ČTK

10. 12. 2024

Čtvrtina Čechů ve věku od 16 do 65 let má velmi nízkou úroveň čtenářských dovedností. Mají potíže porozumět delším textům nebo orientovat se na webech s více stránkami. Nízkou schopnost řešit problémy má 29 procent Čechů. Velmi nízkou úroveň početních dovedností má asi pětina Čechů, hůře jim jde například výpočet procent. Vyplývá to z Mezinárodního výzkumu dospělých (PIAAC), které dnes zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V tiskové zprávě o tom informoval Národní pedagogický institut (NPI), který má tento výzkum v Česku na starosti.

V mezinárodním srovnání dosáhla ČR průměrných výsledků ve čtenářských dovednostech a ve schopnosti řešit problémy, mírně nadprůměrných výsledků pak v početních dovednostech. Čtenářské dovednosti Čechů se v uplynulých deseti letech zhoršily, uvedl NPI.

Češi si ve výzkumu, který se konal v letech 2022 a 2023, vedli v mezinárodním srovnání podobně jako před deseti lety. Nejlépe se dařilo dospělým v Japonsku a evropských severských zemích jako je Finsko, Švédsko či Norsko. Severské země se podle NPI za posledních deset let většinově zlepšily. Výzkumu se zúčastnilo 29 zemí, zaměřuje se na obecné dovednosti pracovat s informacemi a řešit problémy, nikoli na školní či akademické znalosti.

Necelá třetina dospělých Čechů podle výzkumu neumí řešit problémy. Zvládnou řešit jednoduchá zadání, u kterých se během řešení nemění podmínky. Jakmile zadání obsahuje více různých požadavků a řešení vyžaduje několik kroků, mají potíže.

Horších výsledků dosahovali absolventi výučních oborů bez maturity. Mezi lidmi od 25 do 65 let s vyučením bez maturity má 41 procent velmi nízkou úroveň čtenářských dovedností. Mezi dospělými se středním odborným vzděláním s maturitou ve stejném věku je to 17 procent, se středním všeobecným vzděláním 11 procent, u vysokoškoláků je to šest procent.

Horší práci s textem podle NPI obvykle doprovází i snížená schopnost pracovat s čísly i řešit problémy. Ve dvou či třech zkoumaných oblastech najednou má velmi nízkou úroveň dovedností asi čtvrtina Čechů. U absolventů učebních oborů bez maturity je to 40 procent.

Podle koordinátorky výzkumu v ČR Michaely Röschové je výsledek u vyučených lidí alarmující. Jejich úroveň dovedností je blíže schopnostem dospělých, kteří mají jen základní vzdělání než středoškolákům s maturitou, uvedla. Výsledky nenasvědčují, že by učební obory dobře připravovaly své absolventy na uplatnění na trhu práce nebo na to, aby dokázali čelit dezinformacím, uvedla.

Podle sčítání lidu v roce 2021 mělo střední vzdělání včetně vyučení bez maturity 31 procent obyvatel ČR starších 15 let, středoškolské vzdělání s maturitou a vyšší odborné vzdělání 32,5 procenta a vysokoškolské vzdělání 17,6 procenta lidí.

Související témata

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.