Huey Freeman

2. 10. 2024

Lidský genom je takto uchováván pro případné vyhynutí našeho druhu.

Vědci ze Southamptonské univerzity ve Velké Británii tvrdí, že se jim podařilo uložit celý lidský genom na krystal, který podle nich vydrží miliardy let.

Jejich práce má potenciálně sloužit jako genetický plán pro vzkříšení lidstva ve vzdálené budoucnosti, pokud by našemu druhu hrozilo vyhynutí. Genetická informace byla vyleptána na nedávno vynalezený, vysoce odolný krystal s jedinečnou odolností proti degradaci.

Tento digitální záznam bude uložen v archivu Memory of Mankind (Paměť lidstva), který se nachází v podzemní jeskyni ve mnoha staletí starém rakouském solném dole.

„Věřím, že s rychlým rozvojem technologií a vědy se to, co se dnes může zdát jako science fiction, může v budoucnu stát proveditelným,“ řekl Peter Kazansky, vedoucí výzkumného týmu a profesor ve Výzkumném centru optoelektroniky na Southamptonské univerzitě, deníku Epoch Times.

Plán vzkříšení

Vědci uložili celý lidský genom na 5D paměťový krystal, který je schopen odolat teplotám až 1 000 stupňů Celsia a extrémním mrazům.

Genom zahrnuje veškeré genetické informace živého organismu, které se skládají ze sekvencí nukleotidů DNA.

Výzkumný tým doufá, že by krystal mohl poskytnout návod, jak přivést lidstvo zpět z vyhynutí za tisíce, miliony, nebo dokonce miliardy let v budoucnosti, uvádí se v tiskové zprávě. Tato technologie by se také mohla využít k vytvoření trvalého záznamu genomů ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Ukládání dat na věky věků

Myšlenka uchovat genetický kód lidstva vyplynula z nutnosti vyvinout trvalé paměťové médium schopné uchovat kritické informace pro budoucí generace, uvedl Kazansky.

„S rostoucím objemem nashromážděných dat je stále naléhavější zajistit jejich dlouhodobé uchování,“ dodal Kazansky. „Lidský genom představuje vrchol tohoto úsilí o zachování.“

Vědci pracují také na archivaci celého obsahu Wikipedie a dalších záznamů o lidské historii a lidských úspěších. Vědci ve své tiskové zprávě uvedli, že není možné synteticky vytvořit člověka, rostliny a zvířata pouze pomocí genetické informace, ale v posledních letech došlo k významnému pokroku v syntetické biologii. Jako příklad pokroku v této oblasti uvedli vytvoření syntetické bakterie v roce 2008.

„Z práce jiných víme, že genetický materiál jednoduchých organismů lze syntetizovat a použít v existující buňce k vytvoření životaschopného živého exempláře v laboratoři,“ řekl Kazansky.

Překonání rekordu v tvrdosti

Paměťové krystaly 5D, vyvinuté v Centru optoelektroniky, jsou držiteli Guinnessova světového rekordu za nejodolnější látku pro ukládání dat. Kazansky je uveden jako jeden z tvůrců této látky. Krystaly jsou označeny jako 5D, protože jejich metoda kódování zahrnuje dva optické rozměry a tři prostorové souřadnice.  

Tyto krystaly mohou uchovávat až 360 terabajtů informací po dobu přibližně 13,8 miliardy let. Každý terabajt může uchovávat přibližně 75 milionů stránek dokumentů, přičemž 360 TB pojme přibližně 27 miliard stránek dokumentů. Do krystalu by se vešlo asi 450 000 knih, z nichž každá by měla 200 stran a 350 slov na každé stránce.

„Byl označen za mimořádně významný vynález, protože žádné jiné existující paměťové médium nedokáže tak bezpečně zajistit, že data budou přístupná i budoucím generacím,“ uvádí se na webových stránkách Guinnessovy knihy rekordů.

Vzácnost lidského života a vědomostí

Kazansky uvedl, že by v budoucnu mohly existovat entity, které by mohly tyto kódy využívat, včetně vyspělých civilizací, které dosáhly úrovně vyspělosti umožňující jim interpretovat a rekonstruovat genetické informace.

Vzhledem k dnešním titulkům zpráv, v nichž se objevují probíhající konflikty a možnosti rozsáhlých válek, by práce na zachování genetických zdrojů mohla pomoci světovým vůdcům přemýšlet o osudu lidského rodu, dodal Kazansky. „Naše práce zdůrazňuje křehkost a cennost lidského života a vědomostí,“ řekl Kazansky.

Navzdory snahám svého týmu o zachování genetického dědictví lidstva je Kazansky optimistický, pokud jde o naši odolnost jako národa. „Ačkoli je ve vzdálené budoucnosti možné vyhynutí v důsledku nepředvídaných katastrofických událostí, náš projekt se zaměřuje na zachování našeho dědictví bez ohledu na to, co může přijít,“ řekl.

James Spencer, teolog a autor knihy Useful to God, řekl, že nevěří, že lidská rasa směřuje k vyhynutí.

„Z biblického a teologického hlediska vidíme nové stvoření zalidnění vykoupené lidskou rasou,“ řekl Spencer deníku Epoch Times.

Spencer, který věří ve věčný osud lidstva, uvedl, že jednou z obav, které by měl ohledně nové skupiny budoucích lidí, by byly možné rozdíly v jejich charakteru.

„Není vůbec jasné, zda by znovunastartování lidského rodu nutně zahrnovalo uznání například lidské důstojnosti. Z křesťanského teologického hlediska jsou lidé stvořeni k obrazu Božímu,“ řekl Spencer. „I kdyby bylo možné restartovat lidskou rasu prostřednictvím nějakého genetického procesu, není jasné, zda by kopírování genetických vzorců nutně vedlo k vytvoření stejného druhu bytosti. Schopnost manipulovat s genetikou tak, aby vznikla bytost materiálně stejná jako dnešní člověk, nutně neznamená, že chápeme nebo doufáme, že zkopírujeme lidskost, jak ji vidíme. Je docela dobře možné, že tam budou chybět nějaké složky.“

Archiv Memory of Man (Paměť lidstva) je koncipován tak, že by znovuzrození lidské rasy mohlo začít objevením krystalu, řekl Kazansky. Aby pomohl těm, kteří se o to pokusí, najít krystal, byly by na mnoha různých místech uchovány přesné souřadnice.

„I když je známo, že se solné doly kvůli poddajnosti solné horniny pomalu smršťují, je nepravděpodobné, že by tento proces poškodil samotný archiv,“ řekl Kazansky. „V průběhu času mohou některé dutiny zůstat neporušené, zjistitelné specializovaným vybavením. Případně by přirozená eroze mohla archiv nakonec za miliony let vynést zpět na povrch.“

ete

Související články

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Průzkumníci oceánů objevili tisíce metrů pod hladinou podmořskou horu, kterou obývá vzácná chobotnice Casper
Průzkumníci oceánů objevili tisíce metrů pod hladinou podmořskou horu, kterou obývá vzácná chobotnice Casper

Dálkově řízený hlubinný robot objevil háje houbových zahrad a prastarých korálů ponořených tisíce metrů pod hladinou...