Komentář
Írán se údajně snaží zajistit, aby se bývalý prezident Donald Trump nevrátil do úřadu. Existuje prý jak vysoce reálná hrozba přímého atentátu, tak zhoubné vlivové aktivity prostřednictvím kybernetických a sociálních médií.
Uvedl to Walid Phares, uznávaný odborník na otázky Blízkého východu: „Islámský režim v Íránu se snaží zavraždit bývalého prezidenta Donalda Trumpa a doufá, že se mu to podaří do 5. listopadu, dne voleb.“
„O tomto nebezpečí mě informovalo několik vládních zdrojů spojených se spojenci USA na Středním východě.“
Ještě před pokusem o atentát v Butleru dne 13. července, při němž byl Trump zraněn (o němž není známo, že by byl spojen s Íránem), panovaly obavy, že Írán chystá spiknutí s cílem zabít bývalého prezidenta. Kromě toho se zdá, že se íránské kybernetické jednotky zaměřují na Trumpovu kampaň.
FBI vyšetřuje íránské kybernetické útoky proti Trumpově kampani
V prezidentských volbách v roce 2024 údajně probíhá skutečná a zlovolná zahraniční operace zasahování do voleb vedená Íránem. Úřad ředitele Národní zpravodajské služby, FBI a Agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury vydaly společné prohlášení, ve kterém Írán jednoznačně obviňují ze snahy využít kybernetické metody k proniknutí do Trumpovy kampaně.
V prohlášení se uvádí následující: „Zpravodajská komunita (IC) již dříve oznámila, že Írán vnímá letošní volby jako obzvláště významné z hlediska jejich možného dopadu na své národní bezpečnostní zájmy, což zvyšuje sklon Teheránu snažit se ovlivnit jejich výsledek. V průběhu tohoto volebního cyklu jsme zaznamenali stále agresivnější íránské aktivity, které zahrnují zejména vlivové operace zaměřené na americkou veřejnost a kybernetické operace zaměřené na prezidentské kampaně.“
Íránská hackerská operace má údajně svou tvář a identitu. Údajně je známá jako APT (Advanced persistent threat) 42 nebo CharmingKitten. Předpokládá se, že APT42 je začleněna do zpravodajské divize íránské armády, tedy zpravodajské organizace Islámských revolučních gard (IRGC).
Írán jako zástupce Číny
Došlo k vývoji dlouhodobého napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Írán se stal hlavním celosvětovým zástupcem Číny. Čína je dominantním poskytovatelem podpory Íránu a íránské hospodářství je závislé na vývozu energie do Číny.
Henry Rome z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku uvedl: „Ekonomické vztahy jsou v zásadě asymetrické, takže bych je nazval jednosměrným strategickým partnerstvím. … Pro Írán je určitě strategické: Čína je nejdůležitějším ekonomickým partnerem Íránu a je plícemi, kterými [íránská] ekonomika dýchá.“
Propojení mezi íránskými IRGC, vojenskými a zpravodajskými aktivitami a Čínou se stalo všudypřítomným. Čínští ministři obrany odcestovali do Íránu, aby s ním navázali hluboké a formální vztahy s možným zaměřením na transfery zbraní, drony, technologie dvojího použití a rakety a kybernetické a zpravodajské schopnosti. Írán nyní údajně usiluje o vyspělé čínské špionážní satelity, které by íránským zpravodajským a vlivovým operacím poskytly širší celosvětový dosah.
Vzhledem k tomu, že se Rusko rozhodujícím způsobem soustředí na válku na Ukrajině a nyní se snaží reagovat na náhlý nápor Ukrajiny na ruskou Kurskou oblast, stal se nyní Írán starší „kolonií“ Číny. Není bezdůvodné dojít k závěru, že vzhledem k obranným a zpravodajským dohodám mezi Íránem a Čínou má íránský cíl zajistit, aby se Trump nevrátil do úřadu, přinejmenším tichý souhlas Číny, ne-li určité zapojení do plánování a řízení íránských operací ovlivňujících volby.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.
–ete–