Jeho doktor ho převezl přes hranice. Bylo to tak rychlejší – kdyby krev daroval ve Švýcarsku, vše by se zdrželo kvůli papírování a schvalování.

Sestřička ve francouzském Annemasse poznala ze štítku na krevním vaku určeného pro Paříž, že tato krev je velmi neobvyklá, ale když si přečetla víc podrobností, rozšířily se jí oči. Tento muž sedící vedle ní by neměl být naživu, natožpak očividně zdravý!

Thomas se pousmál. Velmi málo lidí na světě ví, jakou má krevní skupinu nebo že vůbec může taková krev existovat. A ti, kdo to vědí, to nikomu neprozradí. Vědci objevili za posledních padesát let pouze nějakých čtyřicet lidí na této planetě, kterým v žilách koluje stejně cenná, životy zachraňující krev, je to nejvzácnější krevní skupina.

Krevní skupina Rh nula byla poprvé popsána v roce 1961 u australské domorodky. Do té doby se lékaři domnívali, že embryo, jež postrádá u  krvinek všechny Rh antigeny, nemůže přežít, natožpak aby vyrostlo v  normálního dospělého jedince. Do roku 2010, o téměř padesát let později, bylo po celém světě nahlášeno 43 jedinců s krví  Rh nula. 

Vzácná negativní krev je vědci tak vyhledávaná, že ačkoliv jsou všechny vzorky v krevních bankách anonymní, objevily se případy, že vědci se pokusili vystopovat dárce a sami je oslovit s  žádostí o další krev.

Protože krevní typ Rh nula lze považovat za krev „univerzální“ pro každého s vzácnými krevními skupinami v rámci systému krevních typů Rh, má ohromnou schopnost zachraňovat životy.

Tento článek byl původně publikován na www.theatlantic.com. Přečtěte si celý originál v angličtině zde.

Přeložil: OnH