Ivan Pentchoukov

19. 12. 2019

Demokratům ve Sněmovně reprezentantů se 18. prosince dle očekávání podařilo protlačit impeachment (ústavní žalobu) jejich komorou. Všichni republikáni hlasovali proti. Jde tedy o nejjednostrannější impeachment v americké historii.

Proti oběma článkům žaloby hlasovali pouze dva demokraté – Collin Peterson a Jeff Van Drew. Proti druhému článku se k nim přidal i kolega Jared Golden. Hlasování se zdržela jedna demokratka, zároveň kandidátka na prezidentské křeslo, Tulsi Gabbardová.

Celkový výsledek hlasování je tedy 230-197-1 (za-proti-přítomen), resp. u druhého článku 229-198-1.

Trump odmítá oba články obžaloby, tj. jak zneužití své funkce k vyvíjení nátlaku na ukrajinského prezidenta, aby vyšetřoval Trumpova politického soupeře, tak bránění spravedlnosti při vyšetřování vedeného demokraty.

„Pokud bychom teď nejednali, zanedbali bychom naši povinnost,“ řekla šéfka Sněmovny reprezentantů Pelosiová (dem.). „Je hrozné, že prezidentovy lehkovážné akce si vynutily impeachment.“

Viceprezident Mike Pence na výsledek hlasování v SR reagoval také: „Pokoušejí se žalovat tohoto prezidenta, protože vědí, že jej nemůžou v následujících volbách porazit.“

Ministr spravedlnosti Barr řekl pro Fox News, že články obvinění Trumpa nesplňují vysoký standard impeachmentu dle Ústavy. Podle něj se tento konkrétní proces trivializuje a impeachment by se měl týkat jen závažných zločinů, jako korupce, velezrady apod. Dle Barra jde o politický nástroj proti prezidentovi.

Trump je v historii Spojených států třetím prezidentem, který čelí procesu ústavní žaloby. Předešlí dva obžalovaní prezidenti byli B. Clinton a A. Johnson, nicméně z funkce sesazení nebyli.

Bílý dům v tiskové zprávě z 18. prosince 2019 uvedl, že články obžaloby proti prezidentovy „neuvádějí jediné trestné porušení zákona“. A dodal, že je to „poprvé v historii, kdy bude prezident obžalován pouze na základě politických důvodů.“

Proč chtějí demokraté žalovat Donalda Trumpa?

V telefonátu z 25. července prezident USA Donald Trump a ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky, kromě jiného, diskutovali o vyšetřování bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena, jeho syna Huntera a ukrajinského energetického holdingu Burisma, v jehož dozorčí radě Hunter Biden působil. Demokraté, jejichž hlavním kandidátem v nadcházejících prezidentských volbách je právě Joe Biden, po Trumpově telefonátu začali prezidenta obviňovat z překročení pravomocí a spustili proti němu jednání o ústavní žalobě (impeachment)Více zde…

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.