Soužití s muslimy, kteří migrují do Evropy, bude v různých zemích odlišné, míní historik a spisovatel Vlastimil Vondruška. Svoji úlohu v soužití podle něho sehrají například místní tradice a historický vývoj v jednotlivých státech.
„Z hlediska natality a mortality je zřejmé, že počet a vliv muslimů v Evropě bude sílit, ať už chceme nebo nechceme,“ míní Vondruška, podle něhož se bude počet této komunity zvětšovat, ať už cestou porodnosti těch, kteří už jsou v Evropě, nebo cestou masové imigrace.
O kvalitě soužití rozhodne podle historika také schopnost vlád vypořádat se s ilegálními nebo nepřizpůsobivými migranty, což zahrnuje schopnost účinné deportace.
Vondruška v rozhovoru pro pořad Kupředu do minulosti odkazuje na zprávy o problematice k deportaci určených přistěhovalců, ve které selhává jak Velká Británie, tak Německo. „Němci jsou zrcadlem Evropy a ti už tu akceschopnost dávno ztratili,“ míní Vondruška.
V Německu se dle něj, s odvoláním na deník Bild, podařilo realizovat pouze zlomek deportací, které byly úředně nařízeny. „Na Bildu nedávno psali, že se vloni podařilo deportovat 67 z přibližně 300 tisíc,“ řekl historik.
Německá vláda nedávno zveřejnila údaje o deportacích za první pololetí roku 2024. Podle údajů bylo v první polovině roku 2024 provedeno 9 465 deportací, 14 067 deportací se ve stejném období nezdařilo, a to před předáním osob určených k deportaci spolkové policii. Během předání nebo po něm bylo 534 deportací policií zrušeno.
Na situace, které mohou v soužití s muslimskou komunitou přijít, poukazuje například událost v Německu, kde v dubnu žádali radikálních muslimové o zřízení chalífátu při demonstraci v severoněmeckém Hamburku.
Vondruška poukazuje také na překvapivé události, kdy například v Durynsku vznikla nová protimigrační politická strana, v jejímž čele stojí žena, která pochází ze Sýrie, a „v jejím vedení je více muslimů než křesťanů“.
„Ta strana je řekněme nesmírně fašistická vůči nelegálním přistěhovalcům. Zásadně je odmítají, protože je hodně těch, kteří chtějí v té zemi žít v klidu v míru, a chtějí své náboženství vyznávat skutečně v klidu a v míru,“ dodává Vondruška s tím, že paradoxně nelegální migraci brání ti, kteří do Německa přišli z jiné země, protože chtěli žít v jiném prostředí a nechtějí ho proměnit na prostředí, z něhož unikli.
Podobná situace se podle Vondrušky odehrává v americkém státě Texasu, kde „proti přistěhovalcům z mexické strany vystupují Hispánci, protože přistěhovalci jim tam ruší jejich život“, který si tam zavedli.
Zkušenosti podle Vondrušky „máme a mít můžeme, ale společnost, pokud na ni není vyvíjen nějaký reálný tlak, to většinou není schopná přijmout, už proto, že by to vyžadovalo duševní úsilí, a někdy by to znamenalo utáhnout si opasky, a to nikdo dobrovolně neudělá“.