Ivan Pentchoukov

19. 12. 2019

Demokratům ve Sněmovně reprezentantů se 18. prosince dle očekávání podařilo protlačit impeachment (ústavní žalobu) jejich komorou. Všichni republikáni hlasovali proti. Jde tedy o nejjednostrannější impeachment v americké historii.

Proti oběma článkům žaloby hlasovali pouze dva demokraté – Collin Peterson a Jeff Van Drew. Proti druhému článku se k nim přidal i kolega Jared Golden. Hlasování se zdržela jedna demokratka, zároveň kandidátka na prezidentské křeslo, Tulsi Gabbardová.

Celkový výsledek hlasování je tedy 230-197-1 (za-proti-přítomen), resp. u druhého článku 229-198-1.

Trump odmítá oba články obžaloby, tj. jak zneužití své funkce k vyvíjení nátlaku na ukrajinského prezidenta, aby vyšetřoval Trumpova politického soupeře, tak bránění spravedlnosti při vyšetřování vedeného demokraty.

„Pokud bychom teď nejednali, zanedbali bychom naši povinnost,“ řekla šéfka Sněmovny reprezentantů Pelosiová (dem.). „Je hrozné, že prezidentovy lehkovážné akce si vynutily impeachment.“

Viceprezident Mike Pence na výsledek hlasování v SR reagoval také: „Pokoušejí se žalovat tohoto prezidenta, protože vědí, že jej nemůžou v následujících volbách porazit.“

Ministr spravedlnosti Barr řekl pro Fox News, že články obvinění Trumpa nesplňují vysoký standard impeachmentu dle Ústavy. Podle něj se tento konkrétní proces trivializuje a impeachment by se měl týkat jen závažných zločinů, jako korupce, velezrady apod. Dle Barra jde o politický nástroj proti prezidentovi.

Trump je v historii Spojených států třetím prezidentem, který čelí procesu ústavní žaloby. Předešlí dva obžalovaní prezidenti byli B. Clinton a A. Johnson, nicméně z funkce sesazení nebyli.

Bílý dům v tiskové zprávě z 18. prosince 2019 uvedl, že články obžaloby proti prezidentovy „neuvádějí jediné trestné porušení zákona“. A dodal, že je to „poprvé v historii, kdy bude prezident obžalován pouze na základě politických důvodů.“

Proč chtějí demokraté žalovat Donalda Trumpa?

V telefonátu z 25. července prezident USA Donald Trump a ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky, kromě jiného, diskutovali o vyšetřování bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena, jeho syna Huntera a ukrajinského energetického holdingu Burisma, v jehož dozorčí radě Hunter Biden působil. Demokraté, jejichž hlavním kandidátem v nadcházejících prezidentských volbách je právě Joe Biden, po Trumpově telefonátu začali prezidenta obviňovat z překročení pravomocí a spustili proti němu jednání o ústavní žalobě (impeachment)Více zde…

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory
„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory

„Bylo dovezeno pět tisíc balení léčiva HUVEMEC z Bulharska. Nakonec se řeklo, že bude pouze pro nemocniční podání, což vlastně proti hlavnímu smyslu jeho fungovaní, protože působí nejlépe jako prevence a při časném podání, tak aby se nemoc nemohla rozvinout,“ vysvětluje doktorka Stehlíková...

Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí
Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí

Chuej Li nedávno vypovídala na půdě Poslanecké sněmovny o perzekuci, které její matka čelila v Číně a která dopadala i na ni, v době, kdy byla dítětem. V rozhovoru nám prozradila své pocity a více detailů.

Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga
Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga

Právník Robert Kotzian podrobil analýze fact-checking projektu Demagog.cz, který si měl „posvítit“ na výroky Aleny Schillerové ohledně migračního paktu. Míní, že i „strážci pravdy“ se mohou mýlit.

Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání
Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání

Proč by se nemělo říct nahlas, že hormonální formy antikoncepce, jako jsou pilulky, kožní náplasti, injekce, implantáty nebo nitroděložní tělíska, mívají často vedlejší účinky?

Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?
Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?

„To, že bobr vytváří mokřad, je třeba porovnávat s tím, jak stát realizuje zadržení vody v krajině. Je třeba vzít na zřetel, že sucho je velkou hrozbou pro naši krajinu. Přínos mokřadů je skutečně velký.“