Milan Kajínek

9. 9. 2024

Soužití s muslimy, kteří migrují do Evropy, bude v různých zemích odlišné, míní historik a spisovatel Vlastimil Vondruška. Svoji úlohu v soužití podle něho sehrají například místní tradice a historický vývoj v jednotlivých státech.

„Z hlediska natality a mortality je zřejmé, že počet a vliv muslimů v Evropě bude sílit, ať už chceme nebo nechceme,“ míní Vondruška, podle něhož se bude počet této komunity zvětšovat, ať už cestou porodnosti těch, kteří už jsou v Evropě, nebo cestou masové imigrace.

O kvalitě soužití rozhodne podle historika také schopnost vlád vypořádat se s ilegálními nebo nepřizpůsobivými migranty, což zahrnuje schopnost účinné deportace.

Vondruška v rozhovoru pro pořad Kupředu do minulosti odkazuje na zprávy o problematice k deportaci určených přistěhovalců, ve které selhává jak Velká Británie, tak Německo. „Němci jsou zrcadlem Evropy a ti už tu akceschopnost dávno ztratili,“ míní Vondruška.

V Německu se dle něj, s odvoláním na deník Bild, podařilo realizovat pouze zlomek deportací, které byly úředně nařízeny. „Na Bildu nedávno psali, že se vloni podařilo deportovat 67 z přibližně 300 tisíc,“ řekl historik.

Německá vláda nedávno zveřejnila údaje o deportacích za první pololetí roku 2024. Podle údajů bylo v první polovině roku 2024 provedeno 9 465 deportací, 14 067 deportací se ve stejném období nezdařilo, a to před předáním osob určených k deportaci spolkové policii. Během předání nebo po něm bylo 534 deportací policií zrušeno.

Na situace, které mohou v soužití s muslimskou komunitou přijít, poukazuje například událost v Německu, kde v dubnu žádali radikálních muslimové o zřízení chalífátu při demonstraci v severoněmeckém Hamburku.

Vondruška poukazuje také na překvapivé události, kdy například v Durynsku vznikla nová protimigrační politická strana, v jejímž čele stojí žena, která pochází ze Sýrie, a „v jejím vedení je více muslimů než křesťanů“.

„Ta strana je řekněme nesmírně fašistická vůči nelegálním přistěhovalcům. Zásadně je odmítají, protože je hodně těch, kteří chtějí v té zemi žít v klidu v míru, a chtějí své náboženství vyznávat skutečně v klidu a v míru,“ dodává Vondruška s tím, že paradoxně nelegální migraci brání ti, kteří do Německa přišli z jiné země, protože chtěli žít v jiném prostředí a nechtějí ho proměnit na prostředí, z něhož unikli.

Podobná situace se podle Vondrušky odehrává v americkém státě Texasu, kde „proti přistěhovalcům z mexické strany vystupují Hispánci, protože přistěhovalci jim tam ruší jejich život“, který si tam zavedli.

Zkušenosti podle Vondrušky „máme a mít můžeme, ale společnost, pokud na ni není vyvíjen nějaký reálný tlak, to většinou není schopná přijmout, už proto, že by to vyžadovalo duševní úsilí, a někdy by to znamenalo utáhnout si opasky, a to nikdo dobrovolně neudělá“.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.