Juraj Skovajsa

19. 12. 2024

Hospodářská komora ČR zveřejnila výsledky průzkumu o využívání umělé inteligence (AI) mezi svými členy. „Komorový barometr“ ukázal, že zájem je hlavně u velkých firem a oblastmi zájmu jsou administrativní procesy a snižování nákladů.

Šetření, které komora uskutečnila na podzim a do kterého se zapojilo 358 firem, ukazuje, že v Česku momentálně využívá AI 28,2 % firem, přičemž jde hlavně o velké a střední společnosti (48,1 %, resp. 28,3 %).

Právě vyšší nasazení ve větších podnicích podtrhuje i zjištění komory, že rozvoj AI omezují náklady na implementaci nebo legislativní a technické bariéry a také zjištění o oblastech nasazení AI.

Největší přínos použití AI vnímají dotázané firmy u zrychlení administrativních procesů, snižování nákladů vzdělávání zaměstnanců a dalších, jak lze vidět na grafu níže.

Právě problém s administrativní zátěží je jedním z největších břemen, na které firmy Hospodářskou komoru dle jejího prezidenta upozorňují.

„Byrokratická zátěž kladená na firmy ze strany státu a EU je téma, které na nás vyskakuje ze všech šetření a anket v hospodářském sektoru. Není proto divu, že si také od umělé inteligence slibuje velká část podnikatelů, konkrétně téměř dvě třetiny dotázaných, pomoc při řešení těchto neproduktivních, avšak časově náročných činností, které jim vytvářejí nemalé dodatečné náklady,“ sdělil v tiskové zprávě prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Komora se momentálně angažuje v legislativních přípravách „antibyrokratického zákona“ a nedávno v tomto směru zaslala výzvu i nově složené Evropské komisi.

Pokud jde o výhledové nasazení AI, komora ve svém šetření zjistila, že „přes 13 % respondentů však počítá s její implementací do své činnosti během jednoho roku, dalších 21 % pak plánuje umělou inteligenci začít využívat do tří let“.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.