Demokratický kongresman kritizoval proces vyšetřování impeachmentu vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, které přirovnal k „něčemu, co byste mohli vidět v Evropě nebo zemích třetího světa“.

Jeff Van Drew (Demokraté) byl jedním ze dvou demokratů, kteří minulý měsíc hlasovali proti rezoluci o procesu impeachmentu ve Sněmovně reprezentantů. Rezoluce byla přijata v poměru 232-196 bez jakékoliv podpory republikánů.

Van Drew v pořadu televize Fox 18. listopadu vysvětlil, že jeho rozhodnutí hlasovat proti rezoluci nesouvisí s Trumpem, ale spíše s nesprávným používáním institutu impeachmentu (ústavní žaloby).

„Musíme pochopit, že impeachment je něco výjimečně neobvyklého. Měl by být oboustranný (pozn. překladatele – navržený oběma stranami, tj. demokraty i republikány). A měl by být fér,“ řekl Van Drew v rozhovoru.

V interview se odvolal na 150 let starou myšlenku francouzského myslitele Alexise de Tocquevilla, který upozorňoval na to, že čím více se bude používat impeachment k sesazení vůdců, tím více se bude ukazovat, že národ je v úpadku.

Van Drew poté sdělil, že proces impeachmentu je něco, co je k vidění spíše v Evropě nebo zemích třetího světa. Podle něj by se měla šéfka dolní komory Nancy Pelosiová (Demokraté) zaměřit na „skutečné problémy“.

Nastolil také řečnickou otázku o spolupráci obou politických stran ve prospěch Američanů, ale zároveň poznamenal, že takové spolupráce „v této toxické atmosféře nelze dosáhnout“.

Minulý týden vypovídali ve věci ústavní žaloby tři svědci, kteří měli informace z druhé či třetí „ruky“. Tento týden poskytnou svědectví další předvolaní.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.