Epoch Times Česko ČTK

a 22. 10. 2024

Aktualizace v 16:26

Uzavření smíru mezi slovenským ministerstvem vnitra a českým expremiérem Andrejem Babišem ohledně jeho evidence v archivních dokumentech někdejší československé tajné policie StB jako agenta navrhl sám Babiš. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Opoziční hnutí Slovensko v reakci na uzavření smíru mezi ministerstvem vnitra a Babišem dnes oznámilo, že začne shromažďovat podpisy poslanců pro podání návrhu na odvolání Šutaje Eštoka z funkce ministra.

Šutaj Eštok odmítl, že ze strany ministerstva šlo o vyjádření vděku Babišovi za to, že před letošními prezidentskými volbami na Slovensku podpořil šéfa vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Petera Pellegriniho. Toho po zvolení hlavou státu v čele Hlasu-SD vystřídal právě Šutaj Eštok. Například český premiér Petr Fiala už v pondělí uvedl, že smír slovenského ministerstva s Babišem je „handl“ a dohoda Babiše se spřátelenými politiky.

„Já se ve svém profesním životě rozhoduji na základě důkazů a faktů, na základě zákona. V tomto případě s tím politika nemá nic společného,“ řekl Šutaj Eštok o smíru, ve kterém ministerstvo uznalo, že Babiš byl v dokumentech StB neoprávněně evidován jako její agent a s StB vědomě nespolupracoval.

Slovenský ministr vnitra řekl, že uzavření smíru doporučila i právní analýza, kterou si ministerstvo nechalo vypracovat. Jednu analýzu v případu podle ministra připravil bývalý soudce slovenského ústavního soudu Eduard Bárány a druhou jedna advokátní kancelář.

Bárány ve své analýze, kterou ČTK poskytlo slovenské ministerstvo vnitra, napsal, že na základě zachovaných listinných důkazů nelze dospět k jednoznačnému závěru o vědomé spolupráci Babiše s StB. Pozici slovenského ministerstva ve sporu s nynějším předsedou nejpopulárnějšího českého hnutí ANO Babišem označil právník za velmi slabou s rizikem neúspěchu v případě pokračování sporu.

Opoziční hnutí Slovensko (dříve OLaNO) slovenského expremiéra Igora Matoviče oznámilo, že bude usilovat o odvolání ministra a že v této záležitosti už oslovilo další opoziční strany. Slovenská opozice nemá ve sněmovně dostatek hlasů k prosazení návrhu na vyslovení nedůvěry členovi vlády.

„Je to nehoráznost s ohledem na oběti komunistického režimu, na lidi, kteří byli pronásledování a zabíjení právě Státní bezpečnosti, právě takovými lidmi, jakými byl Babiš. Šutaj Eštok s Babišem se vysmívají do tváře lidí, jejichž rodinní příslušníci byli pronásledováni,“ řekl novinářům šéf poslaneckého klubu hnutí Slovensko Michal Šipoš.

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), s nímž se bratislavský rodák Babiš v minulosti v uvedené věci soudil, už v pondělí tvrdil, že oprávněnost evidence politika jako tajného spolupracovníka StB dokazuje více spisů. Šutaj Eštok ale novinářům v Komárně, kde se účastnil schůzky vrcholných politiků Slovenska, Maďarska a Srbska, také řekl, že ÚPN věcně spor s Babišem prohrál. Tyto verdikty pak v roce 2017 zrušil slovenský ústavní soud z důvodu, že Babiš neměl žalovat ÚPN. Ústavní soudci rovněž zpochybnili věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří u obecných soudů vypovídali v Babišův prospěch a jejichž výpovědi byly tehdy považovány za klíčové.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Žalobu na ochranu osobnosti podal na Slovensku už v roce 2012. Po verdiktu ústavního soudu z roku 2017 se slovenské soudy v případu zabývaly hlavně otázkou, kdo má být žalovanou stranou. Slovenský nejvyšší soud nakonec rozhodl, že v těchto sporech mají lidé žalovat ministerstvo vnitra. Babiš toto ministerstvo zažaloval loni.

