Eva Fu

23. 9. 2019

Čínský režim požádal přední světovou platformu pro vývoj softwaru, aby odstranila obsah související s duchovní praxí, kterou v Číně pronásleduje. Jedná se o další z posledních pokusů o nátlak na západní společnosti, aby cenzurovaly nabízený obsah.

GitHub, který je ve vlastnictví společnosti Microsoft, zveřejnil 5. září dopis od čínského ministerstva veřejné bezpečnosti, které dohlíží na policii a bezpečnostní síly v zemi. Dopis obsahuje žádost o odstranění informací týkajících se duchovní disciplíny Falun Gong. Důvodem pro jejich odstranění je podle čínského ministerstva porušování čínských „zákonů a předpisů“.

Falun Gong neboli Falun Dafa je duchovní praxe, která byla v 90. letech v Číně značně populární. Čínská komunistická strana v roce 1999, pod vedením tehdejšího generálního tajemníka Ťiang Ce-mina, tuto praxi zakázala a podrobuje její přívržence rozsáhlému pronásledování, které zahrnuje věznění, otrockou práci, mučení a zneužívání k orgánovým transplantacím.

Přístup k informacím o této praxi v Číně podléhá přísné kontrole rozsáhlého internetového cenzurního aparátu, známého jako Velký čínský firewall.

GitHub, na rozdíl od jiných západních společností v Číně, dokázal zůstat on-line a sloužit jako vzácná platforma pro sdílení nesouhlasných hlasů v pevninské Číně.

Dopis čínského ministerstva ze 4. září žádá společnost GitHub o odstranění informací obsažených ve čtyřech úložištích, digitálním úložném prostoru pro projekty na platformě GitHub. Žádá také o zrušení účtů vydavatelů těchto informací. Pokud tak neučiní, žádá ministerstvo GitHub, aby alespoň nepovolilo návštěvníkům používajícím čínskou IP adresu přístup do těchto úložišť.

Deník Epoch Times zjistil, že čtyři úložiště jsou ze Spojených států stále dostupná, ale tři odkazy jsou nyní nedostupné z pevninské Číny, což čínské redakci Epoch Times potvrdili uživatelé z pevninské Číny.

GitHub nereagoval na žádosti o komentář ke vzniklé situaci.


TIP – související: Populární aplikace na vytváření a sdílení krátkých videí TikTok cenzuruje příspěvky související s náměstím Nebeského klidu, protesty v Hongkongu, nezávislostí Tibetu, zakázanými náboženskými skupinami a dalších záležitostmi, které nejsou „po chuti“ čínské vládě. Vyplývá to z uniklého dokumentu, který získal web deníku The Guardian. Více…


Co je onen „nebezpečný obsah“

Úložiště, na která se čínské ministerstvo zaměřilo, obsahovala necenzurované informace kritické vůči čínskému režimu. Jedno z úložišť obsahovalo zrcadlo webové stránky čínsko-jazyčného vydání deníku The Epoch Times. Čínská redakce založená v USA je známá zpravodajstvím o situaci lidských práv v Číně a dalších v Číně cenzurovaných tématech.

Problém - hledaná stránka se nezobrazuje. (Foto: Jason Walsh / flickr.com)
Problém – hledaná stránka se nezobrazuje. (Foto: Jason Walsh / flickr.com)

Ostatní úložiště obsahovala informace týkající se hnutí Tuidang neboli „vystupování ze strany“, které vzniklo v roce 2004. Prostřednictvím této kampaně vystoupilo z komunistické strany a jejích přidružených organizací více než 341 milionů lidí. Jedno úložiště také obsahovalo informace týkající se Falun Gongu.

Hnutí Tuidang vzniklo brzy poté, co deník Epoch Times zveřejnil v listopadu 2004 redakční edici „Devět komentářů o komunistické straně“. Miliony Číňanů se vzdaly svých vazeb s komunistickou stranou prostřednictvím prohlášení zveřejňovaných na webových stránkách přidružených k čínské verzi novin.

Opakované útoky

Huang Wanqing, zástupce šéfredaktora čínské redakce The Epoch Times, uvedl, že k pokusy o blokování přístupu ke stránkám novin probíhají prakticky nepřetržitě.

Také dodal, že zároveň dochází k narušování operací novin i mimo pevninskou Čínu. Děje se tak zejména v době závažných událostí, které vrhají na čínský režim negativní světlo, jako jsou například v současné době probíhající protesty v Hongkongu.

Například v Evropě a Severní Americe bylo nedávno poškozeno několik výdejních automatů deníku Epoch Times, zatímco tištěná vydání vycházející v Hongkongu byla vytažena přímo z regálů místních obchodů. Kritické hlasy míní, že tyto akce jsou výsledkem tlaku vyvíjeného z Pekingu.

„Toto jsou všechno důkazy toho, že komunistická strana Číny potlačuje Epoch Times a potlačuje nezávislé a pravdivé zpravodajství,“ říká Huang.

Nejednalo se ani o první případ, kdy GitHub obdržel žádosti od čínského režimu na cenzuru informací. V roce 2016 požadovala Čínská asociace pro kybernetickou bezpečnost (CSAC), průmyslová asociace řízená komunistickou stranou, okamžité odstranění postu spekulujícího o tom, že čínský vůdce Si Ťin-pching mohl nařídit vraždu svého nevlastního bratra, který CSAC označila za „neopodstatněnou a škodlivou pomluvu“.

Od svého založení v roce 2008 se GitHub stal obětí několika kybernetických útoků spojených s Čínou. V lednu 2013 čínští cenzoři krátce zablokovali GitHub prostřednictvím filtrování klíčových slov.

V březnu 2015 zažil GitHub největší útok DDoS (odmítnutí služby) ve své historii, který web na pět dní vypnul. Útok byl později vystopován zpět na servery patřící čínskému státnímu telekomunikačnímu operátorovi China Unicom. GitHub prohlásil, že útok měl za cíl donutit platformu k odstranění „určité kategorie obsahu“.

Great Fire, nezisková organizace zabývající se bojem proti cenzuře v pevninské Číně, provedla analýzu a dospěla k závěru, že za útokem byl pravděpodobně čínský cenzurní úřad, Čínská správa kyberprostoru.

Celý článek naleznete zde.

původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.