40 procent deportovaných osob jsou kriminálníci.
Téměř polovina z nich jsou zločinci
Levicová strana se z drobné interpelace také dozvěděla, že spolková policie v roce 2023 použila v 1 040 případech také pouta a želízka na nohy, ocelová pouta a tzv. body cuffs (speciální pásy omezující pohyb), a to především u osob z Alžírska, Gambie a Nigérie. To odpovídá o něco více než 6 procentům úspěšně vyhoštěných osob.
Levicová strana chtěla také vědět, jakým způsobem jsou deportace prováděny. Podle zprávy je hodně přes 80 procent kandidátů na deportaci vyhoštěno letecky. Na otázku, kolik je mezi deportovanými žen, uvedlo Spolkové ministerstvo vnitra číslo něco přes dvacet procent. I v tomto případě by většina žen měla pocházet ze Severní Makedonie v první polovině roku 2024.
Odpověď obsahuje také informace o deportovaných nezletilých osobách. Podle ní je téměř 20 procent odmítnutých žadatelů o azyl mladších 18 let.
Letecké společnosti zůstávají v utajení
Deportace probíhají především přes čtyři hlavní letiště v Mnichově, Frankfurtu, Berlíně a Düsseldorfu. Část šetření týkající se leteckých společností spolková vláda tají.
Obává se, že v případě zveřejnění této informace by letecké společnosti již nemusely být v budoucnu pro tyto transporty k dispozici.
Přibližně třetina deportovaných byla deportována téměř 80 skupinovými charterovými lety. Průměrně letělo 45 deportovaných společně.
Levicová strana chtěla také vědět, kolik minicharterových letů bylo využito v první polovině roku 2024. Německá vláda uvedla celkem dva lety pro čtyři osoby. Z toho tři osoby letěly z Berlína do Libanonu a doprovázelo je 11 spolkových úředníků. Náklady na letadlo činily něco málo přes 100 000 eur. Čtvrtý kandidát na deportaci byl letecky přepraven na Slovensko s pěti doprovázejícími spolkovými úředníky. Zde byly náklady jen na letadlo přes 33 000 eur.
Čtyři miliony eur na bezpečnostní doprovod
Z téměř deseti tisíc deportací byla přibližně polovina bez doprovodu federálních úředníků. V první polovině roku 2024 činily náklady spolkové vlády na bezpečnostní doprovody při navracení celkem necelé čtyři miliony eur.
Při extrapolaci těchto nákladů v případě, že by se podařilo uskutečnit všechny probíhající deportace, by náklady na bezpečnostní doprovody všech osob, které musí opustit zemi, výrazně přesáhly sto milionů eur.