Babiš upřesnil informaci

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ve vyjádření pro ČTK uvedl, že smír ve sporu se slovenským ministerstvem vnitra ohledně jeho evidence v archivních dokumentech někdejší československé tajné policie StB navrhli jeho právníci. Považuje to za zcela pochopitelné.

Slovenské ministerstvo v pondělí informovalo o tom, že uznalo, že Babiš byl v dokumentech komunistické StB neoprávněně evidován jako její agent a že s ní vědomě nespolupracoval. Úřad s Babišem uzavřel smír ve sporu o ochranu osobnosti týkající se neoprávněné evidence ve svazcích StB a tento smír soud schválil. Úřad to zdůvodnil dvěma právními analýzami a také tím, že údajně existuje vysoké riziko jeho prohry ve sporu.

„Mí právníci navrhli smír a je to zcela pochopitelné, soud jsem vyhrál čtyřikrát a v meritu věci vždy rozhodl v můj prospěch. (Evropský) soud pro lidská práva ve Štrasburku dokonce přijal mou žalobu. Slovenské ministerstvo vnitra si logicky vyhodnotilo, že soudy v minulosti prohrálo, ke smíru se připojilo a rozsudkem ho potvrdila i slovenská justice,“ uvedl dnes Babiš.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

První výsledky studie dopadu utracených miliard za klimatickou politiku v ČR by měly být dle Turka koncem roku

Filip Turek nastínil základní rámec dopadové studie o vlivu klimatických opatření, kterou zadal vypracovat odborníkům na Ministerstvu životního prostředí.

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. „Potvrdilo se nám, že jsme na jiné straně barikády,“ uvedl herec

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka se při dnešním jednání s ministrem kultury Otou Klempířem (Motoristé) v jednotlivých tématech neshodli.

Babiš, Stocker a Fico chtějí kroky EU ke zlevnění cen elektřiny

Česká republika, Rakousko a Slovensko chtějí, aby se čtvrteční summit Evropské unie zabýval vysokými cenami elektřiny a kroky k jejímu zlevnění. Slovenský premiér Robert Fico

Logo České televize (Oficiální logo České televize)
„Máme obavu ze snahy o ovládnutí médií veřejné služby.” Zaměstnanci ČT a ČRo podepisují petici proti plánům nové vlády 

Kabinet ANO, SPD a Motoristé sobě plánují podle programového prohlášení zrušit koncesionářské poplatky veřejnoprávním médiím. Ředitelé televize a rozhlasu vyzvali vládu k debatě. Nyní se proti plánu vymezili i někteří zaměstnanci médií.

Zelenskyj chce na výročí války ohlásit plán prezidentských voleb a referenda o mírové dohodě, píší FT

Zelenskyj o víkendu uvedl, že Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, a že Trumpova administrativa pravděpodobně vyvine na obě strany v této souvislosti tlak.

Fischer, Ženíšek a Okamura podpořili odsouzeného hongkongského mediálního magnáta Jimmyho Laie

Tři členové českého parlamentu se připojili k mezinárodní výzvě v reakci na vývoj soudního procesu s hongkongským magnátem Jimmym Laiem.

Meta a Google čelí obvinění z vytváření závislosti na sociálních sítích u dětí

Společnosti Meta a Google v přelomovém soudním procesu v Los Angeles čelí obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost.

Legionáři s houfnicemi, kterými na Bajkalu vyzbrojili své lodě proti rudoarmějcům. (Volné dílo)
Jak dopadla jediná námořní bitva československých legií?

16. srpna se střetli českoslovenští legionáři s Rudou armádou na Bajkalském jezeře. Jak dopadla jediná námořní akce v českých dějinách?

Od nositele Řádu za zásluhy po městskou zastupitelku: Milánští lídři chválí Shen Yun

Vyprodaná představení Shen Yun v Miláně oslovila vojenské představitele, místní politiky i hudebníky, kteří vyzdvihli uměleckou úroveň, duchovní rozměr a význam tradiční čínské kultury.