Všichni republikánští kandidáti na prezidenta USA podpořili rodičovskou organizaci Moms for Liberty (Mámy za svobodu), která oponuje zavádění takzvané „woke ideologie“ nebo „progresivismu“ do učebních osnov amerického školství. Podobné „boje“ již probíhají také v České republice a místní nevládní organizace navazuje spolupráci právě s USA.
Nově zvolený prezident USA, Donald Trump, jmenoval od čela amerického ministerstva školství Lindu McMahonovou, která je spolupředsedkyní jeho přípravného týmu.
Trump chce nechat rozhodnutí o školství na jednotlivých státech a ministryni McMahonovou pověřit, aby zabránila zneužívání peněz daňových poplatníků k „indoktrinaci americké mládeže všemi možnými věcmi, které by naše mládež neměla slyšet“. Čímž narážel na zmiňovaný „woke“ a „progresivní“ obsah.
„V oblasti školství, které v posledních letech v USA čelilo drtivému tlaku transgender ideologie na čím dál mladší děti, se spojil se skvělou organizací Moms for Liberty, která se staví za práva rodičů na výchovu svých dětí,“ říká Jana Jochová, předsedkyně české nevládní organizace Aliance pro rodinu.
Moms for Liberty vzdělává rodiče o možnostech, které mají ve vztahu ke školám. Tato organizace podle Aliance pro rodinu „stojí za 42 zákony ve 12 amerických státech, které chrání děti před genderovou ideologií“.
Organizace se také zabývá otázkou situace „bezpečí v dívčích šatnách“, kam podle nich mají vstupovat pouze dívky a nikoliv muži, kteří se prohlásí za ženy. Vyjadřuje se také k dívčím kategoriím ve sportu, kam pronikají transgenderoví sportovci (muži s operativně a hormonálně změněným pohlavím). Zasazují se také o přijetí zákonů, které umožňují rodičům plný přehled o vzdělávacím procesu jejich dětí.
„Věříme, že nás čeká budoucí spolupráce,“ uvádí Jochová, která zveřejnila rozhovor s Tinou Descovichovou, zakladatelkou Moms for Liberty.
„Odpor rodičů se objevil ve chvíli, kdy se genderová ideologie začala masivně tlačit do dětí,” říká Tina Descovichová v rozhovoru.
V rozhovoru komentuje takzvanou kauzu Bohemian National Hall v New Yorku, kdy se český ministr zahraničí Jan Lipavský (tehdy ještě za Piráty) vymezil proti Moms for Liberty a jeho úřad po jejich přednášce promítal dokumenty propagující LGBT otázky. Podle Jochové tím záměrně „ukázal, kam směřují zájmy české zahraniční politiky“.
Podle Jochové volby v USA, v nichž přesvědčivě zvítězil Donald Trump a republikáni získali většinu v obou komorách kongresu, ukazují, že občané si nepřejí „progresivní agendu“.
„Sami si porovnejte měnící se západní trendy (amerického i částečně britského školství) a naše školství, které pod vedením ministra školství Beka (STAN) připravilo revizi rámcových vzdělávacích programů, které umožní přesně ty neblahé změny, proti kterým teď Američané vystoupili,“ uvádí Jochová.
Americké volby podle Jochové ukazují, že „ten, kdo má v rukách reálnou demokratickou sílu ke změně, jsme my rodiče a občané, a nikdo, ani politici nemohou dlouhodobě jednat proti nám“.
Moms for Liberty se podle Jochové stávají „jednou z hybných sil amerického školství“, což může také částečně ovlivnit situaci v České republice. A snižováním financí z amerického rozpočtu na propagaci woke a progresivní agendy může polevit i vliv organizací působících v České republice za její prosazení ve školství a společnosti.