Opoziční politici kritizují slovenskou vládu, která dnes zakončuje svou pětidenní návštěvu Číny, kde navázala strategické partnerství s komunistickým vedením země a podepsala memoranda o posílení ekonomické spolupráce.
Premiér Robert Fico by se měl soustředit na hodnotné partnery, ne hledat riskantní investice z Číny, namítají někteří poslanci opozice.
Juraj Krúpa (SaS) obvinil včera Fica, že o účelu cesty a předmětu rokování neinformoval veřejnost ani poslance Národní rady, a že jeho rozhodnutí mohou Slovensko z dlouhodobého hlediska poškodit.
Premiér by se podle něj měl raději soustředit na existující partnery v rámci EU a NATO, na kterých je Slovensko závislé, a kteří mohou domácí ekonomice prospět daleko více. Naopak Čínu označil jako nestabilního partnera, kdy strategická spolupráce s ní může přinést neblahé zkušenosti, které s ní už mají jiné evropské státy.
„Například Polsko, které třikrát takto zrušilo spolupráci s Čínou, anebo to je například Černá Hora, která si nechala postavit dálnici a doteď žádá EU o pomoc, aby jí pomohla splácet ty dluhy, které se jí nahromadily vůči Číně,“ podotkl poslanec.
„A my máme přesně tyto obavy, tedy nejen bezpečnostního, ale i ekonomického charakteru, že takovými různými tahy a podpisy o jakési strategické spolupráci, například v infrastruktuře nebo infrastrukturních projektech, se Slovensko zadluží ještě víc,“ upozornil podle agentury TASR Krúpa.
Fico se v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a spolu s dalšími představiteli vlády a zástupci desítek slovenských firem podepsali 13 dokumentů o spolupráci. V rámci ní má například vzniknout pracovní skupina pro investice a hospodářskou spolupráci.
Varování z Česka
Ředitel české Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka minulý měsíc ve sněmovně varoval, že Čína se snaží navenek působit jako přítel a atraktivní partner západních zemí, ale ve skutečnosti usiluje o úpadek demokracií a světový řád založený na úspěchu totalitních států.
Důležitým prostředkem, jak svého dosáhnout, je podle šéfa české tajné služby udržování a získávání kontaktů ve světě a to především skrz obchodní vztahy a investice, ale také přes spřízněné politiky. Čína dle něj neváhá používat obchodní vztahy jako zbraň, proto je potřeba se vyvarovat nepřímých obchodních závislostí na Číně, kterých by mohl komunistický režim zneužít.
Podívejte, jak dopadly maďarské firmy
Slovenský poslanec Jozef Hajko (KDH), který je členem Výboru pro hospodářské záležitosti, uvedl včera na Facebooku, že je „nutné hledat hodnotné zahraniční investice“, přičemž ty čínské s sebou přinášejí „mnohá rizika“.
Zmiňuje konkrétní příklady z Maďarska, na které upozornil v září v dopise Hospodářskému výboru Národní rady slovenský velvyslanec v Maďarsku Pavol Hamžík. Podle něj stavební společnosti po snížení počtu investorů z EU a příchodu velkých investorů z Číny a Jižní Koreje zaznamenaly změnu podmínek na trhu v neprospěch domácích dodavatelských a subdodavatelských firem.
„Maďarské firmy se dostávají do situace, kdy musí čelit buď těžkým smluvním podmínkám anebo si investoři z Asie vyberou vlastní společnosti nejen jako realizátory a dodavatele, ale i odborníky při realizaci svých projektů.“
Asijští investoři si podle Hamžíka kladou velmi přísné „až těžko akceptovatelné smluvní podmínky“. Kontraktoři si například nemohou účtovat penále nebo úroky za opožděnou splátku fakturovaného materiálu.
Čínské a jihokorejské firmy si dle něj ze svých zemí přivádí v některých případech nejen hlavní dodavatele, ale i subdodavatele, pracovní sílu, dokonce i suroviny.
„Maďarské firmy jako hlavní dodavatelé a subdodavatelé ztrácejí své pozice na domácím stavebním trhu,“ konstatuje Hamžík.
Dovezení pracovníci mohou dle velvyslance být „třikrát efektivnější než ti maďarští“, nežádají příplatky za přesčas a „je-li to třeba pro dodržení termínu, jsou schopni pracovat denně i 12 hodin“.